انتقاد انبوه‌سازان از قانون پیش‌فروش ساختمان

نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: قانون پیش فروش مسکن دست انبوه سازان را در تامین مالی بسته است.

به گزارش صدای بورس،ایرج رهبر درباره قانون فعلی پیش فروش ساختمان اظهار کرد: برای اینکه ببینیم عملکرد یک قانون چقدر خوب بوده، باید ببینیم در عمل چقدر توانسته به حل مشکل قانونگذار کمک کند؟ ما در زمانی ۴ هزار پرونده برای کلاهبرداری در زمینه پیش فروش داشتیم و می‌خواستیم این را حل کنیم.

وی با طرح این پرسش که آیا با تصویب این قانون و حل این مسئله، یک مشکل دیگر را به وجود نیاوردیم و مانع یک پیشران اقتصادی یعنی حوزه مسکن نشدیم، افزود: تامین مالی در حوزه ساختمان موضوع دقیق و پیچیده‌ای است و باید برای این مهم با مدیریت مواجه شویم. یک تولیدکننده باید بتواند از روش‌های متنوع تامین مالی بهره مند شود و استفاده از نقدینگی های موجود در سطح جامعه باید کمک کننده به تسهیلات بانکی باشد. چرا راه‌های مردمی را ببندیم و فشار را روی تسهیلات بانکی وارد کنیم؟


بیشتربخوانید:پیش‌بینی بازار مسکن تا پایان ۱۴۰۰/ با بودجه کنونی ساخت یک میلیون مسکن تحقق می‌یابد؟


وی ادامه داد: یکی از کارهای خوب این بود که افراد انبوه ساز را از طرف وزارت راه اعتبارسنجی و صلاحیت بندی کردیم. می توانستیم در حوزه پیش فروش هم همین صلاحیت سنجی را اجرا کنیم و جلو پرونده ها را بگیریم. هر قانونی که مصوب می کنید باید ببینید آیا زمینه اجرایی شدن آن وجود دارد یا ندارد؟

نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران اضافه کرد: در این قانون شناسنامه فنی ملکی پیش بینی شده است که تا پیش از تصویب آن سابقه نداشت و هیچ دستگاهی اجرای آن را برعهده نمی گرفت. همچنین وظیفه‌ای را برای ناظر فنی تعیین کردیم که باید به دفترخانه گزارش حقوقی بدهد، درحالیکه در مقابل این مسئولیت حق الزحمه‌ای نگرفته و مسئولیت او نیست. این مشکلاتی در قانون است که می‌توانستیم از راهکارهای بسیار بهتری استفاده کنیم.

به گزارش تسنیم، رهبر تاکید کرد: یکی از بهترین راهکارها ایجاد سامانه برای ارتباطات برخط است که ملک پیش فروش شده را نتوان مجددا فروخت. اما به جای این ما یک قانون بسیار پیچیده و مانع آفرین را تصویب کردیم که اجرای آن موجب قفل شدن فرآیندها می‌شود. البته در اصلاحیه جدید بر این قانون برخی از این موانع برطرف شده است.

کد خبر 444312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =