توسعه در کشور نامتوازن است

رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که برای رشد اقتصادی باید به سمت اثربخشی منابع محدود کشور حرکت کنیم و کشور در این راه، چاره ای جز تغییر ندارد.

به گزارش صدای بورس، سید مسعود میرکاظمی ضمن بیان این مطلب تاکید کرد: در طول چهار دهه گذشته سرمایه گذاری های زیادی برای توسعه سخت افزاری و زیرساخت های کشور انجام شده اما در حال حاضر وضیعت شاخص های کلان کشور، ازجمله نرخ تورم؛‌ رشد اقتصادی و درآمد خانوار وضعیت مناسبی ندارد.

وی ادامه داد: کشور چاره ای جز تغییر یل ندارد و این اصلاحات از ساختار بودجه 1401 آغاز و در تدوین برنامه هفتم ادامه پیدا می کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: برای رشد اقتصادی باید به سمت اثربخشی منابع محدود کشور حرکت کنیم که متاسفانه در برنامه ریزی ها به موضوع آمایش سرزمین توجه نشده اما این مهم مبنای بودجه سال آینده خواهد بود. در حال حاضر توسعه به قدری نامتوزان است که علاوه بر بی عدالتی بین مناطق مختلف کشور حتی در میان شهرهای استان هم این اختلافات به چشم می خورد.

به گزارش تسنیم، دکتر میرکاظمی با بیان اینکه بودجه سال آینده بر دو محور رشد اقتصادی و افزایش بهره وری متمرکز خواهد بود؛افزود:‌ از رشد هشت درصد هدف گذاری شده سهم بخش کشاورزی به تفکیک استان و شهرستان مشخص شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از وجود ردیف های بی شمار در بودجه سالیان گذشته انتقاد کرد و گفت: ایا امروز کسی پاسخگوی وضعیت موجود است؟در بودجه سال آینده دستگاه ها و استان ها باید در برابر اختیاری که می گیرند پاسخگو باشند.

معاون رئیس جمهور جذب سرمایه گذاری و استفاده از توانایی مالی بخش خصوصی را هنر مدیران خلاق دانست و گفت: سال آینده برای هر استان صندوقی در نظر گرفته می شود تا انگیزه لازم برای تجهیز استانی منابع هم ایجاد شود.

دکتر میرکاظمی با تاکید بر اینکه دولت اقتصاد و معیشت مردم را به مذاکرات گره نخواهد زد، افزود: فعال اقتصادی نباید معطل بماند بلکه باید به سرمایه گذار از نظر ثبات اقتصادی اطمینان داده شود.

وی تصریح کرد: کسری بودجه و استفاده از پایه پولی خط قرمز سازمان برنامه و بودجه است، دولت قصد دارد با انضباط مالی بانک ها و کنترل هزینه ها نرخ تورم را کنترل کند کما اینکه دیدیم در این دو ماه این روند پیگیری و نتیجه کاهش تورمی نقطه ای مهرماه شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر حمایت از بخش کشاورزی گفت: با همراهی مجلس حمایت درست از کشاورز صورت خواهد گرفت تا تحول قابل توجهی در بخش کشاورزی رخ دهد.

کد خبر 441175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =