نوآوری‌ها، جهش‌های بزرگ اقتصادی را رقم خواهد زد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:با اتکا به روش‌های سنتی و صرفاً با تکیه ‏بر تجهیز سرمایه‌ها در بخش سنتی نمی‌توان شاهد رشد گسترده‌ای بود و آنچه در صندوق نوآوری و شکوفایی رخ‌داده، بذری برای ‏ایجاد جهش‌های بزرگ اقتصادی است.‏

به گزارش صدای بورس؛ صبح روز جاری گردهمایی فعالان بازار سرمایه و نقش نهادهای مالی در توسعه سرمایه‌گذاری جسورانه با حضور رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، رئیس هیئت‌عامل و معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیران فرابورس ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، علی وحدت رئیس هیئت‌عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه امسال، سال جهش ظرفیت ‏استارتاپ‌ها با کمک بازار سرمایه است، گفت: در سال 1400 افزایش ظرفیت صندوق‌های جسورانه بورسی را پیگیری می‌کنیم تا از ‏پتانسیل‌های موجود در بازار سرمایه در این حوزه بیشتر بهره‌مند شویم.

وی اظهار امیدواری کرد طی ماه‌های آتی شاهد جهشی در صندوق‌های ‏جسورانه باشیم.

وی‏ با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف توسعه اکوسیستم سرمایه‌گذاری خطرپذیر با بهره‌گیری از ابزارهای نوین مالی، نهادسازی را در قالب مشارکت تأسیس صندوق‌های جسورانه و خصوصی بازار سرمایه در دستور کار قرار داده است، گفت: پیش از ورود صندوق نوآوری به این حوزه، کل سرمایه صندوق‌های جسورانه موجود 2 هزار و 750 میلیارد ریال بوده که با حضور فعال این صندوق در بازار سرمایه 8 هزار میلیارد ریال به حجم کل سرمایه صندوق‌های جسورانه اضافه‌شده است.آوآور

به گفته وی به‌زودی و با توجه به مصوبات جاری حجم کل صندوق‌های جسورانه به 15 هزار و 500 میلیارد ریال خواهد رسید.

افزایش ظرفیت استارتاپ ها در سال 1400

در ادامه این نشست علی ناظمی معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن تشریح عملکرد و برنامه‌های اجرایی این صندوق از سال 98 گفت: مجموعاً امروز 11 صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در حوزه‌های مختلف ایجادشده و حجم بازاری آن بالغ‌بر 1810 میلیارد تومان شده است؛ مزیت بزرگ صندوق‌های جسورانه این است که امکان مشارکت با نهادهای مختلف وجود دارد.

به گفته ناظمی برای پروژه‌های بزرگ از ظرفیت ثبت سهامی عام استفاده کردیم، یکی از این پروژه‌ها انجام و ثبت‌شده و قرار است 200 میلیارد تومان پذیره‌نویسی برای آن انجام شود، این پروژه بزرگ معدنی در سیستان و بلوچستان است.

همچنین معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه خبر داد: پذیره‌نویسی اولین صکوک نوآوری 200 میلیارد تومانی نیز طی هفته‌های آینده برای یک شرکت دارویی انجام خواهد شد.

جهش‌های بزرگ اقتصادی با تکیه‌بر حوزه نوآوری‌ها

دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در ادامه این جلسه با تأکید بر حرفه‌ای‌گرایی مدیریت صندوق نوآوری و ‏شکوفایی گفت: این صندوق علاوه بر اینکه به حوزه‌های مختلف ورود کرده، نقش خود را نیز به‌صورت اهرمی تعریف کرده است تا ‏تجمیع منابع رخ دهد ازاین‌رو در بخش هدایت منابع به حوزه نوآوری عملکرد بسیار خوبی دارد.‏

دهنوی با اشاره به اینکه در بازار سرمایه تلاش کرده‌ایم بسترهای لازم ایجاد شود، افزود: با اتکا به روش‌های سنتی و صرفاً با تکیه ‏بر تجهیز سرمایه‌ها در بخش سنتی نمی‌توان شاهد رشد گسترده‌ای بود و آنچه در صندوق نوآوری و شکوفایی رخ‌داده، بذری برای ‏ایجاد جهش‌های بزرگ اقتصادی است.‏

به گفته وی، فرابورس ایران پرچم‌دار این بخش است و با اشتیاق و پشتکار در این حوزه حرکت می‌کند تا بستر مناسبی برای ‏جمع‌آوری منابع باشد. بازار سرمایه ویژگی‌هایی دارد که تأمین مالی نوآوری را تسهیل می‌کند و می‌تواند منابع کوچک مردمی را ‏جمع‌آوری و به سمت این بخش هدایت کند.‏

اتمام حجت رئیس سازمان بورس به برخی صندوق‌ها

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش دیگری از گردهمایی فعالان بازار سرمایه و نقش نهادهای مالی در توسعه سرمایه‌گذاری جسورانه، افزود:‏ ورود صندوق‌های جسورانه در راستای هدف تأمین مالی صورت گرفته است، ازاین‌رو اگر صندوقی شکل بگیرد اما طی چند سال ‏فعالیتی نداشته باشد، به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول نیست و در عملکرد این صندوق‌ها و دریافت کارمزد مدیران آنان بازبینی صورت ‏خواهد گرفت.‏

وی در ادامه اظهار داشت: البته تعداد صندوق‌هایی که فعالیت نکرده‌اند، بسیار محدود است و اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، علاقه‌مند به توسعه و ‏سرمایه‌گذاری هستند.‏


بیشتر بخوانید:
ناشران بورسی و فرابورسی مجامع الکترونیک برگزار کنند


لزوم تمرکز برای توسعه بیشتر دو بخش

دهنوی با اشاره به اینکه در راستای توسعه بیشتری حوزه نوآوری باید در دو بخش بررسی و فعالیت بیشتری انجام داد، گفت: شرکت‌های بزرگی در بازار سرمایه حضور دارند که برخی از آن‌ها دچار مشکلاتی هستند، صندوق‌ نوآوری و شکوفایی اگر با ایده‌های نوآوری بتواند مشکلات این بنگاه‌های تولیدی را حل کند، تحولی در این بخش رخ خواهد داد.

وی با تأکید بر اینکه در بخش تولید ایده باید فعالیت بیشتری انجام شود، افزود: ایده‌ها باید تولید شوند و به معرض ارزیابی برسند.

به گفته رئیس سازمان بورس در حال حاضر بالغ‌بر 90 درصد تولید کشور در فضایی با سایز بزرگ انجام می‌شود که هیچ ارتباطی با بخش نوآوری ندارند.

وی معتقد است باید فضای نوآوری به سمتی هدایت شود که ایده‌ها در دل یک واحد تولیدی صنعتی و باهدف رفع مشکلات آن واحد طراحی شود.

دهقان دهنوی در ادامه به موضوع آشنایی خانواده‌ها با اهمیت نوآوری و فناوری تأکید کرد و اظهار داشت: امروز باید خانواده‌ها نسبت به اهمیت نوآوری و فناوری آشنا شوند و آحاد جامعه به این باور برسد که برای آینده فرزندان باید از کودکی قوه خلاقانه و نوآوری را در آن‌ها کشف‌ کرد و پروش داد.

بهبود شاخص دسترسی به سرمایه‌گذاری خطرپذیر در ایران

در ادامه این جلسه عارف علیقلی پور، مدیر نهادهای مالی فرابورس ایران با بررسی رتبه شاخص دسترسی به سرمایه‌گذاری خطرپذیر گفت: برخی تنگناهای سرمایه‌گذاری جسورانه در ایران مانع از جذب منابع مالی توسط شرکت‌ها و استارتاپ‌ها شده است.

به گفته وی بر اساس گزارش رقابت‌پذیری جهانی که سالیانه توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می‌شود، روند شاخص دسترسی به سرمایه‌گذاری خطرپذیر و رتبه ایران در سال‌های مختلف رو به بهبود بوده، به‌طوری‌که از رتبه 1.9 در سال 2013 به رتبه 2.2 در سال 2019 رسیده است.

همچنین در میان 141 کشور جایگاه ایران از رتبه 129 در سال 2013 به رتبه 121 در سال 2019 ارتقا پیداکرده است.

چهار چالش مهم حوزه نوآوری

به گفته علیقلی‌پور یکی از چالش‌های این حوزه واسطه‌های نوآوری هستند و از سوی دیگر در فرایندهای اجرایی با کمبود دانش سرمایه‌گذاری در نهادهای مالی تخصصی خطرپذیر مواجهیم، در حال حاضر در صندوق‌های جسورانه دانش مفید تولیدشده اما چون اکوسیستم کوچک است نتوانستیم به بلوغ کافی در این بخش برسیم.

مدیر نهادهای مالی فرابورس در ادامه اظهار کرد: هم‌اکنون بزرگ‌ترین صندوق خصوصی بازار سرمایه در حال پذیره‌نویسی واحدهای خود در فرابورس ایران بوده و 1925 میلیارد تومان مجموع سرمایه صندوق‌های جسورانه و خصوصی در بازار سرمایه است. ضمن آنکه قریب به 7700 میلیارد تومان نیز مجموع درخواست‌هایی است که برای تأسیس صندوق‌های خصوصی و جسورانه‌ ارسال‌شده است.

علیقلی‌پور با اشاره به اینکه بازار سرمایه در حوزه تأمین مالی نوآوری پیشرو است، اعلام کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار موضوع تأمین مالی در حوزه جسورانه را به فرابورس سپرده و ما همه تلاشمان را در توسعه این بخش به کار گرفته‌ایم.

وی در نهایت تنگناهای سرمایه‌گذاری جسورانه در کشور را در چهار مرحله فرآیند سرمایه‌گذاری بررسی کرد و گفت: شناسایی و ارزیابی طرح‌ها، مذاکره و انعقاد قرارداد مشارکت، اجرای مشارکت و نظارت و خروج از سرمایه‌گذاری‌ها از مهم‌ترین تنگناهای این حوزه هستند که برای برون رفت از آنها باید برنامه‌ریزی و تلاش کرد.

منبع : مدیریت ارتباطات فرابورس ایران

کد خبر 435683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =