دور بعدی مذاکرات وین کی برگزار می‌شود؟

وزیر خارجه بایدن بدون اشاره به مسئولیت آمریکا در نقض تعهدات خود در برجام، دست پیش را گرفت و مدعی شد که «توپ در زمین ایران است».

به گزارش صدای بورس، امروز (چهارشنبه) بلومبرگ در اشاره به گفت‌وگوهای برجامی وین نوشته، مذاکراتی که ماه‌هاست در جریان بوده اکنون با چشم‌انداز تاخیرهای جدید و افزایش این خطر مواجه است که در احیای توافق با شکست مواجه شود.

طبق این گزارش، چهار منبع ناشناس در خصوص این مذاکرات گفتند نماینده‌ها طبق برنامه این هفته در وین گرد هم نمی‌آیند و مطمئن نیستند دور هفتم مذاکرات برای چه زمانی برنامه‌ریزی خواهد شد.

به نوشته بلومبرگ، در همین حال، این مذاکرات از نزدیک از سوی بازارهای انرژی به دلیل احتمال سرازیر شدن نفت ایران به این بازارها در پی احیای توافق دنبال می‌شود.

طبق این گزارش، در حالی که تاکنون «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دو بار قریب‌القوع بودن رسیدن به نتیجه در مذاکرات را پیش‌بینی کرده بود، به دلیل کوتاه نیامدن ایران و آمریکا از مواضعشان این روند (رسیدن به نتیجه) متوقف شده است.

در ادامه این گزارش به نقل از دو مقام دیگر گفته شده که جو بین بازرسان هسته‌ای در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم به همین شکل تیره شده است.

به گفته این مقامات، موانع اصلی مشخص کردن ترتیب بازگشت آمریکا به برجام و بازگشت ایران به تعهداتش و همچنین شبکه متراکم تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکاست. حل اختلاف‌های محرمانه بین آمریکا و شرکت‌های چند ملیتی که پیشتر به نقض تحریم‌های گسترده‌تر ایران متهم شده بودند هم به پیچیدگی دیگری تبدیل شده زیرا خطر تضعیف دسترسی ایران به بازارها حتی در صورت دستیابی به توافق در وین را ایجاد می‌کنند.

طبق این گزارش، تحریم‌های گسترده‌تر آمریکا که با توافق اولیه (برجام) به طور کامل رفع نشدند، باعث شد که بانک‌ها از ترس مجازات آمریکا مایل به همکاری نباشند و بنابراین شرکت‌ها قادر نبودند تامین مالی لازم برای پیشبرد سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی شده خود را دریافت کنند.


بیشتر بخوانید:

دلار چگونه ۵ هزار تومان می شود


بلومبرگ در پایان نوشته، یک دیپلمات در پاسخ به این سوال که چطور نمایندگان کشورهای حاضر در مذاکرات وین ششمین سالگرد این توافق را گرامی می‌دارند، پاسخ داد «با یک دسته علف هرز».

وزیر خارجه آمریکا دیروز (سه‌شنبه) در اظهاراتی جدید درباره وضعیت مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران گفت که مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با ایران در وین باعث شده که برخی موانع (احیای برجام) برداشته شود اما هنوز برخی اختلافات اساسی وجود دارد.

وزیر خارجه دولت جو بایدن در سخنان تازه خود بدون اشاره به مسئولیت آمریکا در نقض تعهدات خود در برجام، دست پیش را گرفت و مدعی شد که «توپ در زمین ایران است».

به ادعای آنتونی بلینکن، ایران است که باید تصمیم بگیرد که آیا آماده بازگشت به تعهدات خود در توافق هسته‌ای (برجام) است یا خیر.

وزیران خارجه آمریکا و فرانسه هم اخیرا طی کنفرانس خبری مشترک در پاریس، موضع طلبکارانه‌ای درباره توافق هسته‌ای ایران گرفته بودند و مدعی شدند که آنها منتظر تصمیم تهران در زمینه بازگشت به برجام هستند.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در رد اظهارات وزرای خارجه آمریکا و فرانسه اعلام کرد: ایران هیچ وقت برجام را ترک نکرده که بخواهد به آن برگردد، بلکه این آمریکاست که باید تصمیمش را بگیرد و با لغو تحریم‌های غیرقانونی و اجرای موثر تعهدات قطعی خود، به توافق بازگردد.

پیشتر خبرنگار روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در توییتی اعلام کرده بود انتظار نمی‌رود دور هفتم گفت‌وگوهای احیای برجام در وین زودتر از یکشنبه آغاز شود.

او همچنین در توییتی دیگر در اشاره به آنچه پیشرفت اندک در دور ششم مذاکرات خواند، مدعی شد آنقدر پیشرفت گفت‌وگوها در دور ششم کم بوده که دیگر نمی‌توان آن را کمتر جلوه داد و افزود: حتی (میزان پیشرفت) کمتر از آن چیزی بوده که چند روز پیش فکر می‌کردم.

منبع: فارس

کد خبر 435009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =