بحران گاز صنایع جدی است؟/ پیش بینی سود شش ماهه پتروشیمی ها در دستان مدیران گاز

بحران قطعی گاز در ادامه بحران برق مهمترین چالش امروز شرکت های صنعتی و معدنی است و گزارشات شش ماهه و پیش بینی سود سهام این شرکت ها در دستان و قلم مدیران ارشد شرکت گاز در مدیریت این شریان حیاتی است.

صدای بورس- محبوبه‌ قرمزچشمه؛ مشترکان اصلی گاز در ایران، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، نیروگاه های سیکل ترکیبی و صنایع مادر از جمله صنایع فولادی و سیمانی هستند که زندگی و مرگشان با گاز عجین شده است.

طبق اظهارات مدیران ارشد دولتی میزان مصرف گاز در شش ماه دوم سال بیش از ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت. بحران قطعی گاز در ادامه بحران برق مهمترین چالش امروز شرکت‌های صنعتی و معدنی است و گزارشات شش ماهه و پیش‌بینی سود سهام این شرکت ها در دستان و قلم مدیران ارشد شرکت گاز در مدیریت این شریان حیاتی است.

نیاز گاز مستمر برای تولیدات شرکت ها

سید اسماعیل موسوی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی تخت جمشید در گفت و گو با صدای بورس اظهار کرد: صنایع در ایران برای ادامه روند تولید محصولات خود نیازمند گاز هستند و در صورت قطع گاز در برخی از این کارخانه ها امکان جایگزین شدن سوخت و ادامه تولید هرچند به شکل محدود وجود دارد، اما صنایعی همچون پتروشیمی ها و پالایشگاه ها مواد اولیه و اصلی تولیدات محصولاتشان گاز است و در صورت کمبود گاز و قطع خوراک پتروشیمی ها و پالایشگاه ها در نهایت تولیدات این شرکت ها صفر می شود، از این منظر باید فکری به حال عرضه مستمر گاز به کارخانجات شود.

فرهنگ مصرف بهینه گاز مدیریت شود

وی در ادامه افزود: فرهنگ مصرف بهینه گاز در ایران باید نهادینه شود. بخش بزرگی از مصرف گاز در کشور در قالب مصرف نادرست از بین می رود. با مدیریت درست و آموزش شهروندان می توان با جلوگیری از اسراف و نهادینه کردن الگوی مصرف درست، بخشی از این گاز را به چرخه صنعت اضافه کرد و چراغ کارخانه ها را روشن نگه داشت.

وی بیان کرد: صنایع پتروشیمی تخت جمشید در حال حاضر هر سه خط تولید این مجموعه در سرویس هستند و این شرکت در سال جاری در فرابورس پذیرش شده و دارای سرمایه ۶۵۰۰ میلیارد ریالی است.

شناسایی سود ۷ هزار میلیارد ریالی

وی در ارتباط با برنامه های توسعه ای شرکت صنایع پتروشیمی تخت جمشید نیز گفت: در سال مالی جاری نزدیک به ۷ هزار میلیارد ریال سود شناسایی کردیم. تاکنون خوراک اصلی این شرکت از شرکت پتروشیمی امیرکبیر تبریز فراهم می‌شد که با طرح توسعه ای مشکل تامین خوراک این شرکت حل می شود و می توانیم عملکرد بهتری نسبت به قبل داشته باشیم.

گشایش نماد در دستور کار است

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی تخت جمشید در ادامه بیان کرد: گشایش نماد سهام شرکت صنایع پتروشیمی تخت جمشید را در دستور کار داریم، ضمن آنکه با مصوبه هیات‌مدیره و موافقت سهامداران سه مخزن کروی برای پتروشیمی تخت جمشید احداث کرده‌ایم؛ برنامه داریم خوراک آن‌ها را در پایین‌ترین قیمت تامین کرده و حتی المقدور از تهیه خوراک در زمانی که قیمت‌های بین‌المللی آن بالاست، اجتناب کنیم تا از این طریق حاشیه سود شرکت را افزایش دهیم.

کد خبر 438492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =