فروش اوراق دولتی تا کی ادامه دارد؟

مهران فتحی، مدیر عامل هلدینگ مالی صبا میهن گفت: حوزه فعالیت شرکت در بازار سرمایه و سرمایه گذاری در نهادهای مالی است و اولین اقدام سال برای تکمیل نهاد مالی  خرید کارگزاری بوده است.

مهران فتحی، مدیر عامل هلدینگ مالی صبا میهن در گفت‌وگو با صدای بورس:

حوزه فعالیت شرکت در بازار سرمایه و سرمایه گذاری در نهادهای مالی است و اولین اقدام سال برای تکمیل نهاد مالی خرید کارگزاری بوده است.

شرکت صرافی نیز تاسیس شده و در حال انجام کارها برای خرید بانک هستیم، دیگر فعالیت ها سرمایه گذاری در حوزه فولاد بوده که شرکت های فولاد کاویان و گیلان از خرید های شرکت بود و در حال مذاکره برای تملک یک شرکت پتروشیمی هم هستیم.

برای تاسیس تامین سرمایه هم با شرکت های بیمه اقداماتی انجام شده به دیلی اینکه هلدینگ مالی صبا میهن سهامدار 15 درصدی بیمه آسیاست.

موارد و انتظاراتی که در بازار سرمایه وجود دارد موضوعات اقتصادی و قیمت گذاری دستوری است و انتظار اصلاح آن از سوی دولت جدید می‌رود.

نکته بعد تعادل نرخ ارز و اتفاقات برجامی است زمزمه های این مذاکرات نیز انتظارات را بالا برده است، اگر مبنا بر انجام نشدن مذاکرات باشد احتمال افزایش قیمت دلار وجود دارد و بازار سرمایه نیز جذاب می‌شود در صورت انجام توافق از منظر اقتصادی تورمی که برای بازار پیش بینی می‌شود آن هم بازار را جذاب خواهد کرد، در کل از نظر من بازار سرمایه به دید بلند مدت 6-12 ماه برد خوبی خواهد داشت.

به نظر صنایعی که بتوانند هزینه ریالی و درآمد دلاری ( فولادی و پتروشیمی ها ) داشته باشند منطقا می‌توانند درآمد و شرایط بهتری را برای آن ها متصور بود.

مشکل بازار سرمایه نبود اعتماد است که از عدم اعتماد سهامداران حقیقی شروع و به فعالین حاضر در بازار رسید به دلیل اینکه دولت کسری بودجه زیادی دارد برای اینکه کسری بودجه را جبران کند مجبور به فروش اوراق می‌شود.

آمار نمایانگر محقق شدن درآمد مالیاتی دولت است اما هنوز درآمد فروش اوراق محقق نشده و صندوق ها و سبدها که وظیفه خرید دارند همین فشار را بر بازار برای فروش سهام می‌آورند، پس بازار را در محدوده بدون رشد و ریزش نگه می‌دارند بنابراین این سقوط با حمایت دولت است، با برداشت دولت اصلاح نمی‌شود.

کد خبر 441315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =