روش‌های تامین مالی باید اصلاح شود

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری سامان مجد گفت: از روش های جدید تامین باید استقبال کرد.

محمد مهدی مومن زاده، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری سامان مجد در گفت‌وگو با صدای بورس:

افزایش سرمایه یکی از متداول ترین روشهای تامین مالی بنگاه‌ها در کشور با قدمت بیش از ۵۰ سال است و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته که وجود دارد روش‌های مورد استفاده فعلی منجر به ورود منابع قابل نقد به شرکت نمی‌شود بلکه از خروج وجه نقد از شرکت جلوگیری می‌کند.

باید روش های افزایش سرمایه اصلاح شود و به دنبال روش های بود که بیشتر منابع را از بازار ثانویه به بازار اولیه سرازیر کند.

روش افزایش سرمایه عرضه سهام به قیمت بازار یا ATM یکی از روش هاست مکه در چند سال گذشته در دنیا با استقبال مواجه شده و به نظر می‌رسد با تغییرات اندک در قوانین موجود مورد استفاده قرار گیرد.

در این روش با درصد های کوچک که تقربا پیش بینی شده که ۳ درصد ارزش بازار شرکت ها را شامل می‌شود، شرکت ها سهم به ارزش بازار ارائه می‌کنند و صرف سهام آن به شکل اندوخته در درون شرکت مانده، NAV شرکت به این ترتیب رشد می‌کند مبلغ اسمی و صرف سهام عددی قابل توجه برای شرکت به همراه می‌آورد.

به طور مثال شرکتی نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد ریال ارزش بازار دارند و با افزایش سرمایه یک درصدی از این روش عدد قابل توجه برای شرکت است که می‌توان صرف طرح های توسعه ای شود، این روش یکی از منابع مالی را به شرکت ها تزریق می‌کند.

کد خبر 441698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =