قراردادهای کشف پریمیوم، عاملی برای مصونیت صنایع

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: قراردادهای کشف پریمیوم می تواند عاملی برای بهبود برنامه ریزی تولید پتروشیمی ها و صنایع تکمیلی باشد.

به گزارش صدای بورس، جواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران می گوید: قراردادهای کشف پریمیوم برای بالادست دستاورد مهمی مانند برنامه ریزی برای تولید را به همراه خواهد داشت و صنایع پایین دستی نیز با توجه به قراردادهایی که برای فروش داشته و برنامه ریزی تولید کرده اند، می توانند مواد اولیه خود را به صورت بلندمدت خریداری کنند.

در ادامه تلاش صنایع تکمیلی برای تحقق قراردادهای کشف پریمیوم، بورس کالا در اطلاعیه ای اعلام کرد که شنبه هفته آینده ۲۶ تیر ماه برای نخستین بار ۱۵۰۰ تن پی وی سی S۶۵ شرکت پتروشیمی غدیر در قالب قرارداد کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه می شود.

این موضوع می تواند قدمی موثر در اجرایی کردن این قراردادها باشد که توسعه آن می توانند بخش قابل توجهی از التهابات بازار را مدیریت کند و تولیدکنندگان را از نوسانات لحظه ای بازار مصون دارند.

در خصوص جزئیات بیشتر این قرارداد، سید جواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران اظهار کرد: در سال های گذشته همواره فعالان صنعت خواهان ایجاد قراردادهای بلندمدت جهت تامین مواد اولیه بوده اند تا بتوانند از تامین مواد اولیه خود اطمینان حاصل کنند و مانند شرایط فعلی مجبور نباشند هفتگی در خصوص تامین مواد اولیه تصمیم گیری نمایند.

جهرمی افزود: قراردادهای بلندمدت در جای جای جهان اجرا می شوند و با توجه به نیازی که به بورس کالا اعلام شد، قراردادهای کشف پریمیوم به عنوان قراردادهای بلندمدت مورد تصویب شورای عالی بورس قرار گرفت. این قراردادها در صنایع پالایشی در چند سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته است و با توجه به بررسی هایی که در حوزه محصولات پتروشیمی صورت پذیرفت امیدواریم در این حوزه نیز موفقیت آمیز باشد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران اظهار کرد: در این قراردادها عرضه کننده اقدام به فروش در بازه‌های بلندمدت خواهد کرد که از عرضه های هفتگی آن فروشنده جداست و قاعدتا خریدارانی که به سررسیدهای بلندمدتی نیاز دارند و از جمله خریدارانی نیستند که با نوسانات بازار، وارد فرایند خرید شوند و با رکود نیز خارج شوند و در عین حال نیاز به تامین مواد اولیه به صورت منظم، پایدار و بلندمدت دارند، می توانند وارد جریان این قراردادها شوند.

به گزارش صدای بورس، وی ادامه داد: قراردادهای کشف پریمیوم برای بالادست دستاورد مهمی مانند برنامه ریزی برای تولید را به همراه خواهد داشت و این واحدها می توانند برای شناسایی دقیق نیاز بازار داخل وارد این قراردادها شوند. علاوه بر این تعهدات عرضه، عرضه کنندگان نیز با وجود چنین قراردادهایی به صورت ساده تری قابل برنامه ریزی خواهد بود.

جهرمی همچنین توضیح داد: صنایع پایین دستی نیز با توجه به قراردادهایی که برای فروش دارند و برنامه ریزی تولید کرده اند، می توانند مواد اولیه خود را به صورت بلندمدت خریداری کنند.

وی با بیان این که بازه زمانی این قراردادها می تواند متفاوت باشد، گفت: در حوزه پتروشیمی نیز با بررسی های گسترده ای که صورت گرفت، قرار شد که پی وی سی شروع کننده این قراردادها باشد و این عرضه به عنوان آزمایشی اجرا شود.

حسن قراردادهای پریمیوم نسبت به فروش سلف چیست؟

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران اظهار کرد: حسن این قراردادها نسبت به قرارداد سلف این است که در قراردادهای سلف، خریدار ناچار است که همه پول را پرداخت کند و با توجه به ریسکی که بازار دارد، افزایش قیمت ها می تواند به ضرر عرضه کننده و کاهش قیمت ها به ضرر خریدار خواهد بود.

جهرمی افزود: اما در قراردادهای کشف پریمیوم قیمت در سررسید تحویل مشخص می شود و کسانی وارد این رقابت می شوند که بخواهند در آن زمان سررسید و بازه زمانی مد نظر خود، محصول را تحویل بگیرند. این مساله موجب خواهد شد که تولیدکنندگان واقعی وارد این قراردادها شوند و برای تولیدکننده ای که می خواهد برنامه ریزی بلند مدت انجام دهد، این ابزار می تواند بسیار کارآمد باشد. نکته دیگر این است که حداقل خرید در این عرضه این است که حداقل خرید ۱۰۰ تن است تا شرکت های بزرگ تر وارد این قراردادها شوند.

این مقام مسئول در بورس کالا ادامه داد: موضوع دیگری که قراردادهای کشف پریمیوم را یکی از ضرورت های بازار امروز می سازد، این است که این گونه عرضه ها می توانند به تنظیم بازار نیز در سررسید ها کمک کنند به این صورت که با توجه به فروشی که در سررسید ها صورت گرفته کمبود مواد اولیه از سایر روش ها تامین و عرضه شود.

منبع: اینپیا

کد خبر 435698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =