۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۳
اصلاح قیمت‌ها نشانه چیست؟

تمامی سرمایه‌ها و دارایی‌هایی که تحت تاثیر سفته بازی و سهام‌داری قرار دارند، در بسیاری از موارد تحت تاثیر قیمت عرضه و تقاضا در بازار قرار دارند. این موارد شامل سهام، اوراق قرضه، ارزها  و مواردی ازاین‌دست می‌شود.

به گزارش صدای بورس، بازارهای مالی مختلف در طول زمان با افت‌وخیز و فاصله‌های قیمتی متفاوتی روبرو هستند. در این میان برخی بازارها مانند بازار مسکن بیشتر از هر چیزی در حالت صعودی و رکود تورمی قرار دارد. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای بر بیماری این بازار باشد. اما بازارهای مالی دیگر چه شرایطی دارند؟

اما مسئله مهمی که در بازارهای مالی پویا وجود دارد این است که قیمت‌ها در آن همیشه در حالت صعودی و یا نزولی قرار ندارد. به عبارت دیگر بازار پویایی دارد و حرکت و جریان در آن دیده می‌شود. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چرا اصلاح قیمت‌ها در یک بازار مالی، نشانه مثبت در آن محسوب می‌شود؟

احساسات سهامداران الگوهای اقتصادی را به هم می‌ریزد!

اصلاحاتی که در قیمت‌های سهام و در بازارهای مالی مانند بورس وجود دارد، نشان‌دهنده ارزش معقول یک دارایی است. فراموش نکنید که در هیچ بازاری قیمت معادل با ارزش ذاتی یک کالا نیست. حقیقت این است که قیمت‌ها از احساسات تاثیر می‌گیرد و به یک‌باره افزایش و یا کاهش پیدا می‌کند.

مردم دوست دارند به دنبال هیجانات مختلفی که بازار و سایر مردم به آن علاقه نشان می‌دهند، حرکت کنند. در این صورت می‌بینیم که سهم خاص به یک‌باره با افت‌وخیزهای عجیب و غریب روبرو می‌شود؛ بدون اینکه واقعا دلیل اقتصادی منطقی داشته باشد.

در علوم اقتصادی، الگوهای مختلفی تعریف شده است که اگر مردم بر اساس آن‌ها رفتار کنند، اقتصاد در مسیری معقول قرار دارد. اما ممکن است این‌طور نباشد و همه‌چیز عاقلانه پیش نرود!

علت این موضوع هم احساسات و تصمیمات مختلفی است که مردم در مسیر سهامداری اخذ می‌کنند. به همین دلیل علوم اقتصادی بیش از آنکه از علوم ریاضی تاثیرپذیر باشد، باید نگاهی عمیق به علوم انسانی، روانشناسی و جامعه شناسی داشته باشد.

قیمت‌ها به ارزش معقول خود بازمی‌گردند

رفتار انسان‌ها در بازارهای مالی در مقیاس کوچک می‌تواند گیج‌کننده باشد و یا بازار را به هم بریزد. اما در بلندمدت و در مقیاس بزرگ، این رفتار کاملا قابل تشخیص است. به عبارت بهتر مجموع رفتار انسان‌ها در بازارهای مالی در طول زمان، تخمین‌ها و مفروضاتی را ایجاد می‌کند تا بتوان نوع رفتار آن‌ها را در آینده تشخیص داد. کارشناسان و تحلیل‌کنندگان بازار سهام نیز با دانستن همین رفتارها می‌توانند آینده یک سهم را پیش‌بینی کنند و درباره قیمت آن در آینده نظر بدهند.

این موضوع باعث می‌شود که یک دارایی با ارزش کمتر از میزان واقعی خود، در طول زمان به ارزش واقعی بازگردد و همچنین اگر سهمی بیشتر از ارزش واقعی خود ارزش‌گذاری شده است، تا مدت زمان طولانی پایدار نباشد و سقوط آن را به قیمت اصلی و متعادل شاهد باشیم.

این مسئله با عنوان ارزش معقول قابل بررسی است و در تمامی بازارهای مالی متحرک مانند بازار سهام و بازار ارزها قابل بررسی است. اما شاید برای شما هم این سوال باشد که ارزش معقول در بازار ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد و یا اینکه این معنی در این بازار قابل بررسی نیست؟ در ادامه به این مسئله می‌پردازیم.


بیشتر بخوانید:

اوراق تبعی از ابتدای سال تاکنون چه کارکردی داشتند؟


آیا بازار ارزهای دیجیتال دارای ارزش‌گذاری معقول است؟

ارزهای دیجیتال از روش ارزش‌گذاری مشابهی مانند فلزات گران‌بها پیروی می‌کنند. به همین دلیل اصلاحات قیمتی در بلندمدت ایجاد می‌شود. اما در این بازار هیجان و رفتار کاربران حرف اول را میزند. سفته‌بازان با هیجان به سمت بازار حرکت می‌کنند و به یک‌باره ارزش یک سهم را افزایش می‌دهند.

در این صورت می‌بینیم که ارزش یک ارز دیجیتال بیش از ارزش ذاتی آن شده است و تقاضاها به‌شدت افزایش پیدا می‌کند و قیمت آن رمز ارز تا کره ماه نیز صعود می‌کند! اما همه‌چیز آن‌قدرها که فکر می‌کنید رویایی پی نمی‌رود!

امروزه خرید انواع سهام و ارزهای مختلف در بازارهای مالی آسان‌تر از گذشته شده است. کیف پول الکترونیکی و برخورداری از یک بسته اینترنت ساعتی کافی است تا بتوانید در انواع بازارهای مالی داخلی و خارجی حضور داشته باشید. اما مراقب باشید که با چند کلیک ساده پولتان را تاراج نرود!

نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال تصمیم‌گیرنده هستند!

شاید از شنیدن این موضوع ناراحت شوید و در این بازار سرمایه‌گذاری کرده باشید. بنابراین بهتر است با ذات این بازار بیشتر از گذشته آشنا شوید. حقیقت این است که تعیین‌کننده قیمت ارزهای دیجیتال نهنگ‌های قدرتمند این بازار هستند.

اصولا نهنگ در بازار رمز ارزها به فرد یا شرکت‌های حقوقی اطلاق می‌شود که سرمایه بسیار زیادی دارند و می‌توانند روی کلیت بازار و یک ارز دیجیتال تاثیرگذار باشند. به همین دلیل آن‌ها در زمانی که یک ارز دیجیتال در قیمت‌های بسیار ناچیز در حرکت است و همه کاربران و سرمایه‌گذاران امیدی به رشد آن ندارند، اقدام به خرید انبوه می‌کنند.

بعد از مدتی نیز تبلیغات گستره درباره رشد و پیشرفت آن رمز ارز از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند توییتر بیان می‌شود. در این شرایط سرمایه‌گذاران بیش از هر چیز خودشان را جاماندگان از این دریای خروشان و پر مروارید قلمداد می‌کنند و سعی می‌کنند که به هر شکلی که شده از این دریایی خروشان مرواریدهای درخشان صید کنند. بنابراین با هیجان اقدام به خرید می‌کنند.

این شرایط بهترین اتفاقی است که نهنگ‌ها به دنبال آن بودند. حالا می‌توانند رمز ارزهایی که در قیمت‌های پایین خرید کرده بودند با قیمت‌های بسیار زیادی به سرمایه‌گذاران احساساتی بفروشند و تمامی مرواریدهای این دریا را صید کنند!

بعد از مدتی نیز دوباره قیمت‌ها کاهشی شده و عرضه آن ارز دیجیتال از تقاضا پیشی می‌گیرد. این داشتان می‌تواند در طول سال بارها و بارها اتفاق بیافتد و سرمایه‌گذاران از رمز ارزهای مختلف لطمه ببینند. البته بیان این موضوع به این معنی نیست که تمامی سرمایه‌گذاران همیشه در حال متضرر شدن هستند. حقیقت این است که آموزش و آگاهی در این بازار حرف اول را میزند.

چقدر به آموزش اهمیت می‌دهید؟

در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال به‌عنوان تنها راه نجات سرمایه‌های خرد و کوچک به نمایش گذاشته می‌شود؛ اما این تصور چقدر با حقیقت مطابقت دارد؟ البته نمی‌توان نادیده گرفت که افراد بسیاری نیز توانستند از آب گل‌آلود بازار رمز ارزها به درآمد و سودهای خوبی دست پیدا کنند؛ اما همیشه به این شکل نیست.

فراموش نکنید که بازار رمز ارزها نسبت به بقیه بازارهای مالی کوچک‌تر است. به همین دلیل حرکت در این بازار ریسک بالایی دارد فقط افرادی می‌توانند موفق شوند که آگاهی کاملی از رویدادهای آن، رفتار کاربران و تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال داشته باشند.

اگر شما هم دوست دارید در بازارهای مالی موفق باشید قبل از هر چیز آموزش ببینید. امروزه این کار آسان‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید. کافی است در خانه بنشینید و با خرید یک بسته اینترنت پرسرعت به دنیایی از آموزش‌ها و اطلاعات مختلف متصل شوید. در این صورت می‌توانید با اطمینان و آگاهی بیشتری وارد بازارهای مالی شوید و از متضرر شدن سرمایه‌های خود جلوگیری کنید.

کد خبر 444284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =