ابلاغیه‌ای در حد مُسکِن

کارشناس بازار سرمایه گفت: ابهامات موجود در صنایع از جمله قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی، قیمت‌گذاری دستوری محصولات به محلی برای ریسک در بازار سرمایه تبدیل شده و باید حل شود.

صدای بورس- محبوبه قرمزچشمه؛ ابلاغیه مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار، میزان دریافت اعتبار توسط سهامداران به اتکای پرتفوی آنها در مرحله اول از ۶۰ به ۶۵ درصد افزایش می‌یابد.

برخی کارشناسان بازار سرمایه معتقدند در بازار کنونی، این ابلاغیه همچون یک مُسکِن عمل می‌کند و برخی نیز ابلاغیه را بی اثر می‌دانند و معتقدند مجموعه مدیران ارشد در نهادهای تصمیم‌گیری باید بر موضوعات مهمی همچون نرخ انرژی، قیمت‌گذاری دستوری محصولات، انتشار اوراق متمرکز شوند.

بر اساس ابلاغیه مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار، میزان دریافت اعتبار توسط سهامداران به اتکای پرتفوی آنها در مرحله اول از ۶۰ به ۶۵ درصد افزایش می‌یابد.

ابلاغیه مدیریت نظارت بر کارگزاران از ۱۶ بهمن ماه اجرایی می‌شود. گفته می‌شود این تصمیم جدید سازمان بورس برای تقویت سمت تقاضا است.

بی اثری ابلاغیه مدیریت نظارت بر کارگزاران در بورس

حمید فاروقی، عضو هیات مدیره سبدگردان ویستا در ارتباط با تاثیر ابلاغیه مدیریت نظارت بر کارگزاران بر بازار سرمایه به صدای بورس گفت: پیش‌تر سقف پرداخت اعتبار به سهامداران به اتکای پرتفوی آنها ۶۰ درصد بوده که در ابلاغیه جدید به ۶۵ درصد افزایش یافته است. اما نکته مهم این است که با توجه ریسکی که در بازار وجود دارد، کارگزاری‌ها به طور معمول تن به بالابردن میزان اعتبار به سهامداران نمی‌دهند. بنابراین این ابلاغیه تاثیری در بازار سرمایه ندارد.

راحت‌ترین کار اصلاحات ساختاری است

فاروقی بیان کرد: مدیران سازمان بورس در اولین حضور خود در این سازمان به اصلاح زیرساخت‌های بازار سرمایه از جمله حجم مبنا، تغییر دامنه نوسان بپردازند. ابلاغیه جدید مدیریت نظارت بر کارگزاران در بورس که سازمان بورس و اوراق بهادار به آن پرداخته نیز از آن نوع است. در واقع اصلاح زیر ساخت‌های بازار سرمایه راحت است اما اگر بخواهیم کمکی در جهت بهبود وضعیت بازار سرمایه انجام دهیم، اولویت‌های مهمتری وجود دارد.

مهمترین اولویت‌ها چیست؟

وی با بیان اینکه ابهامات موجود در شرکت‌ها و صنایع از جمله مهمترین اولویت‌هایی است که باید حل شود، گفت: ابهامات موجود در صنایع از جمله قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی، قیمت‌گذاری دستوری محصولات به محلی برای ریسک در بازار سرمایه تبدیل شده و باید حل شود.


بیشتر بخوانید:

پیش‌بینی بورس تا پایان ۱۴۰۰/ در این گروه‌ها سرمایه گذاری کنید


عضو هیات مدیره سبدگردان ویستا در ارتباط با این پرسش که آیا با تغییرات دامنه نوسان موافق است، بیان کرد: باز شدن دامنه نوسان به روان‌تر شدن معاملات سهام در بازار کمک می کند و از حجم صف فروش‌ها می‌کاهد اما در ایران با توجه به شرایط باید اعمال شود.

عضو هیات مدیره سبدگردان ویستا در ارتباط با تغییرات دامنه نوسان بیان کرد: باز شدن دامنه نوسان به روان‌تر شدن معاملات سهام در بازار کمک می کند و از حجم صف فروش‌ها می‌کاهد.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه ایران از عمق چندانی برخوردار نیست، گفت: نهادهای مالی واسط در این بازار نقشی ندارند و مردم به شکل آنلاین و مستقیم معاملات خود را در بورس انجام می‌دهند بنابراین ممکن است با برداشته شدن کامل دامنه نوسان در مواقع هیچان سهامداران دچار ضررهای هنگفتی شوند.

حد دامنه نوسان برای بزرگ‌ترها

فاروقی با بیان اینکه حد دامنه نوسان برای شرکت‌های بزرگ که شناوری بیشتری دارند، می‌تواند بیشتر باشد، گفت: دامنه نوسان به شکل پلکانی و بر روی نمادهای خاص انجام شود.

نکات مهم در ارتباط با ابلاغیه:

مدیریت نظارت بر کارگزاران در ابلاغیه‌ای به تمامی شرکت‌های کارگزاری، مصوبه کمیته پایش ریسک بازار در خصوص افزایش ضرایب تعدیل سهام، حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های در محاسبه حساب تضمین موضوع معاملات اعتباری اوراق بهادار را اعلام کرد.

براساس این ابلاغیه، میزان دریافت اعتبار توسط سهامداران به اتکای پرتفوی آنها در مرحله اول از ۶۰ به ۶۵ درصد افزایش می‌یابد. این تصمیم با هدف تقویت سمت تقاضا در معاملات اخذ شده است.

در این ابلاغیه آمده است: با استناد به اختیارات اعطایی به موجب بند یک مصوبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۰ شورای‌عالی بورس به هیئت مدیره سازمان و پیرو ابلاغیه شماره ۱۱۰۲۰۰۲۱۴ با موضوع ابلاغ پیوست بند ۸ پانصد و بیست و ششمین صورتجلسه در تاریخ سوم امرداد ۱۳۹۷ هیئت مدیره سازمان در خصوص اصلاح دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس ایران و همچنین ابلاغیه‌های با موضوع اصلاح ضرایب تعدیل اوراق بهادار قابل محاسبه در حساب تضمین موضوع معاملات اعتباری اوراق بهادار و براساس اختیارات اعطایی به کمیته پایش ریسک بازار مطابق مصوبه هیئت مدیره سازمان، مصوبه بند ۲ یکصد و هجدهمین صورتجلسه ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ کمیته پایش ریسک بازار در خصوص افزایش ضرایب تعدیل سهام، حق تقدم سهام و واحدهای سرمیاه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در محاسبه حساب تضمین موضوع معاملات اعتباری اوراق بهادار، به شرح زیر ابلاغ می‌شود:

* در خصوص افزایش ضریب تعدیل سهام و حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در محاسبه حساب تضمین موضوع معاملات اعتباری اوراق بهادار (موضوع مواد ۶ و ۷ دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران و بند ۳ اصلاحات آن دستورالعمل) به شرح زیر تصمیم‌گیری شد:

۱- درباره سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و بازار اول و دوم فرابورس ایران (موضوع جز الف بند ۳ پیوست بند ۸ پانصد و بیست و ششمین صورتجلسه سوم امرداد ۹۷ هیئت مدیره سازمان)؛ ۶۵ درصد قیمت پایانی

۲- ضرایب تعدیل شده در خصوص حق تقدم خرید سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و بازار اول و دوم فرابورس ایران و حق تقدم سهام درج شده در هر یک از بازارهای پایه فرابورس ایران و نیز واحدهای سرمایه‌گذاری سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (موضوع جز هـ بند ۳ پیوست ۸ پانصد و بیست و ششمین ششمین صورتجلسه سوم امرداد ۹۷ هیات مدیره سازمان) به موجب ابلاغیه‌های پیشین مدیریت نظارت بر کارگزاران در این خصوص نیز متناسباً افزایش خواهند یافت.

۳- ضرایب جدید تعیین شده به شرح فوق از تاریخ ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ لازم‌الاجرا بوده و در محاسبه حساب تضمین موضوع معاملات اعتباری اوراق بهادار و سامانه‌های نظارتی مربوطه اعمال می‌شود.

تصمیم جدید سازمان بورس برای تقویت سمت تقاضا: افزایش میزان اعتبار سهامداران

کد خبر 446025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =