۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۶
روند دوگانه بورس های جهانی

شاخص های مهم بورسی در آسیا ریزش و در اروپا و آمریکا بالا رفتند.

به گزارش صدای بورس، با وجود تداوم روند بازگشت زندگی به حالت عادی در نقاط مختلف، نرخ تورم کماکان یک عامل نگران کننده در سطح کلان برای فعالان اقتصادی باقی مانده چرا که کار سیاست گذاران پولی به سرعت در حال سخت تر شدن است: نرخ تورم آلمان در ماه نوامبر بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۵.۲ درصد بوده که ۰.۲ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۱.۱ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است.‌

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۱۳۵.۷۸ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۴۸ درصد صعود تا سطح ۴۶۶۱.۲۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۹۳ درصد افزایش در سطح ۱۵ هزار و ۷۸۲.۸۴ واحدی بسته شد.


بیشتر بخوانید:


بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۹۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۰۹.۹۵ واحد بسته شد.

شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۱۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۲۸۰.۸۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۵۴ درصدی در سطح ۶۷۷۶.۲۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶۲ درصد بالا رفت و به ۸۴۵۵.۲۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۶۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۲۸۳.۹۲ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ ۰.۹۵ درصد پایین رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۸۵۲.۲۴ واحد بسته شد.

در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" کاهش ۰.۱۸ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۵۱.۴۲ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۵۴ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۷۲۳۹.۸۲ واحدی به کار خود خاتمه داد.

به گزارش ایسنا، در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)

کد خبر 442275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =