قیمت گاز بدمصرف‌ها ۳۰ برابر می شود

۳۰ برابر شدن قیمت گاز موجب رعایت الگوی مصرف می‌شود.

به گزارش صدای بورس، افزایش قیمت گاز به ۳۰ برابر نرخ کنونی باعث می شود رعایت الکوی مصرف در دستورکار طبقه های اجتماعی بدمصرف قرار گیرد، و یا هزینه مصرف بسیار بالای خود را پرداخت کنند.

هیات دولت در اقدامی کارشناسی و با هدف حفظ قیمت گاز در نرخ‌های کنونی برای عموم مشترکین عادی، هزینه گاز را برای پرمصرف‌ها به صورت تصاعدی افزایش داده و پلکانی(IBT) کرده که به معنای آن است، بهای یک کالا برای مصرف‌کنندگان به یک نرخ ثابت نبوده و بستگی به میزان مصرف داشته باشد.


بیشتر بخوانید:

رقم‌های باور نکردنی در انتظار پر مصرفان/ تعرفه‌های جدید گاز را بخوانید


قیمت ناچیز گاز طبیعی باعث شده است تا ایران به اندازه چندین کشور صنعتی مصرف گاز داشته باشد که آثار بدی بر اختلاف طبقاتی و آلودگی هوا از خود بر جای گذاشته است.

به گزارش تحریریه، طبق مصوبه جدید دولت، هزینه گاز در پله اول ۴۱ تومان و در پله دوازدهم (یعنی برای بسیار پرمصرف‌ها) حدود ۲ هزار تومان است، یعنی یک اختلاف حدودا ۵۰ برابری در نرخ به وجود آمده است. در قیمت‌های جدید هزینه گاز برای مشترکان کم‌مصرف و متعارف تغییری نکرده، برای کمی پرمصرف‌ها اندکی افزایش داشته، اما برای پرمصرف‌ها نزدیک به دو برابر شده و برای بسیار پرمصرف‌ها ۳.۵ برابر قبل شده است. هزینه گاز مشترک بسیار پرمصرف (که ۱۲ برابر یک کم‌مصرف مصرف می‌کند) نزدیک به ۵۰۰ برابر درمی‌آید! یعنی به طور میانگین ۳۰ برابر بابت هر متر مکعب گاز پرداخت می‌کند. این عدد قبلا ۸.۵ برابر بود. کاهش مصرف نیز مشمول کاهش تصاعدی خواهد بود.

کد خبر 442192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =