چشم بازار به «وین» و «پاستور»  

پیش‌بینی از روند بازار سرمایه در سه ماهه تابستان چیست و کدام صنایع در فصل تابستان جذاب خواهند بود. در این رابطه پاسخ کارشناسان را می‌خوانید.

ملیکا حمزه‌ئی- خبرنگار: بازار سرمایه تابستان را سبز شروع کرد. در حال حاضر شرایطی پیش روی بازار است که می‌تواند روند کنونی را دستخوش تغییرات کند مانند برگزاری مجامع شرکت‌ها که در تیرماه فصل آنها داغ است و مورد دوم تغییر و تحولات در دولت است که در اواسط تابستان ریاست جمهوری جدید سکان را در دست می‌گیرد و تیم اقتصادی جدید معرفی می‌شود. سال گذشته بازار سرمایه درست در همین زمان‌ها با رشد همراه بود و در مرداد ماه ریزش‌های دنباله‌دار بازار سرمایه شروع شد، حال باید دید با وضعیتی که درحال حاضر بر بازار سرمایه حاکم است، آیا اتفاقات و ریزش‌های پارسال مجدد برای بازار سرمایه تکرار خواهد شد، پیش‌بینی از روند بازار سرمایه در سه ماهه تابستان چیست و کدام صنایع در فصل تابستان جذاب خواهند بود. در این رابطه پاسخ کارشناسان را می‌خوانید.

در انتظار سیاست‌های جدید

حسین عبدی، تحلیلگر ارشد بازار سرمایه
درمورد پیش‌بینی خود از روند بازار سرمایه در سه ماهه تابستان گفت: عملکرد بازار سرمایه در سه ماه آینده ارتباط مستقیم با تشکیل دولت جدید و معرفی اعضای تیم اقتصادی دولت دارد یعنی تیم صنعت و اقتصادی دولت روند بازار سرمایه را در سه تا چهار ماه آینده تحت تأثیر قرار خواهند داد.
وی ادامه داد: اما بدون شک دولتی که در حال سپری کردن دوره انتهایی خود است به‌نظر می‌رسد در یک تا یک ماه و نیم آینده سعی می‌کند بازار سرمایه را به‌نحوی آرام نگه دارد تا شرایط برای دولت بعدی فراهم شود بنابراین در این تغییر روند کوتاه مدت، به‌صورت یک ماه تا یک ماه و نیم وضعیت خوبی در بازار سرمایه حاکم خواهد بود و بعد از آن بازار پس از مجامع اندکی آرام خواهد بود و اخبار مربوط به معرفی کاندیداها و تیم اقتصادی دولت را دنبال خواهد کرد.
عبدی افزود: مهمترین وظیفه دولت آینده این است که در بازار سرمایه دخالت نکند، نظارت‌های غیر مستقیم و قانون‌مدار داشته باشد و همچنین به دستورالعمل‌هایی که درست است عمل کند. نکته بسیار حائز اهمیت این است که مهمترین انتظار از دولت آینده حذف قیمت‌گذاری دستوری در حوزه فلزات اساسی، پتروشیمی، پالایشی و سیمان و اینکه بازار آزاد را ملاک عمل خود قرار دهد.
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که کدام صنایع در فصل تابستان جذاب خواهند بود، گفت: قطعا صنعت پتروشیمی زیرا متانول و اوره در سطوح بالایی از نرخ‌های جهانی قرار دارند و این باعث می‌شود نرخ‌های فروش صنعت پتروشیمی و شرکت‌های تولید کننده متانول و اوره نرخ‌های خیلی خوب و جذابی باشد و حاشیه سود آنها در سطوح قابل قبولی قرار بگیردو این شرکت‌ها را جذاب کند. در فلزات اساسی نیز محصولات مرتبط با فولاد و زیرمجموعه فولادی در حال حاضر در قیمت‌های بسیار مطلوبی قرار دارند و همینطور روی و آلومینیوم نیز سطوح خیلی خوبی را در بازارهای جهانی تجربه کردند، به‌نظر می‌رسد به‌طور کلی شرکت‌های کامودیتی محور و کامودیتی‌ها شرکت‌هایی بسیار جذاب برای سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ باشند بنابراین امروزه دو صنعت پتروشیمی و فلزات اساسی قطعا از صنایع پیشرو خواهند بود، ضمن اینکه در صنعت برق نیز افزایش نرخ‌هایی شکل گرفته است که می‌تواند جذابیت ایجاد کند.

حاکمیت آرامش و سکون

سید مصطفی صفاری، مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان درخصوص پیش‌بینی از روند بازار سرمایه در سه ماهه دوم سال گفت: در تیرماه که فصل مجامع است بازاری مثبت را خواهیم داشت و باتوجه به دستورالعمل سازمان بورس، اگر شرکت‌ها EPS‌های سال ۱۴۰۰ را اعلام کنند مانند پارسال بازار کاهش آنچنانی را نخواهد داشت. معمولا هر سال منتظر می‌شوند تا آمار ۶ ماهه منتشر شود و وضعیت آن را بررسی کنند به‌همین دلیل بازار با آرامش و سکون همراه است، یعنی ریزشی نیست اما آرامش برقرار است و تا انتهای تیر مثبت خواهد بود. وی ادامه داد: البته باتوجه به اینکه اواسط مرداد ریاست جمهوری انتخاب و تیم اقتصادی مشخص می‌شود و تقریبا شهریور ماه تیم اقتصادی جدید روی کار می‌آید بنابراین سیاست‌های آنها درمورد بازار سرمایه هم مهم است. رئیس جمهور منتخب اعلام کرد که در دستورات خود یکی از اولویت‌ها بازار سرمایه و رونق آن است که نوید خوبی را می‌دهد زیرا بازار سرمایه در اصل برنامه‌های رئیس جمهور آینده قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان درمورد صنایع پیشتاز در فصل تابستان گفت: صنایعی که قیمت‌های رشدی زیادی داشتند، نسبت به پارسال آمار ۴ ماهه بسیار خوبی را تجربه کردند، امسال بازار بهتری خواهند داشت مثلا شرکت ملی مس رشد بسیار بالایی داشته است و به‌طور کلی فولادی‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاهی‌ها به‌نظر می‌رسد مجموع اینها از صنایع پیشتاز خواهند بود. حتی بانک‌ها باتوجه به اینکه دیگر تقریبا سودی به حساب‌های سپرده واریز نمی‌کنند و هزینه پول برای آنها به‌شدت کاهش داشته است، بنابراین امکان سودآوری برای آنها وجود دارد. بیمه هم به همین صورت است چون مبلغ بیمه افزایش داشته است به‌همین دلیل درآمدشان به‌شدت افزایش خواهد داشت.

امکان رشدی ملایم

محمدمهدی بحرالعلوم، مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن درخصوص پیش‌بینی خود از وضعیت بازار سرمایه در فصل تابستان گفت: بازار به‌صورت ملایم صعودی است زیرا حجم معاملات بهبود پیدا کرده است، منفی‌های سهم‌ها خریدار دارد، جرأت سرمایه‌گذاران بهتر شده است، عوامل بنیادین از جمله نرخ بهره در بازار بین بانکی به ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده است، نرخ دلار بالای ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان تثبیت شده است و قیمت‌های جهانی بعد از افت محدودی که تجربه کردند، به ثبات نسبی رسیده‌اند، تمامی این موارد نوید این را می‌دهد که اگر مفروضات فعلی پابرجا بماند، بازار می‌تواند به‌صورت ملایم رشد را تجربه کند.
وی افزود: مهمترین عامل پیش‌روی بازار سرمایه، کابینه اقتصادی دولت آینده است که البته از این بابت نگرانی خاصی وجود ندارد و در حال حاضر مسئله برجام مهم است که به‌عنوان یکی از عوامل اصلی بر نرخ ارز اثرگذار است بنابراین ضرورت دارد که تحولات موضوع برجام را رصد کرد، اگر در اجرایی شدن برجام چالشی به‌وجود آید می‌توان به رشد بازار امید جدی و قابل توجهی داشت اما اگر برجام اجرایی نشود، مسیر رشد بازار کاملا تابع متغیرهایی ازجمله نرخ بهره و کاهش آن به سطوح پایین‌تر خواهد بود یعنی اگر برجام اتفاق افتد به‌دلیل اینکه نرخ ارز حدود ۲ تا ۳ هزار تومان افت پیدا می‌کند، محرک بازار برای رشد، نرخ بهره خواهد بود و آن تعیین کننده است. اگر کاهش نرخ بهره از سیاست‌های دولت آینده باشد می‌توان به رشد بازار امیدوار بود درغیراین صورت ممکن است بازار درجا بزند.
بحرالعلوم ادامه داد: بنابراین برقراری مفروضات جاری منجر به رشد بازار خواهد شد، اجرایی شدن برجام می‌تواند برای بازار درجا زدن را به‌همراه داشته باشد و اجرایی نشدن آن صعود بازار را ایجاد خواهد کرد. وی در پاسخ به این پرسش که کدام صنایع در فصل تابستان جذاب خواهند بود، گفت: صنایع چند رشته‌ای و سرمایه‌گذاری‌ها مانند نماد غدیر که به لحاظ p/nav و p/e ارزنده‌ترین نماد بازار است، نماد فارس که به‌نظر می‌رسد سودآوری خوبی داشته باشد، سهم بزرگی است که حرکت کردن آن کند اما ارزنده است، تاپیکو و صنایعی که شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی زیرمجموعه آنها هستند، معدنی‌ها و تک سهم‌ها را می‌توان ادعا کرد که شرایط خوبی را تجربه خواهند کرد.

کد خبر 435391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =