هدف‌گذاری افزایش ۵۰ درصدی نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی

خاندوزی از هدف‌گذاری افزایش ۵۰ درصدی نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی خبر داد و گفت: این افزایش مشروط به کاهش بار مالیاتی بخش‌های تولیدی است.

به گزارش صدای بورس، احسان خاندوزی در مراسم معارفه رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اهمیت موضوع فرآیندهای مالیات‌ستانی، اظهار داشت: باید تلاش کنیم فرآیندهای مالیات‌ستانی هوشمندتر شود و از نظام‌های پُرچالش سنتی تا حد ممکن فاصله بگیریم.

وی تاکید کرد: باید بدانیم به‌طور مثال در ماه‌های باقی‌مانده تا پایان سال و همچنین سال بعد چه گام‌هایی قرار است برداشته شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اکنون هم در زمینه هوشمندسازی و هم عدالت مالیاتی از سطح مطلوب فاصله داریم، مساله بازگشت به سوابق پیشین را مهم برشمرد.

وی ادامه‌داد: بسیاری از مستندات مالیاتی سال‌های قبل توسط فعالان اقتصادی ثبت نشده، یا در حال حاضر قابل اعتماد نیست که باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

خاندوزی به اهمیت توجه به مالیات عایدی بر سرمایه (CGT) و مالیات بر مجموع درآمد (PIT) اشاره و تصریح‌کرد: در این زمینه باید سریع عمل کرد، زیرا این برنامه‌ها جزو استراتژی‌های ارائه شده در دولت سیزدهم است.

وی گفت: نمی‌توان میل تاریخی به سوداگری در کشور را کنترل کرد، مگر از طریق مالیات عایدی بر سرمایه؛ همچنین از طریق مالیات بر مجموع درآمد می‌توان فرار مالیاتی یا تمایل به معافیت‌ها را در اقتصاد کشور کنترل کرد.

به گزارش شادا، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه یکی از تعهدات و برنامه‌های وی در دولت سیزدهم هدف‌گذاری برای افزایش ۵۰ درصدی نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی است، گفت: این افزایش مشروط بر این است که بار مالیاتی بخش‌های تولیدی کاهش یابد.

کد خبر 440075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =