دولت تلاش  می‌کند در حد ممکن به معیشت مردم کمک کند

رئیس جمهور با بیان اینکه با اقدامات و تلاش های صورت گرفته خوشبختانه روند بیماری کرونا در کشور از نظر ابتلا و آمار فوتی ها، کاهشی شده است، گفت: همه تلاش ما این است که تا پایان فعالیت این دولت در زمینه کرونا به یک آرامش در کشور برسیم.

‌به گزارش صدای بورس، حسن روحانی، رییس جمهور روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه همه تلاش ها در ۱۶ ماه گذشته بر این بوده است که مردم لوازم و تجهیزات کافی برای مقابله با این بیماری در اختیار داشته باشند و دستور العمل های بهداشتی را مراعات کنند تا با موج جدید بیماری مواجه نشویم، اظهار داشت: متاسفانه  موتاسیون و جهش های متعدد این ویروس و ورود ویروس انگلیسی به کشور دلیل مواجه شدن با موج چهارم بیماری بود که مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرد.

‌روحانی تصریح کرد: دولت در هفته‌های آخر تلاش و خدمت خود می‌خواهد کرونا را مهار کرده و انتخابات خوب و سالمی برگزار کند و در حد ممکن به معیشت مردم کمک کند و طرح‌های نیمه تمام را به اتمام برساند.

‌روحانی با بیان اینکه براساس گزارش ها مراعات عمومی دستورالعمل های بهداشتی حدود ۶۷ درصد است که رقم قابل قبولی نیست، افزود: اگر رعایت پروتکل ها در جامعه به ۹۰ درصد نرسد خطر مواجه شدن با موج جدید بیماری و مشکلات ناشی از آن بیشتر خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به روند واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، با بیان اینکه تاکنون ۵ میلیون دوز واکسن در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته و حدود ۳ میلیون دوز واکسن تزریق شده است، گفت: یکی از افتخارات این دولت این است که واکسیناسیون طبق برنامه تدوین شده در سند ملی واکسیناسیون و براساس اولویت های تعیین شده به صورت رایگان  انجام می شود.

‌روحانی با تاکید بر اینکه برای واردات واکسن مورد اطمینان و تولید واکسن در داخل همه تلاش خود را انجام می دهیم، گفت: بخش خصوصی برغم اخذ مجوز های لازم  برای واردات واکسن، تاکنون موفق نبوده است و این نشان می دهد که برخلاف تصورها، واکسن در جهان فراوان نیست و تهیه آن با مشکلات و موانعی مواجه است.


بیشتر بخوانید:
قیمت محصولات سایپا در ۸ خرداد ۱۴۰۰ +جدول


‌روحانی گفت: امیدواریم از اواخر خردادماه واکسن داخلی هم وارد بازار شود و در این صورت در تیرماه شاهد شرایط بهتری خواهیم بود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: واکسیناسیون با نظم و برنامه‌ریزی خاصی از افراد بالای ۸۰ سال شروع شده و تزریق واکسن به افراد ۷۰ سال به بالا نیز رو به اتمام است و چنانچه افراد ۶۰ سال به بالا واکسن دریافت کنند، می‌توانیم از لحاظ کاهش آمار مرگ و میر و آرامش خاطر مردم، اطمینان بیشتری داشته باشیم و امیدوارم واکسیناسیون عمومی تا آخر تابستان انجام شود.

روحانی با اشاره به امکان واکسیناسیون بیش از ۵۰۰ هزار نفر در روز، اظهار داشت: اگر واکسن به اندازه کافی در داخل تولید شود و همزمان واکسن مورد نیاز را خریداری کنیم، می‌توانیم از مرداد ماه واکسیناسیون عمومی را شروع کرده و تا آذرماه این کار به اتمام برسد.

رئیس جمهور اضافه کرد: حدود ۸۷۸ پایگاه برای واکسیناسیون تجمیعی اختصاص یافته است و در ۲۴ ساعت بیش از ۲۰۰ هزار نفر، واکسن دریافت می‌کنند و امکان افزایش آن تا ۵۰۰ هزار نفر نیز وجود دارد. ‌روحانی خاطر نشان کرد: قول می‌دهم در هر کجا که امکان خرید واکسن وجود داشته باشد برغم همه مشکلاتی که از لحاظ مالی داریم، آن را تهیه کنیم و افتخار ما این است که جزو کشورهای سازنده واکسن هستیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت در زمینه تحریم هم قدم‌های اصلی و مهمی برداشته است و گام‌های پایانی هم در دسترس است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

کد خبر 433615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =