افزایش حقوق کارمندان به کجا رسید؟

 براساس بودجه سال آینده حقوق کارمندان از ۳ میلیون و ۵۰۰ به ۴ میلیون و ۵۰۰ و ۹ هزار میلیارد تومان تغییر کرد. در این بودجه ۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای پایان خدمت بازنشستگان پیش‌بینی شده است.

به گزارش صدای بورس، رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۹ دی ) قوه مقننه در تشریح کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، گفت: لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که نخستین بودجه دولت سیزدهم است در شرایطی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که در جدیدترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان صندوق بین‌المللی پول چالش هایی درباره اقتصاد ایران برشمرده شده است.

نرخ تورم در سال ۱۴۰۰ چقدر بود؟

وی تشریح چالش‌های مذکور، توضیح داد: وابستگی تولید به واردات، رشد سریع واردات، کاهش صادرات غیرنفتی، کاهش کسری بودجه دولت و فشار بر منابع ارزی، افزایش نرخ ارز واقعی و ایجاد سهمیه بندی ارزی و بحران ارزی، کاهش درآمدهای منابع بودجه، رشد منفی سرمایه‌گذاری ناشی از کاهش طرح‌های عمرانی، نرخ تورم بالا که در سال ۱۴۰۰ به ۴۹.۷ درصد رسید که بیشترین نرخ تورم در نیم قرن اخیر است. افزایش پایه پولی کشور و کاهش قدرت رقابت پذیری تولیدکنندگان داخلی از جمله این چالش‌ها است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، با اشاره به مزایای لایحه بودجه سال آینده، ادامه داد: در این لایحه تلاش شده به منابع پایدار تکیه شود و از ایجاد بدهی جدید و انتقال آن به سال‌های جدید و افزایش پایه پولی پرهیز شود.


بیشتر بخوانید:

افزایش حقوق کارمندان بالای ۲۰ درصد است


حداقل حقوق کارکنان دولت چقدر می‌شود؟

زارع ادامه داد: در مورد بحث حقوق کارمندان که مورد توجه نمایندگان هم قرار دارد و احتمال افزایش آن وجود دارد، حداقل دریافتی از ۳ میلیون و ۵۰۰ به ۴ میلیون و ۵۰۰ و ۹ هزار میلیارد تومان بابت پاداش پایان خدمت جانبازان و همچنین ۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای پایان خدمت بازنشستگان پیش‌بینی شده و همچنین اعتبارات هزینه‌ای دولت به طور تقریبی ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده ؛ برای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ۱۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و همچنین در مورد بهبود شاخص‌های کلان منابع بودجه ۱۴۰۱ به سال ۱۴۰۰ نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی ۶.۹ شده است البته برخی نمایندگان نسبت به این موضوع ایراداتی وارد کردند که در جزییات بودجه با هم خواهیم پرداخت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ با یادآوری اینکه کاهش استقراض دولت از طریق اوراق مالی و همچنین پرداخت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان اصل سود مالی در سال آینده مورد توجه قرار گرفته است، گفت: دغدغه نمایندگان در حوزه مسکن که زمانی که این بحث مطرح می‌شود به طور تقریبی ۱۸۰ تا ۱۹۰ صنعت پیشین و پسین مسکن برای رونق اقتصادی صنعت و همچنین افزایش نرخ رشد اقتصادی به حرکت درمی‌آیند که دولت برای سال آینده برای تولید ۴ میلیون مسکن مشخص کرده که این نویدی خوش برای جوانان کشور است و همچنین ۵ هزار میلیارد تومان برای راه‌اندازی مسکن محرومان و استفاده از ظرفیت دارایی‌های غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی و منابع ۳۱ صندوق پیشرفت و عدالت در استان‌ها پیش‌بینی شده است.

به گزارش گسترش نیوز، وی با بیان اینکه افزایش طول خطوط راه‌آهن از ۱۲ هزار و ۱۹۰ کیلومتر به ۱۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر رسیده است، گفت: اعتبارات طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای؛ افزایش ظرفیت بارگیری از ۲۸۵ به ۲۹۰ میلیون تن، همچنین طول بزرگراه‌ها از ۱۹ هزار و ۶۰۰ به ۱۹ هزار و ۸۰۰ و همچنین طول شبکه آزادراهی از ۲ هزار و ۷۳۰ به ۲ هزار و ۹۵۰ کیلومتر رسیده است؛ در بودجه ۱۴۰۱ حداقل پیش برآوردی را در حوزه نفت و سایر حوزه‌ها دارد و در شرایطی دولت لایحه را به مجلس تقدیم کرده که با اغلب مشکلات اقتصادی روبه‌رو است و نظرات شما را در جزییات لایحه لحاظ خواهیم کرد.

کد خبر 444549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • فریبا احمدپور سامانی IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
    0 0
    با سلام خدمت مسئولان محترم آیا ما بازنشستگان دولت گناه کرده بودیم که در زمان مسئولین قبلی مشغول فعالیت بودیم و ۳۰ سال خدمت کردیم که هیچ افزایش حقوقی را متناسب با شرایط کاری ما در نظر نگرفته بودند و اکنون آیا این شرایط کاری خدا وکیلی خیلی سخت شده که راه براه و با دلیل و بدون دلیل افزایش حقوق دارید لطفاً شما هم تا حقی بر گردن خود اضافه نکرده اید عدالت را در نظر بگیرید تا خداوند متعال هم با شما به عدالت رفتار کند