نتیجه دستوری شدن قیمت کالاها، التهاب است

آرگون معتقد است که نمی‌توان قیمت کالایی را در بازار به صورت دستوری تعیین کرد و انتظار ایجاد ثبات در بازار را داشت، چراکه کنترل دستوری به التهاب بازار دامن می زند.

به گزارش صدای بورس، عباس آرگون، نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی به اقداماتی که باید در دولت جدید در حوزه معاملات بازار سهام مورد توجه مسوولان قرار بگیرد اشاره کرد و افزود: عدم دخالت در معاملات بازار یکی از مهمترین اقداماتی است که باید به طور حتم در دولت سیزدهم در دستور کار قرار بگیرد، بازار اکنون به وضعیتی رسیده است که نباید به هیچ عنوان دخالتی در آن صورت بگیرد بلکه باید اجازه داد تا به صورت خودکار به مسیر خود ادامه دهد.

وی اظهار داشت: سال گذشته به دنبال رشد بی سابقه شاخص بورس، شاهد حضور گسترده مردم به بازار سهام بدون هیچگونه آشنایی نسبت به معاملات آن بودیم که این اتفاق به هیچ عنوان درست نیست و به طور حتم منجر به ایجاد هیجان در معاملات بازار خواهد شد.

آرگون خاطرنشان کرد: سهامداران باید از اتفاقات سال گذشته تجربه بگیرند و برای ورود به بورس و سرمایه گذاری در این بازار، تحلیل وضعیت سهام مختلف را سرلوحه فعالیت خود در بازار سرمایه قرار دهند.

قیمت‌گذاری کالاها نباید دستوری باشد

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ادامه داد: بحث قیمت گذاری کالاهایی مانند خودرو و فولاد که محصولات آنها در بورس مورد معامله قرار می گیرد از جمله مسایل مهمی تلقی می شود که باید تغییری در روند آن صورت گیرد، زیرا به هیچ عنوان نباید قیمت گذاری این کالاها به صورت دستوری انجام شود.

وی معتقد است که نمی توان قیمت کالایی را در بازار به صورت دستوری تعیین کرد و از آن طرف در انتظار ایجاد ثبات در بازار بود، همچنین بهتر است در ابتدا تعریف درستی از ایجاد ثبات در بازار میان فعالان بازار تعریف شود.

آرگون با بیان اینکه دخالت ها در معاملات بورس و قیمت گذاری محصولات، شرایط را برای حضور در بورس سخت تر خواهد کرد، افزود: عدم دخالت در قیمت گذاری، تسهیل فضا برای ورود سهام شرکت به بورس و نیز شفافیت معاملات می تواند کمک کننده در بهبود روند معاملات بورس و ایجاد ثبات در این بازار باشد.

مشکلات فعلی در معاملات بازار سهام

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی به وجود مشکلات فعلی در بازار سهام اشاره کرد و گفت: هر چه دخالت ها در بازار کاهش یابد، معاملات آن بهتر و منطقی تر می شود و به طور حتم از این طریق، بازار بعد از مدتی کوتاه به تعادل خواهد رسید.

وی ادامه داد: نظر ما قیمت‌گذاری کالاها از طریق بورس کالا است، به شرط آنکه هیچگونه دخالتی در معاملات و قیمت گذاری این کالاها صورت نگیرد و باید اجازه داد تا قیمت گذاری به صورت آزاد و از طریق عرضه و تقاضا تعیین شود.

به گفته آرگون، هر چه بتوان کالای بیشتری را وارد بورس کالا کرد و قیمت گذاری از طریق مکانیزم این بازار انجام شود، کمک بیشتری در زمینه قیمت گذاری ها و شفافیت در معاملات صورت خواهد گرفت.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با بیان اینکه بازار سرمایه باید به طور حتم متناسب با شرایط اقتصادی کشور پیش برود، گفت: بورس باید دماسنج اقتصادی کشور باشد و شاهد تغییرات ایجاد شده اقتصاد کشور در تابلوی بورس باشیم.

حذف دامنه نوسان از معاملات بورس

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی به تغییر دامنه نوسان و تاثیر آن بر معاملات بازار تاکید کرد و گفت: در صورتی که سازمان بورس، دامنه نوسان را از معاملات بازار سهام حذف کند سهامداران با تحلیل و ارزیابی وضعیت شرکت ها وارد بازار می شوند و دیگر شاهد کندی نقدشوندگی در بازار نخواهیم بود.

وی ادامه داد: سال گذشته سهامداران برای خرید سهام با مشکل مواجه بودند اما ابتدای سال جاری فعالان حاضر در بازار قادر به فروش سهام خود در بازار نبودند، در حالی که با حذف دامنه نوسان شاهد رفع این معضل در بازار خواهیم بود.

ارتقای جایگاه بازار سهام در کشور

به گزارش ایرنا، آرگون با اشاره به اینکه اکنون شاهد حضور تعداد زیادی سهامدار در بازار هستیم، گفت: آزادسازی سهام عدالت، توسعه بیشتر بازار سهام و ظرفیتی که برای حضور سهامداران در این بازار فراهم شده است باعث شد تا جایگاه بازار سهام در کشور نسبت به سایر بازار ها ارتقا پیدا کند.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با تاکید بر اینکه بازار سهام از ظرفیت های زیادی برخوردار است و می تواند جایگاه بهتری را در کشور پیدا کند، افزود: از این بازار می توان تامین مالی و نیز نقدینگی حاضر در این بازار را به بخش مولد اقتصادی وارد کرد، همچنین روند تکمیل پروژه های نیمه تمام نیز با تامین مالی و عرضه اولیه در بورس به پایان برسند.

کد خبر 436699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =