۱۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰

بازار کریپتو فرو می‌ریزد؟

حبیب علیزاده، روزنامه‌نگار
بازار کریپتو فرو می‌ریزد؟

بازارهای جهان به ورود نیروهای ارتش روسیه به خاک اوکراین واکنش‌های متفاوتی نشان دادند.

ورود نیروهای ارتش روسیه به خاک اوکراین که پس از به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه دونتسک و لوهانسک از سوی مسکو، رخ داد، با واکنش متفاوت بازارهای مختلف روبه‌رو شد.
بازارهای کامودیتی عموما با افزایش قیمت به این اتفاق واکنش نشان دادند. در این راستا قیمت نفت خام، گاز طبیعی، طلا، آلومینیوم و دیگر کالاهای مهم به دلیل هراس از کاهش عرضه افزایش پیدا کرد. اما یکی از بازارهایی که با انتشار این خبر دچار کاهش قیمت شد، بازار رمزارزها بود. اگرچه تاثیر خبر ورود نیروهای روسیه به خاک اوکراین به تدریج کمتر شد و برخی رمزارزها دوباره با اندکی رشد قیمت روبه‌رو شدند اما تحلیلگران می‌گویند، این اتفاق نشانه خوبی برای این بازار نیست.
در یک سال گذشته ارزش بازار و حجم معاملات روزانه رمزارزها با نوسان‌های چشمگیری روبه‌رو بوده است. در این مدت، پادشاه رمزارزها نیز از این جریان به دور نبوده است. در سپتامبر ۲۰۲۰ ارزش بازار بیت‌کوین حدود ۲۰۰ میلیارد دلار بود و از آن پس در مسیر صعودی قرار گرفت و تا مارس ۲۰۲۱ به ۱۱۰۰ میلیارد دلار رسید. دوباره تا ماه ژوئن به سطح ۶۵۰ میلیارد دلار سقوط کرد و مجددا در ماه اکتبر به سطح ۱۱۵۰ میلیارد دلار دست یافت. این نوسان‌ها همچنان ادامه پیدا کرد و در زمان نگارش این خبر، ارزش بازار بیت‌کوین در محدوده ۵۷۸ میلیارد دلار قرار داشت.
تاثیرپذیری بازار کریپتوکارنسی از عوامل مختلف و نوسان شدید قیمت رمزارزها پیش‌بینی آینده این بازار را دشوار کرده است به طوری که فقط برای بیت‌کوین دو قیمت کاملا متفاوت در بازه زمانی یک سال آینده پیش‌بینی شده است. یک پیش‌بینی بدبینانه با هشدار به سرمایه‌گذاران این بازار می‌گوید که بیت‌کوین تا پایان امسال به سطح ۱۰ هزار دلار سقوط خواهد کرد. پیش‌بینی خوش‌بینانه بر این باور است که پادشاه رمزارز با ادامه رکوردشکنی به مرز ۱۰۰ هزار دلار جهش خواهد کرد. در زمان تهیه این گزارش، ارزش معاملات روزانه بیت‌کوین در محدوده ۲۳ میلیارد دلار و قیمت آن حدود ۳۰ هزار دلار بود.
تحلیلگران بدبین نسبت به آینده رمزارزها عموما هواداران بازارهای سنتی همچون طلا و سهام هستند. در دنیای سرمایه‌گذاران، رمزارزها رقیب جدی طلا به شمار می‌روند. در دو سال گذشته همگام با گسترش بیماری کرونا که به تعطیلی کسب وکارها در سراسر جهان منجر شد، توجه به بازار رمزارزها و سرمایه‌گذاری در این بازار تشدید شد. این توجه در حالی است که بازار رمزارزها با ریسک‌های متعددی مواجه است.
در مقابل این گروه، هواداران سرسخت رمزارزها می‌گویند، با توسعه فناوری‌های نوین، جهان حرکتی را آغاز کرده که توقف‌پذیر نیست و به سمتی حرکت می‌کند که استفاده از ابزارهای نوین همچون رمزارزها ضروری به نظر می‌رسند. بنابراین، بازار کریپتوکارنسی آینده روشنی دارد و قیمت رمزارزها با وجود نوسان‌ها و افت و خیزهای مقطعی، در مسیر صعودی قرار دارد و باید منتظر رکوردزنی رمزارزهای محبوب باشیم.
بازار کریپتوکارنسی که حدود یک دهه از عمرش می‌گذرد، امروز به یکی از مهمترین بازارهای مورد توجه سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. اگرچه ارزش بازار رمزارزها در مقایسه با بازار طلا نشان‌دهنده کوچکتر بودن آن است اما برخی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که در چند سال آینده ارزش این بازار نیز با افزایش روبه‌رو شده و به سطح ارز بازار طلا خواهد رسید.

بازار کریپتو فرو می‌ریزد؟

کد خبر 447521

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

  • بیت کوین ریزش کرد

    بیت کوین ریزش کرد

    روند نزولی بازار رمزارزها ادامه دارد و در حال حاضر بیت کوین در کانال ۲۹ هزار دلاری معامله می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =