تولیدکنندگان لوازم خانگی باید قیمت‌ها را کاهش دهند

پورابراهیمی گفت: حمایت از صنعت لوازم خانگی مشروط به حضور در بازارهای خارجی و مشارکت با تولید کنندگان خارجی جهت به دست آوردن بازارهای منطقه‌ای است.

به گزارش صدای بورس، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره توانایی تأمین لوازم خانگی بازار کشور توسط تولید کنندگان داخلی گفت: با توجه به تصمیم‌هایی که در حوزه حمایت از تولید در سال‌های اخیر انجام شده به ویژه مصوبه‌ای که در سال ۹۷ درباره عدم واردات حدود ۱۴۳۰ قلم کالای وارداتی که امکان ساخت در داخل کشور داشت؛ ما این ظرفیت را در حوزه لوازم خانگی در کشور شاهد بودیم که هم بتواند ظرفیت تولید را افزایش دهد و هم عمق ساخت داخل را به شکلی ارتقاء ببخشد.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش ها، حدود ۲۵ درصد توانستند ظرفیت ساخت را در داخل کشور افزایش دهند.

پورابراهیمی گفت: ما در بعضی از اقلام نیازمندیم که تصمیم گیری بهتری داشته باشیم، در بعضی از اقلام صد درصد ظرفیت تولید پاسخگوی نیاز کشور است و ظرفیت صادراتی هم ایجاد شده است و الآن میانگین صادرات ما سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار است که به راحتی می‌تواند تا یک میلیارد دلار افزایش پیدا کند و این ظرفیت وجود دارد.

وی با بیان اینکه در تولید لوازم خانگی؛ عمق ساخت متفاوت است، خاطرنشان کرد: در بعضی از اقلام لوازم خانگی، عمق ساخت تا صد درصد، در بعضی از اقلام تا ۸۰ درصد و در بعضی از اقلام هم حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره حق انتخاب برای کیفیت، تنوع و قیمت لوازم خانگی در بازار هم گفت: در بعضی از اقلام این چنین می‌باشد، ولی در بعضی اقلام نیازمند این هستیم که کیفیت؛ ارتقای بیشتری داشته باشد و در رقابت با همکاری‌های مشترک سرمایه گذاری بتوانیم این ظرفیت را افزایش دهیم، اما در بعضی از اقلام این اتفاق رقم خورده است؛ الآن شرکت‌هایی هستند که ما صادرات آن‌ها را در تولیداتی مانند بخاری و پکیج به کشورهای اروپایی داریم و حتی آن‌ها مشارکت در سرمایه گذاری در ایران کردند بنابراین این ظرفیت در ایران وجود دارد و نمونه‌هایی از این لوازم خانگی امروز به اروپا صادر می‌شود، حتی قراردادهای یک ساله و دو ساله برای صادرات از ایران را در دستور کار قرار دارند.


بیشتر بخوانید:


پورابراهیمی تصریح کرد: در بخش قطعات کوچک لوازم خانگی به نظر می‌رسد نیازمند یک ساختار جدیدی هستیم و در بخش قطعات بزرگ لوازم خانگی هم نیازمند افزایش کیفیت هستیم.

وی اضافه کرد: در سال‌های اخیر تعداد شرکت‌ها گسترش پیدا کرده و مشارکت بعضی از شرکت‌های خارجی در این زمینه کمک کرده تا بتوانیم تحت همکاری و قراردادهای مشترک کار را به جلو ببریم؛ البته نگرانی از ایجاد عدم رقابت هم در بعضی از زمینه‌ها وجود دارد که با سیاست‌های وزارت صمت و حمایت‌های مجلس؛ این دغدغه برطرف می‌شود.

پورابراهیمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه تولیدکنندگان داخلی با تهدیداتی مواجهند، آیا در شورایعالی هماهنگی اقتصادی برای این تهدیدات تدابیری شده است هم گفت: مصوبه‌ای که در سال ۹۷ انجام شد به قوت خود در جهت حمایت باقی است و اگر این ظرفیت‌های جدید که در کشور به جلو می‌رود نیازمندی ما را کاهش دهد بنابراین میزان واردات را باید کاهش دهیم و عملاً تولید داخل را جایگزین واردات کشور می‌کنیم.

وی افزود: در حال حاضر شاهد روند رو به رشد در تولید لوازم خانگی هستیم، ولی الآن این میزان تولید پاسخگوی کل نیاز جامعه نیست و پیشنهاد ما به دولت این است که متناسب با شرکت‌های تولیدی در کشور که توانستند ظرفیت بازارهای خارجی را بگیرند و از کیفیت بالایی برخوردارند و در حوزه رقابتی می‌توانند ورود کنند سیاست‌های حمایتی اتفاق بیفتد و شرکت‌هایی هم که به هر دلیل می‌خواهند هزینه‌های مازاد خود را به مردم تحمیل کنند و در فضای رقابتی نیستند برای آن‌ها هم یک تصمیم گرفته شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: حمایت مطلق از فعالیت در صنعت لوازم خانگی به صلاح کشور نیست، اما مشروط به حضور در بازارهای خارجی و مشارکت با تولید کنندگان خارجی جهت به دست آوردن بازارهای منطقه‌ای می‌باشد؛ امروز اروپا محصولات بعضی از کارخانه‌های تولید داخل ما را یک ساله قرارداد می‌بندد، بنابراین اگر این شرط را در کیفیت محصول، صادرات و در همکاری با شرکت‌های خارجی برای ایجاد بازار منطقه‌ای فراهم کنند قطعاً سیاست‌های حمایتی جوابگو خواهد بود و در غیر این صورت اگر مطلق حمایت کنیم شاید منجر به انحصار، کاهش کیفیت، عدم رقابت و ضرر مردم شود.

پورابراهیمی درباره تمدید مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای ممنوعیت واردات لوازم خانگی هم افزود: هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است و تا پایان سال مصوبات گذشته وجود دارد و برای آینده؛ وضع بازار بررسی می‌شود و تصمیم گیری برای آینده اتخاذ خواهد شد.

به گزارش تسنیم، وی خاطرنشان کرد: در قیمت گذاری محصولات لوازم خانگی؛ نگاه مجلس این است که دولت و وزارت صمت در حوزه قیمت گذاری ورود جدی داشته باشند و تولیدکنندگان باید بهای تمام شده را کاهش دهند و این قیمت‌هایی که در بازار می‌باشد قطعاً باید کاهش پیدا کند.

کد خبر 439336

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =