اصل را بر جهش تولید و تمرکز زدایی از حوزه مدیریت گذاشته ام

زاکانی گفت: اقتصاد و مدیریت به عنوان فوریت،‌ فرهنگ و اجتماع به عنوان اولویت و سیاست و امنیت به عنوان ضرورت مدنظر قرار بگیرد.

به گزارش صدای بورس، نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: حجم نقدینگی بیش از سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که به علت تولید پول پرقدرت در کشور رخ داده است و بانک‌ها بدون نظارت بانک مرکزی خلق پول می‌کنند.

علیرضا زاکانی امروز (شنبه، ۱۵ خرداد) در نخستین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با محوریت اقتصاد به سوالی مبنی بر اینکه روزانه هزاران میلیارد تومان به حجم نقدینگی افزوده می شود و میزان زیادی از این نقدینگی به تحریک تقاضا و افزایش قیمت در بخش هایی مانند ارز، طلا، مسکن و خودرو منتهی می شود،‌ این در حالی است که بسیاری بنگاه های تولیدی در تنگنای مالی و اعتباری قرار دارند؛ برنامه شما برای کنترل این حجم از نقدینگی مخرب و هدایت آن به سمت بخش های مولد چیست، پاسخ داد.

وی در ابتدای سخنان خود با انتقاد از اظهارات عبدالناصر همتی، دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: در ظاهر داریم با هم مناظره می کنیم اما دوستان انشا می خوانند، اینجا کلاس انشا نیست اینجا وقت پاسخ دادن، وقت مستدل صحبت کردن و وقت راست گفتن است. آقای همتی خیلی زشت است که ما را متهم به دروغگویی می کنید، ما که هنوز حرف نزدیم، شما غیب می گویید؟ شما غیب نمی دانید؛ شما خلاف می گویید. سال ۹۸ گفتید FATF هیچ تاثیری در اقتصاد ایران ندارد، چرا به مردم دروغ گفتید؟ همتی می گوید اقتصاددان است در حالیکه به نظر من به او باید نوبل شیمی بدهند چرا که پول ملی مملکت را نابود کرده است.

وی افزود: سخن از توزیع فقر می گوید، شما فقر را توزیع کرده اید؛ بنده سخن از تولید و جهش تولید می زنم. معتقد هستم باید سر مسائل درست حرف بزنیم و به دیگران تهمت نزنید چون مجبور می شویم حقایق بگوییم که اوقات شما و مردم تلخ می شود. اگر درباره عدم صلاحیت ها حرف بزنید، اگر بنا بود افراد دیگر را تایید کنند، شما نباید اینجا باشید. ۸۵ میلیون نفر مقابل شما قرار دارند و ما پنج یا شش نفر نیستیم. شما ۸۵ میلیون نفر را نابود کردید.

وی ادامه داد: بانک ها امکانی ایجاد کرده اند که ما به ازای آن ۱۱ ابربدهکار با ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارند. راه حل ماجرا اتصال بانک ها بهم و اطلاعات را در خدمت نظام مالیاتی قرار دادن است که وظیفه آقای همتی و وزیر اقتصاد بود اما این کار را انجام ندادند.
به گفته این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، خیلی ها پول می گیرند، بدهکار بانکی هستند و رفتند جای دیگر سود می گیرند.

زاکانی در بخش دوم مناظره درباره نقدی به سخنان سایر نامزدها دارد، گفت: من عرضم را با یک گله‌مندی نسبت به آقای همتی آغاز کردم و لازم است در این مکان مستند نسبت به یکدیگر صحبت کنیم که تعرضی نسبت به یکدیگر و همچنین سبب تلخی اوقات مردم نشود.

ابربدهکاران بانکی
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود:‌ سوالی که از آقای همتی دارم این است که ابربدهکاران بانکی چه افرادی هستند و این بی‌انضباطی که در بانک‌های مختلف کشور وجود دارد، چرا دقت لازم در این باره صورت نمی‌گیرد و مفسدهای بانکی از کجا ناشی می‌شود.
وی با بیان اینکه بزرگترین اشکال در این بخش به بانک مرکزی و عدم نظارت این بانک مربوط است،‌ اظهار داشت:‌ در سال گذشته از ۵ هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد سپرده‌های بانکی،‌ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات داده شده است و از این هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، مبلغ دوسوم به کسانی داده شده است که بدهکار بانکی بودند.
زاکانی اضافه کرد: متاسفانه حجم بالا متعلق به کسانی است که عملاً هیچ نقش فعالی در حوزه اقتصاد نه تنها ندارند بلکه در سوداگری و سفته بازی این کار را انجام می‌دهند. بزرگترین خدمتی که آقای همتی انجام ‌داده است،‌ باید در حوزه پولی و بانکی انجام می داده است که متاسفانه ایشان این کار را انجام ندادند.

پول پرقدرت عامل مهم نقدینگی
نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه عامل مهم نقدینگی در جامعه پول پرقدرتی است که بانک مرکزی به تقاضای دولت چاپ کرده است، گفت: این نقدینگی در بازار چاپ و عرضه شده و با عدم صداقت نزدیک به ۳۴ هزار میلیارد تومان امکان و اعتبار را به دولت آینده حواله کرده‌اند. دولت آقای روحانی در سال ۹۲ از عدم انتقال ارز که به داخل بوده، ما به ازای آن تولید کرده و بدهی آن را برای دولت آینده گذاشته است.
وی با بیان اینکه آقای همتی باید پاسخگو باشد که چرا با این وضعیت و اختلال کشور اداره می‌شود، عنوان کرد: از طرفی دیگر در موضوع ارزش پول ملی، معتقدم جنبه تورمی که جنبه اصلی آن است،‌ موضوع قیمت دلار به صورت منطقی نه دستوری و نه اینکه در جلسه ای بگوییم دلار نه۳۸۰۰ تومان و نه ۴۸۰۰ تومان باشد بلکه وسط آن را که ۴۲۰۰ تومان است درنظر بگیرند و صلوات بفرستند. نمی‌شود کشور را اینگونه اداره کرد.
زاکانی در ادامه گفت:‌ اگر اقتصاددانی است،‌ این گونه که شما می فرمایید،‌ پس همه ملت ایران از اقتصاد و اقتصاد دانی با این شیوه مطلع هستند و این قدر برای جنابعالی و همکاران شما بالا است که باید به شما جایزه نوبل شیمی اعطا کنند که ارزش پول ملی را به این شیوه نابود کردید.
وی خاطرنشان کرد:‌ معتقدم پارامترهای تورمی، پارامترهای نقدینگی و پارامتر افزایش پایه پولی، سه پارامتر است که آقای همتی باید پاسخگو باشند که این سه حوزه چگونه کشور دچار رانت شده است.

زاکانی در ادامه این مناظره تلویزیونی به تشریح دیدگاه های اقتصادی خود پرداخت و اظهار داشت: از آقای همتی خواهش می کنم علمی، دقیق و کارشناسی صحبت کند و تهمت نزنید. اینکه به من می گویند پوششی، راهبرد ستاد تخریب علیه بنده، خانواده ام، همسرم و بچه هایم است.
وی خطاب به همتی تاکید کرد: به ما رحم نکردید و حداقل، رعایت انصاف بکنید. اگر می ترسید و می دانید با مفاسد، معاون رییس جمهوری، مسئولان، وزیر اطلاعات، وزیر نفت، برادر رییس جمهوری، دادستان تهران و رییس دانشگاه آزاد، مدیران قضایی در خصوص کرسنت ناظر به ۲ دوره قبل، فرزند رییس مجمع و دیگران برخورد کردم، بدانید آمدیم حق مردم را بگیریم و با این صحبت ها نمی توانید ما را از میدان به در کنید.

دنبال جهش تولید و توزیع ثروت هستیم

زاکانی ادامه داد: در حوزه اقتصاد معتقدم اقتصاد و مدیریت به عنوان فوریت،‌ فرهنگ و اجتماع به عنوان اولویت، سیاست و امنیت به عنوان ضرورت و سیاست خارجی مدنظر قرار بگیرد. ابعادی را که دنبال می کنم،‌ تک بعدی نیست؛ ناظر به اقتصاد، اصل را بر جهش تولید گذاشتم و در کنار آن، تمرکز زدایی را در حوزه مدیریت پیشنهاد کردم.
وی همچنین به حکمرانی فضای مجازی و دولت الکترونیک به عنوان دیگر برنامه های خود برای ریاست جمهوری اشاره کرد و اظهار داشت: مبارزه با دیوان سالاری و مفاسد اقتصادی،‌ هدف اساسی همچنین رشد اقتصادی پایدار و اشتغال زا و بسط عدالت در خلق ثروت و توزیع آن هدفگذاری شده است.
نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: برای جهش تولید، مقررات زدایی و تسهیل در مجوزها را مطرح کرده ایم اکنون ۸۰ درصد مجوز با رانت داده می شود. مالیات و بیمه را از مقابل تولید کنار می کشیم. همچنین ‌بحث صادرات و توزیع مناسب برای ما اصل است. دولت بزرگترین مانع تولید است و ما از جلوی تولید کنار می رویم.
وی بانک را بزرگترین رقیب تولید دانست و گفت: بانک را هم در جهت تولید همراه می کنیم.
به گزارش ایرنا، این نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه برای تولید ۹ پیشران اقتصادی اختیار کرده است، ادامه داد: نفت و گاز و پتروشیمی همچنین زیرساخت ها به ویژه ریلی جزو این پیشران هستند؛ اگر فقط روی کریدور جنوب به شمال سرمایه گذاری کنیم سالی ۳۰ میلیارد دلار به نفع مردم است. بخش کشاورزی، روستایی و گردشگری از دیگر پیشران های ۹ گانه در نظر گرفته شده است؛ ناظر به این پیشران ها، بنگاه های خُرد یعنی در داخل منزل، کوچک و متوسط را فعال می کنیم و ما به ازای خلق ثروت، بسته های جدی توزیع مناسب ثروت هم داریم.
وی تاکید کرد: پس تهمتی که جناب آقای همتی مبنی بر اینکه ما دنبال توزیع فقر هستیم، رد می کنم؛ بنده اصلا به دنبال این نیستم، بلکه به دنبال جهش تولید و توزیع ثروت هستم.

کد خبر 433886

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =