چهره دوگانه طالبان برای مردم افغانستان

مردم افغانستان این روزها دوباره حاکمیت طالبان را تجربه می کنند.

به گزارش صدای بورس، طالبان در اولین مرحله کسب قدرت چهره ای خشن و غیر مردمی با اعمالی تروریستی را به نمایش گذاشت اما در دوره جدید سعی زیادی داشته تا وانمود کند این طالبان کاملا با گذشته تفاوت می کند.

ادعایی که حداقل بر اساس برخی گزارش‌ها خلاف آن را ثابت می‌کند. طالبان در روزهای اخیر با کمک نیروهای خارجی به پنجشیر حمله کردو درخواست های صلح احمد مسعود را نپذیرفت . تداوم درگیری ها

به سود مردم مظلوم افغانستان نیست .اصرار بر تداوم جنگ و بی توجهی به وحدت و انسجام ملی در افغانستان یادآور همان طالبان گذشته است . تا دیر نشده طالبان باید در عمل نشان دهد که نوع تفکر حکومت داری آنها تغییرات ماهوی پیدا کرده است .


بیشتر بخوانید:


با اینکه در داخل کشور برخی مواضع دخالت ایران در افغانستان و حمایت ازپنجشیر را تشویق می کنند اما جمهوری اسلامی ایران بدرستی ضمن اعلام آمادگی برای مشارکت موثر در تحکیم ثبات در افغانستان، جهت تسهیل حل موضوعات افغانستان از طریق گفت و گوهای میان افغانان و با مالکیت افغان‌ها و همچنین کمک به اجماع منطقه ای در موضوع افغانستان تلاش می کند. تهران در چارچوب یک سیاست اصولی و منطقی از برگزاری انتخاباتی آزاد و با مشارکت عمومی مردم افغانستان و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت از طریق شورای راهبری متشکل از رهبران بزرگ و سرشناس افغانستان استقبال می‌کند.

چهره دوگانه طالبان برای مردم افغانستان
تهران در چارچوب منطق از برگزاری انتخاباتی آزاد
و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت استقبال می‌کند.

ایران اسلامی برای جلوگیری از درگیری نظامی و کوشش برای‌ تحقق حق مشارکت واقعی عمومی مردم افغانستان در سرنوشت خود تلاش می کند.

هیچ گروه و قدرتی در افغانستان بدون توجه به حقوق و مشارکت اقوام مختلف این کشور در سرنوشتشان موفق نخواهدبود تنها راهی که افغانستان برای صلح و ثبات دائمی دارد گفت‌وگوهای اصیل بین الافغانی است.

وزیر خارجه وقت جمهوری اسلامی ،ماهها قبل گفته بود که "طالبان قطعا بخشی از آینده افغانستان است، ولی نه همه آن" هیچ دولت انحصارگرایی در افغانستان، آینده این کشور نیست.یک دولت فراگیر ملی با قانون اساسی، می‌تواند آینده افغانستان برای تامین حقوق مردم و اقلیت‌های این کشور باشد.

  • فرهاد تقوامنش، تحلیگر ارشد اقتصاد سیاسی و مسایل سیاسی بین الملل

کد خبر 438488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =