کسب و کار دانش بنیان نیاز به تامین مالی دارد

در حوزه صندوق‌های VCو PE  طی یک سال گذشته به  تاسیس ۷ صندوق کمک شده است.

سید مصطفی محمدپور ، مدیر سرمایه گذاری فراصندوق ستارگان در گفت‌وگو با صدای بورس:

در اکوسیستم کسب و کارهای دانش بنیان کشور بحث تامین مالی اهمیت ویژه دارد.

در سال‌های ۹۶و۹۷ بنا به ضرورتی که در اکوسیستم تامین مالی شرکتهای دانش‌بنیان به وجود آمد باعث شد کسب و کارهای که در میان راه و نزدیک به پایان بودند دچار خلع سرمایه گذاری شدند.

نهاد و سرمایه‌گذار در کشور امکان سرمایه گذاری و تامین منابع مالی در شرکت های میان راه را نداشت.

اصل این نوع کسب و کار نیازمند سرمایه‌گذار با حجم بالایی ۱۵-۲۰ میلیارد تومان بود که در سال‌های قبل مجموعه که توانمندی مالی سرمایه گذاری جسورانه (نه بر اساس تامین مالی از محل بدهی که آن زمان وجود نداشت) را داشته باشد حضور نداشت.

به همین خاطر ایده تشکیل فراصندوق بر اساس تجربیات بین‌المللی شروع شد و با تعاملاتی که با سازمان به وجود آمد این ابزار در کنار دیگر ابزارهای تامین مالی در بستر بازار سرمایه شکل گرفت و در سال ۹۸ فراصندوق ستارگان با حجم ۵۰۰ میلیارد تومان در دسترس قرار گرفت.

ماموریت اصلی این صندوق که از سال ۹۹ شروع به فعالیت کرده تامین مالی صندوق‌های VC و PE است که از طریق آن به صورت تخصصی در شرکتهای دانش‌بنیان سرمایه گذاری انجام می‌دهد.

تا سال ۹۸ رقمی نزدیک به ۵ صندوق فعال در بازار سرمایه وجود داشت که حجم آن‌ها به ۲۰۰ میلیارد تومان هم نمی‌رسید با شکل گیری فراصندوق در سال ۹۹ حجم صندوق‌های دارایی مجوز نزدیک به ۱۴ صندوق حجم آن هم به ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است و فراصندوق در اکوسیستم تامین مالی شرکتهای دانش‌بنیان تحولی ایجاد کرده است.

در حوزه صندوق‌های VCو PE طی یک سال گذشته به تاسیس ۷ صندوق کمک شده است.

هدف اصلی شرکت شناسایی مجموعه های توانمند در این حوزه است که با تعامل دو جانبه به گسترش کسب و کار دانش بنیان کمک کنیم.

کد خبر 436073

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =