پالایشی‌ها؛ خوش اقبال‌های  هفته پیشرویند؟/ پیش بینی بازار ۲۶ تیر

در هفته آتی، با انتشار گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها، انتظار داریم که صنایع و سهم‌هایی که از لحاظ درآمدی رشد چشمگیری داشته‌اند، مورد توجه بازار قرار بگیرند.

مژده ابراهیمی- صدای بورس؛ در بازار روز چهارشنبه سهم‌های شپنا، شبریز و شتران از گروه فرآورده‌های نفتی (پالایشگاهی) و سهم‌های خودرو، خپارس و خگستر از گروه خودرویی با افزایش تقاضا مواجه شدند و با افزایش قیمت این سهم‌ها کلیت بازار از منفی گرفت.

رضا اکبری، مدیر سرمایه گذاری شرکت مشاورسرمایه گذاری خط ارزش در گفت و گو با صدای بورس گفت: شروع بازار چهارشنبه همراه با منفی شدن شاخص بود و در اکثر صنایع و سهم‌ها، شاهد کاهش قیمت بودیم. در ادامه هرچه از آغاز بازار فاصله گرفتیم، سهم‌ها به سمت متعادل شدن و حتی مثبت شدن حرکت کردند و شاهد افزایش نسبی در قیمت‌ها بودیم. در این میان برخی از صنایع و سهم‌ها نقش مهم‌تری را ایفا کردند که می‌توان به گروه‌های خودرویی و فرآورده‌های نفتی اشاره داشت.

وی افزود: سهم‌های شپنا، شبریز و شتران از گروه فرآورده‌های نفتی (پالایشگاهی) و سهم‌های خودرو، خپارس و خگستر از گروه خودرویی با افزایش تقاضا مواجه شدند و با افزایش قیمت این سهم‌ها کلیت بازار نیز از منفی ابتدای وقت فاصله گرفت؛ البته تک سهم‌های تاثیرگذار دیگری نیز به مثبت شدن رود بازار کمک کردند که از این میان می‌توان به حکشتی و رمپنا اشاره کرد.


بیشتر بخوانید:


بهبود صنایع پتروشیمی، فلزات و سنگ آهن در آینده

اکبری بیان کرد: در هفته آتی، با انتشار گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها، انتظار داریم که صنایع و سهم‌هایی که از لحاظ درآمدی رشد چشمگیری داشته‌اند، مورد توجه بازار قرار بگیرند. همچنین باتوجه به رشد قیمت محصولات جهانی، صنایع کامودیتی محور؛ مانند پتروشیمی، فلزات، سنگ‌آهن و... وضعیت خوبی دارند و درآمد آن‌ها با رشد چشم‌گیری همراه بوده و این موضوع به خوبی در گزارش‌های ماهانه این شرکت‌ها نمایان است.

مدیر سرمایه گذاری مشاورسرمایه گذاری خط ارزش عنوان کرد: به طور مثال درآمد شرکت کچاد در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۳۰۰% رشد داشته است و از رقم ۲۱،۳۲۷،۸۸۴ میلیون ریال به رقم ۸۸،۱۸۳،۹۴۸ میلیون ریال رسیده است و یا شرکت‌های نوری، جم، فولاد و فملی که به ترتیب ۲۹۳%، ۲۶۲%، ۱۶۶% و ۱۱۱% درآمدشان نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر شده است.

صنعت پالایشی همچنان در ابهام

وی افزود: در این میان تنها صنعتی که بازار در مورد گزارش‌های شرکت‌های آن کمی ابهام دارد، صنعت پالایشگاه است زیرا در گزارشات ماهانه این شرکت‌ها، خبری از نرخ فروش محصولات نیست و بدین ترتیب مبلغ درآمد آن‌ها در فصل بهار مشخص نیست.

اکبری تصریح کرد: باتوجه به رشد قیمت نفت در ماه‌های اخیر، انتظار می‌رود که این شرکت‌ها (شپنا، شتران، شبندر و...) گزارش‌هایی خوبی را روانه بازار کنند و همان‌طور که امروز به خوبی معامله شدند و جزو سهم‌های برتر بازار بودند، در هفته آینده نیز بتوانند رشد خود را ادامه بدهند.

انتظار بازاری مثبت در هفته آینده

مدیر سرمایه گذاری مشاورسرمایه گذاری خط ارزش گفت: در مجموع انتظار می‌رود در هفته آتی بازار نسبتا مثبتی داشته باشیم و هر صنعت و یا شرکتی که گزارش‌ بهتری ارائه بدهد، می‌تواند نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.

کد خبر 435713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =