حمایت خاندوزی از بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: خاندوزی در راستای حمایت از بازار سرمایه، موضوعاتی همچون توسعه نهادها، رفع انحصار، بهره‌گیری از ابزارهای جدید، تقویت بازار اولیه، را در دستور کار این وزارتخانه قرار داده است.

به گزارش صدای بورس، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: رفع انحصار در تأسیس نهادهای مالی از جمله مهم‌ترین مأموریت‌های سازمان بورس و اوراق بهادار است. توسعه و عمق‎بخشی بازار سرمایه از جمله اهداف اساسی در رفع انحصار نهادهای مالی و ایجاد سهولت در صدور مجوزها است اما این هدف، سازمان بورس را در اجرای وظایف نظارتی خود بیش از پیش دقیق‌تر کرده تا مانع هرگونه مشکل احتمالی برای سهامداران شود.

رئیس سازمان بورس با اشاره به دغدغه برخی از فعالان بازار سرمایه مبنی بر افزایش کمی نهادهای مالی بدون توجه به ارتقای کیفیت، تأکید کرد: بازار سرمایه ظرفیت پذیرش تعداد زیادی از نهادهای مالی را دارد و اینگونه نیست که هرچه تعداد نهادها کمتر باشد، نظارت بر عملکرد آنها نیز راحت‌تر است پس به این بهانه مانع توسعه کمی این دست از نهادهای بازار سرمایه شویم.

وی افزود: اگرچه فرایند صدور مجوزها تسهیل شده است، اما در بازبینی دستورالعمل‌ها، سخت‌گیری و موشکافی‌های بسیاری لحاظ شده و نظارت‌های سازمان نیز پس از شروع فعالیت آنها، سختگیرانه‌تر خواهد شد. همچنین، با دستورالعمل‌ها و مقررات تعیین شده، نظارت‌ها سختگیرانه‌تر شده و با نهادهای مالی متخلف برخوردهای شدید و جدی خواهد شد.

عشقی خاطرنشان کرد: با توسعه بازار از نظر کمی، ایده‌ها و ابزارهای جدیدی نیز وارد بازار می‌شوند که نظارت قوی‌تر را الزامی می‌کند تا از بروز ریسک‌های جدید جلوگیری شود. در این راستا، سازمان بورس هیچ واهمه‌ای از برخورد با متخلفان ندارد.

وی با بیان اینکه نهادهای مالی، ابزارهایی برای ارتقای بازار سرمایه به‌شمار می‌روند، اذعان کرد: با تأسیس یک نهاد مالی، سرمایه، سهامداران، افراد متخصص، کاردان و خبرگان مالی متعددی در یک نقطه جمع می‌شوند تا خدمات مختلفی را بنا به ماهیت خود به مردم ارائه دهند. تجمیع سرمایه‌ها، ایده‌ها و تخصص‎های مختلف، به بهبود کمیت و کیفیت فرایند خدمات‌رسانی در بازار سرمایه و در نهایت توسعه این بازار می‌انجامد .


بیشتر بخوانید:

تلاش سازمان بورس برای حذف مداخلات و قیمت گذاری دستوری


این مقام ارشد سازمان بورس با اشاره به شرکت‌های کارگزاری به عنوان یکی از حلقه‌های مهم بازار سرمایه، خاطرنشان کرد: از سرگیری صدور مجور تأسیس شرکت‌های کارگزاری، به افزایش شمار این نهادهای مالی می‌انجامد که ارتقای کیفیت و کمیت شرکت‌های کارگزاری از طریق رقابت بیشتر در این صنعت را در پی دارد. زیرا با ایجاد رقابت کافی در این صنعت، شاهد انگیزه‌های خلاقانه بیشتر، ارتقای کیفیت و ارائه خدمات بهتر به مشتریان خواهیم بود .

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به صدور مجوز تأسیس یک شرکت‌ کارگزاری، گفت: بیش از یک دهه، به دلایل مختلفی با هیچ یک از درخواست‌های تأسیس شرکت کارگزاری موافقت نشده بود. با اجرا و پیاده‌سازی سیاست رفع انحصار در حوزه نهادهای مالی بازار سرمایه، مجوز یک شرکت کارگزاری جدید از سوی هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد.

وی ادامه داد: در ارتباط با صدور مجوز تأسیس، اکنون شروع کار است. پس از دریافت مدارک درخواست‌های تأسیس شرکت‌های کارگزاری و بررسی آنها و انجام مصاحبه‌های اختصاصی، تمامی درخواست‌ها، در هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح خواهند شد. بی‌تردید، اگر درخواست‌های دریافتی از امتیاز لازم برخوردار و در راستای عمق‌بخشی و ارتقای بازار سرمایه باشند و مشخص شود که بر فرایند توسعه ظرفیت‎های بازار سرمایه اثر مطلوبی دارند، مجوز آنها نیز صادر خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت رقابت در ارتقای خدمات ابراز کرد: یکی از راه‌کارهای ارتقای کیفیت، ایجاد رقابت است؛ طبیعی است با افزایش شمار نهادهای مالی، رقابت میان آنها بیشتر خواهد شد. با ورود نهادهای مالی جدید، توانایی‌، مهارت و ایده‎‌های جدیدی نیز وارد بازار سرمایه می‌شوند که تنها رقابت را تقویت می‌کنند، بلکه باعث می‌شوند رقابت شکل مفید و سازنده‌تری به خود بگیرد.

این مقام ارشد سازمان بورس در ادامه گفت‎‌وگوی خود با «سنا» به تعداد مجوزهای صادر شده در حوزه صندوق‌های سرمایه‎گذاری اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تا ۲۲ مهر ماه، ۱۹ مجوز فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری صادر شده است. از ۲۲ مهر ماه تا اکنون ۶ صندوق سرمایه‌گذاری جدید نیز موفق به اخذ صدور مجوز فعالیت از سازمان بورس شده‌اند. همچنین، از تاریخ یادشده تا به امروز، موافقت اصولی ۸ صندوق اعلام شده است.

به گزارش سنا، عشقی از ۲ موافقت اصولی صادر شده در شرکت مادر (هلدینگ) و ۵ موافقت اصولی شرکت ‌سرمایه‌گذاری طی مدت اخیر خبر داد

کد خبر 441847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • معصومه. محمدی IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  2 0
  انشالله که روبه بهبودی باشند۴ شهیدیم وسهامداریم .کو دمه
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  10 0
  این آشی بود که دولت برای ۶۰ میلیون سهامدار پخته با توصیه و تشویق و فریب مردم رو وارد بازار سرمایه کردن و حالا که همه سرمایشونو خورده شده دم از حمایت زدن به چه درد میخوره اگه مردم سرمایشونو پهن خریده بودن الان قیمتش چند برابر شده بود
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  4 0
  فقط دامنه نوسان باید حذف شود والا بی فایده اس با دو مثبت شدن بعدش باز همین اشو همین کاسه اس
  • فری IR ۲۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
   0 0
   ذات بازار سرمایه نوسان گیریه بازاری ک نوسان نداشته باشه مرده است شما یکم تجربه کسب کن مطالعه کن بعد بیا نظر بده
 • رضا IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  0 0
  بازم جیب دولت خالی شد خوردن تموم شد گوش نکنید الکی میگه
 • حسین IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  0 0
  خدایا این سرمایه های اندکمان را بتومیسپاریم.اشتباه کردیم گوش بحرف مسولین دادیم
 • امید IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  0 0
  خدایی خسته نشدید از این خالی بندی ها چقدر دروغ چیزی که فقط تو این دولت صعودی می‌ره بالا دزدی ها و دست تو جیب مردم کردن .
 • فرهاد IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  0 0
  حق مردم خیلی بیشتر ازیناس قدرشونو باید دونست نه اینکه به سختی زندگی کنن
 • IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  0 0
  متاسفانه رسانه ها به بهانه بورس اجازه اصلاحات رو نمیدهند. ‌کشور و اقتصاد کشور اسیر بورس شده
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 0
  خدالعنت کنه دولتها را که بامال وجان مردم بازی کردن به این بهانه تعدادی کلاهبردارتحت عنوان کارگزار و سبدگردان پول مردم رابالا کشیدند وگفتند مقصردولت است ملیاردهاتومان پول ازمردم عادی گرفتندکه کارکنند سودشان مرتب برداشتند وبعد گفتندکه بورس رادولت بزمین زده وبه همین بهاته پول مردم راندادند
 • IR ۰۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 0
  من ازدولت شاکی نیستم هرچندنداتم کاری کردند وبهاته بدست کلاهبرداران دادند یه نفر دراقلید فارس به نام جواد زرینکلاه چندین سال دربورس فعالیت داشت ودراوج بورس ملیاردهاسود برد یک ریال هم ازخودش نبود و ازمردم بیچاره مانند پیرزنان وکارمندان گرفت پولهارا برد ملک خرید ولی به بهانه بورس از دادن طلب به مردم خوداری کرد بااینکه ایشان اصلا دربورس سرمایه گذاری نداشته وتنهابورس بهانه فریب وکلاهبرداری او بوده
 • مهرداد IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 0
  عمر و جوانی ما رو تو این بورس به هدر دادید شما از بورس فقط به عنوان کوره پول سوزی استفاده کردید و میکنید دوستام تو کارهای دیگه ترلیاردر شدن من احمق چسبیدم به بورس زندگیمو تباه کردید