رئیس جدید بانک مرکزی دلار را تکان داد

قیمت دلار آمریکا روز گذشته از مرز ۲۵ هزار تومان عبور کرد و در آخرین ساعات معاملات روی ۲۵ هزار و ۱۳۰ تومان قرار گرفت.

به گزارش صدای بورس، این مسئله که دلار بتواند مرز ۲۵ هزار تومان را در طول معاملات امروز حفظ کند، از دید تحلیل‌گران مهم تلقی می‌شد، قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول روز روی ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان قرار داشت و دلار هنوز مرز ۲۵ هزار تومان را از دست نداده بود.

قیمت دلار در ادامه باز هم افزایش یافت و حتی رقم ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان را به ثبت رساند، مرز ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان یک مرز حساس مهم برای دلار تلقی می‌شد. احتمال دارد خبر انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی به افزایش قیمت دلار کمک کرده باشد.


بیشتر بخوانید:

دلار چگونه ۵ هزار تومان می شود؟


اندازه شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد کوچک شد

در حالت عادی انتظار می‌رفت با افزایش شدید قیمت دلار حجم عرضه در بازار متشکل افزایش یابد تا سرعت افزایش قیمت تعدیل شود، اما این اتفاق در روز گذشته نیفتاد. با وجود ورود دلار به کانال ۲۵ هزار تومان حجم عرضه، زیر متوسط ۷۶ روزه قرار داشت.

قیمت‌ها نیز در بازار متشکل و سامانه سنا رشد قابل توجهی داشت و اندازه شکاف بین نرخ دلار متشکل و آزاد به طور معنا داری بزرگ نشد. نرخ دلار بازار آزاد در آخرین ساعات معاملات روز گذشته روی بیشترین مقدار کل روز، یعنی رقم ۲۵ هزار و ۱۳۰ تومان قرار داشت. حتی اگر نرخ دلار آزاد در آن مقطع را در نظر بگیریم با متوسط نرخ دلار متشکل دیروز ۲.۳ درصد اختلاف داشت، که به صورت غیر متعارف بزرگ نبود.

قیمت دلار متشکل در شروع معاملات امروز حتی از متوسط روز گذشته نیز بیشتر بود، این در حالی است که قیمت دلار بازار آزاد در ابتدای امر نسبت به ساعات انتهایی معاملات روز گذشته کاهش یافته بود. در نتیجه اندازه شکاف بین نرخ بازار متشکل و بازار آزاد در شروع معاملات امروز کوچک شد (انتظار بر این بود که شکاف بزرگ شود تا روند بازار متشکل باعث تعدیل رشد قیمت‌ها در بازار آزاد شود).

حجم عرضه دلار متشکل در روز جاری می‌تواند مهم باشد. اگر حجم عرضه به صورت معناداری رشد نکند می‌توان نتیجه گرفت که بانک مرکزی قصد کنترل شدید قیمت ارز در این مقاطع را ندارد و اجازه می‌دهد نیروهای بازار روند قیمت دلار را تعیین کنند.

منبع: اقتصادنیوز

کد خبر 434997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • قاسم IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۹
  0 0
  این را از کجا پیدا کردید
 • رضا IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۹
  0 0
  مردم در رنج ...مسیولان در گنج
 • مریم IR ۲۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۰
  0 0
  به به چقدرم دلار داره پایین میاد مثلا
 • بنده خدا IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۱
  0 0
  این آقای جدید رئیس بانک مرکزی هم از اون یکی دیگه بدتره اقتصاد که نمی دونند . اگه اقتصاد دان بودند مملکت دچار این بد بختیها نبود . نه کاسه به از لاکه .... نه هردو تهش پاکه