۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲
چرا بورس نزولی شد؟

یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: عمده ترین دلیل ریزش ۴۰ هزار واحدی شاخص بورس امروز بحث برجام، نشست حکام  و احتمال صدور قطع نامه است.

صدای بورس- مریم منیری، شاخص بورس امروز ریزش ۴۰ هزار واحدی را تجربه کرد که دلایل عمومی زیادی را می تواند داشته باشد، اما عده ای بر این عقیده اند که ممکن است عمده ترین دلیل ریزش بازار وجود اختلال چند ساعته در پنل های کاربری رایان هم افزا باشد.

احسان خاتونی، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص به صدای بورس گفت: ایجاد اختلال در پنل رایان هم افزا ممکن است روی کاهش حجم معاملات تاثیر داشته باشد اما در ریزش کل شاخص تاثیری نداشته است.

وی افزود: ریزش بازار بر پایه یک دلیل نخواهد بود و همیشه چند دلیل برای روند نزولی بازار وجود دارد. اولین و مهمترین دلیل بحث برجام، نشست حکام و احتمال صدور قطعنامه است. این عوامل هم روی نرخ ارز تاثیر دارد و هم باعث افزایش تحریم ها برای ایران می شود.


بیشتر بخوانید:


خاتونی ادامه داد: دومین دلیل ریزش بازار مطرح شدن شایعه انتشار نرخ اوراق جدید با نرخ های افزایش یافته است که هر چند تایید نشده اما تکذیب هم نشده و همین تکذیب نشدن باعث به وجود آمدن نگرانی هایی برای فعالان بازار سرمایه شده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزایش نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها را عامل بعدی ریزش بازار دانست و گفت: تعرفه جدید نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها نسبت به مرداد ماه افزایش یافته که می تواند در روی قیمت سهام پتروشیمی ها اثر گذار باشد.

وی با بیان اینکه هنوز اعتماد به طور کامل به بازار بازنگشته، افزود: افراد حقیقی هنوز به طور کامل به بازار سرمایه اعتماد ندارند و حجم نقدینگی وارد شده در بازار سرمایه کم شده است. روند صعودی بازار در چند ماه اخیر نیز تاثیر گرفته از ورود سرمایه افراد حقوقی بوده است.

کد خبر 438449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =