وام مسکن کفاف خرید خانه را نمی‌دهد

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط حال حاضر کشور که قیمت ها به شکل سرسام آوری افزایش پیدا کرده است و وام حداکثر ۲۴۰ میلیون تومانی خرید خانه کفاف خرید مسکن کوچک را هم نمی‌دهد.

به گزارش صدای بورس، اسماعیل حسین زهی، عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه با تسهیلات خرید مسکن تنها چند متر خانه در شهری مانند تهران می‌توان خریداری کرد، ادامه داد: اقساط سنگین وام‌ها فشار زیادی را به متقاضیان که عمدتا جوانان هستند، وارد می‌کند. البته وام ‌ها ساخت مسکن هم در شرایط فعلی بسیار پایین بوده و با توجه به تورم و گرانی مصالح ساختمانی، چندان گره گشایی از سازندگان نمی‌کند، ضمن اینکه پرداخت اقساط این وام نیز با سود ۱۸ درصد بسیار سنگین و طاقت فرساست.

حسین زهی تاکید کرد: در شرایط فعلی انتظار داریم مسئولان مربوطه در سازمان برنامه و بودجه، شورای هماهنگی اقتصادی، بانک مرکزی و سران قوا برای این مهم تصمیم‌گیری کرده تا شهروندان برای خرید یا ساخت مسکن بیش از این با دشواری و مشقت همراه نشوند.


بیشتر بخوانید:
قیمت محصولات سایپا در ۱۴۰۰/۳/۲۳ +جدول


تسهیلات خرید خانه تناسبی با قیمت‌ها امروز بازار مسکن ندارد

احمد محرم زاده یخفروزان، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در همین راستا گفت: متاسفانه قیمت مسکن به دلیل بی مسئولیتی متولیان امر کاملا رها شده و هیچ تدبیری برای آن طی ۸ سال اخیر انجام نشده است. با توجه به اینکه مسکن یکی از نیازهای اساسی و مهم هر خانواده بوده، تامین و تسهیل خرید خانه توسط دولت در قانون اساسی و قوانین بالادستی نیز به آن تاکید شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلام با بیان اینکه تسهیلات خرید خانه تناسبی با قیمت‌ها امروز بازار مسکن ندارد، افزود: تهیه مسکن در حال حاضر برای مردم، به ویژه جوانان بسیار دشوار شده و بخش عظیمی از سبد هزینه ای خانوار را تشکیل می‌دهد. خوشبختانه کمیسیون عمران سال گذشته به این موضوع توجه ویژه داشته و با طرح جهش تولید و تامین مسکن، دولت را مکلف به ساخت یک میلیون واحد مسکونی کرده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: همچنین اعضای کمیسیون عمران تلاش کردند با تاسیس صندوق ملی مسکن که از چند محل تغذیه می‌شود، پشتوانه ای برای تسهیلات حوزه مسکن ایجاد کنند. بی تردید با اجرای قانون مذکور بازار ملک رونق و قیمت ها کاهش پیدا خواهد کرد. از طرفی معتقدم باید در حوزه ساخت به ابعاد کیفی واحدهای مسکونی نیز توجه ویژه داشته باشیم تا با کوچک ترین زلزله‌ای آسیب نبینند. امیدوارم با اجرای دقیق قوانین مجلس افراد فاقد مسکن صاحب خانه شوند.

منبع: خانه ملت

کد خبر 434161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =