رکورد ارزش معاملات شکست

آخرین روز هفته نیز با رشد ۳۰ هزار واحدی شاخص کل همراه بود تا بازار سبز به استقبال تحلیف ریاست جمهوری برود.

عبور پر قدرت شاخص کل از سطح یک میلیون ۴۰۰ هزار واحدی با رشد ۳۰ هزار واحدی شاخص کل در هفته تنفیذ و تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری صورت گرفت.

بالاترین خروج از صندوق‌ها

اولین روز هفته در حالی آغاز شد که برتری صف‌های خرید به فروش سبب رشد ۳۵ هزار واحدی شاخص کل و عبور از سطح ۱ میلیون ۳۵۰ هزار واحدی شد. میدکو، فملی، فارس و فولاد اثرگذارترین نمادهای شاخص بودند. خودرو، خساپا، وسکرمان بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. فولاد و فملی بالاترین ارزش معاملات را از آن خود کردند. ارزش معاملات خرد ۶۷۰۰ میلیارد تومان و ورود پول حقیقی به بازار ۳۰۰ میلیارد تومان بود. خروج پول حقیقی از صندوق‌های با درآمد ثابت به ۳۹۵ میلیارد تومان رسید که بالاترین خروج پول طی دوماه اخیر بوده است.

افزایش عرضه‌ها

دومین روز هفته نیز با رشد ۸۷۰۰ واحدی شاخص کل و رسیدن به سطح حدود یک میلیون و ۳۵۸ هزار واحدی در حالی رقم خورد که میزان عرضه‌ها در بازار زیاد بود و حدود ۱۷ درصد نمادها صف فروشی به ارزش هزار میلیارد تومان داشتند. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را میدکو، فارس و پارس به خود اختصاص دادند و بیشترین حجم معاملات هم به خودرو، خساپا و کمند تعلق گرفت. کمند، فملی و شاراک بالاترین ارزش معاملات را داشتند. ارزش معاملات خرد ۶۳۰۰ میلیارد تومان و ورود پول حقیقی به بازار ۲۵ میلیارد تومان و خروج پول حقیقی از صندوق‌های با درآمد ثابت ۲۳۲ میلیارد تومان بود.

صف فروش بیش از ۱۱۰ نماد

روز دوشنبه ریزش ۲۳۰۰ واحدی شاخص کل یک روز قبل از تنفیذ حکم ریاست جمهوری در حالی رقم خورد که نمادهای فملی، شپدیس و کچاد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. گروه خودرویی که اثرگذاران مثبت شاخص کل بودند بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. در ارزش معاملات نیز خساپا رتبه اول را به دست آورد. ۱۷ درصد نمادهای بازار (بیش از ۱۱۰ نماد) صف فروشی به ارزش هزار میلیارد تومان داشتند و در مقابل تنها ۸۰ نماد صف خرید بودند. ارزش معاملات خرد ۵۴۰۰ میلیارد تومان و خروج پول حقیقی از بازار ۳۲۱ میلیارد تومان بود. همچنین شاهد خروج ۴۴ میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق‌های با درآمد ثابت بودیم.

برابری صفوف

روز تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، با رشد ۱۷۷۰۰ واحدی شاخص کل همراه بود به طوری که تعداد نمادهای درگیر صفوف خرید و فروش با هم برابر بودند. بیشترین حجم معاملات به گروه بانکی و خودرویی اختصاص داشت و بیشترین ارزش معاملات را شرکت‌های سرمایه‌گذاری به خود اختصاص دادند. ارزش معاملات خرد ۶۳۰۰ میلیارد تومان و خروج پول حقیقی از بازار ۱۴۳ میلیارد تومان بود.

برتری صفوف خرید به فروش

آخرین روز هفته نیز با رشد ۳۰ هزار واحدی شاخص کل همراه بود تا بازار سبز به استقبال تحلیف ریاست جمهوری برود. فارس، فملی و شستا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. بیشترین حجم معاملات به امین یکم، خودرو و خساپا تعلق گرفت و بیشترین ارزش معاملات نیز به امین یکم، شستا و کیان تعلق داشت. برتری صفوف خرید به فروش در بازار مشهود بود و شاهد شکسته شدن رکورد ارزش معاملات خرد در سال ۱۴۰۰ با ۷۷۰۰ میلیارد تومان بودیم. همچنین ۴۲ میلیارد تومان ورود پول حقیقی به بازار طی معاملات آخرین روز هفته اتفاق افتاد. به این ترتیب شاخص کل عبوری پر قدرت را از سطح یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی رقم زد تا با رشد به استقبال رئیس جمهوری جدید برود.

روند کاهشی در بازارهای جهانی

در بازار جهانی هم شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم. آلومینیوم با ۲۰ دلار کاهش قیمت به ۲۵۷۵ دلار در هر تن رسید، سرب رشد ۵ دلاری داشت و به محدوده ۲۳۸۳ دلار رسید، روی با کاهش ۶ دلاری در ۲۹۷۱ دلار معامله شد، مس با کاهش ۱.۸ درصدی به ۹۵۴۷ دلار رسید و نفت برنت با کاهش بیش از ۵ درصدی به سطح ۷۲ دلار بازگشت. اونس جهانی بدون تغییر در محدوده ۱۸۱۶ دلار باقی ماند و دلار نیز بدون تغییر در محدوده ۲۵,۵۰۰ تومان باقی ماند. سکه نیز به ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

  • حسام بصیری - کارشناس بازار

  • منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۴۰۸

کد خبر 436606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =