افزایش تأمین مالی تولیدکنندگان توسط «وبصادر»

بانک صادرات ایران برای حمایت از واحدهای تولیدی، اعتبارات اسنادی ریالی را جایگزین اعتبارات اسنادی خارجی کرده تا استفاده از تسهیلات بانک صادرات ایران برای مشتریان تسهیل شود.

به دنبال این هستیم تا به صورت عملیاتی و اجرایی با ساده‌ترین روش دغدغه تأمین مالی، توسعه خطوط تولید، فروش اعتباری و پرداخت به موقع حقوق و دستمزد واحدهای تولیدی و اقتصادی را از طریق اعتبارات اسنادی ریالی داخلی و زنجیره تأمین مالی توسط بانک صادرات ایران مرتفع کنیم.

دو چالش برجسته

امیر یوسفیان، نایب‌رئیس هیات‌مدیره بانک صادرات ایران ارائه خدمات بهتر توسط این بانک با استفاده از طرح‌های طراوت «تولید» و توسعه»، طرح «اعتبار در حساب جاری» و طرح «همیان سپهر» را راهی آسان برای گذر از شرایط سخت اقتصادی واحدهای تولیدی عنوان کرد و گفت: تحریم و تورم از مشکلات اساسی اقتصاد کشورمان به شمار می‌آیند. تحریم، شرایط انتقال و مبادله پول با کشورهای خارجی مانند یوزانس، ریفاینانس و اعتبارات اسنادی (LC) را دشوار و قیمت تمام‌شده کالا را افزایش داده است. تورم نیز باعث شده تا با از میان رفتن اعتبار در داد و ستدهای داخلی، فروش اعتباری و نسیه فروشی حذف شود. نایب‌رئیس هیات‌مدیره بانک صادرات ایران اظهار کرد: یکی از مشکلات موجود، افزایش شدید تقاضا برای تسهیلات است به نحوی که نیاز اغلب شرکت‌ها به نقدینگی ٢٠٠ درصد رشد کرده است. بر این اساس با توجه به رشد محدود منابع بانکی، در بانک صادرات ایران برای رفع نیاز این شرکت‌ها تمرکز ویژه‌ای در قالب طرح‌های طراوت «تولید» و «توسعه» از ابتدای سال ٩٨ به کار گرفته شد.

اخذ تسهیلات بدون ضامن

یوسفیان با بیان اینکه بانک صادرات ایران نسبت به مشکلات واحدهای تولیدی بی‌تفاوت نبوده و تلاش کرده‌ تا شرایط ادامه فعالیت برای مشتریان و تولیدکنندگان فراهم شود، تاکید کرد: بانک صادرات ایران برای حمایت از واحدهای تولیدی، اعتبارات اسنادی ریالی را جایگزین اعتبارات اسنادی خارجی کرده و تلاش شده تا استفاده از تسهیلات بانک صادرات ایران برای مشتریان تسهیل شود. وی افزود: بر اساس این طرح ذی‌نفعان اعتبارات اسنادی ریالی بانک صادرات ایران و دارندگان کالا می‌توانند کالای خود را نسیه بفروشند و با مراجعه به بانک بدون وثیقه و ضامن از تسهیلات این بانک استفاده کنند.
نایب‌رئیس هیات‌مدیره بانک صادرات ایران گفت: برای دارندگان کالا که می‌خواهند کالاهای خود را با چک به صورت نسیه بفروشند نیز در بانک صادرات ایران برنامه‌های حمایتی در نظر گرفته شده به نحوی که در قالب طرح «اعتبار در حساب جاری» یکی دیگر از دغدغه‌های صنعتگران را برطرف کرده‌ایم. همچنین در صورت واگذار کردن چک‌های حاصل از فروش در بانک صادرات ایران، این بانک در صورت کاهش موجودی چک صادره فروشنده بر اساس اعتبار موجود نزد بانک، میزان کسری موجودی را تأمین می‌کند. در این مدل، هزینه مالی واحدهای تولیدی و فروشنده‌های کالا کاهش می‌یابد. یوسفیان با تاکید بر اینکه طرح‌های طراوت «تولید» و «توسعه»، طرح «اعتبار در حساب جاری» و طرح «همیان سپهر» به منظور مشتری‌مداری و تسهیل همکاری مجموعه‌های اقتصادی با بانک صادرات ایران دنبال می‌شود، اظهار کرد: نتیجه این رویکرد در بانک صادرات ایران این بوده که طی یک سال گذشته، بالغ بر ٤٥٠ هزار میلیارد ریال اعتبارات اسنادی ریالی توسط این بانک صادر شد. همچنین با احیای اعتبارات اسنادی ریالی و اعتبار در حساب جاری، منش نسیه فروشی و فروش اعتباری مجددا در بین واحدهای تولیدی و بازار احیا شد. همچنین با این کار تولید رونق یافته و اشتغال حفظ و افزایش خواهد یافت و اعتبارات ارزی جانشین پیدا کرد.

  • منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۴۰۶

کد خبر 435398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =