عاملان قطعی‌های برق؛ رمزارزها و تحریم هستند

وزیر نیرو گفت: تطبق گزارش نیروی انتظامی در اماکن مختلف واحدهای تولیدی متروکه تولید رمزارز صورت می‌گیرد و این اتفاق در حوزه برق غیرمترقبه بوده است.

به گزارش صدای بورس، رضا اردکانیان، وزیر نیرو اظهار داشت: برای تابستان امسال با توجه به واحدهای جدید و آمادگی واحدهای قبلی می‌توانستیم روی ۶۰ هزار مگاوات در شرایط آبی نرمال حساب کنیم اما کاهش بارش‌ها به میزان ۵۵ درصد سال گذشته موجب شد در نیروگاه‌های آبی ۳۵۰۰ مگاوات با کاهش ظرفیت عملی مواجه شویم.


بیشتر بخوانید:

فجر به ازای هر سهم ۴۵۰ تومان سود ساخت


 پارسال ۲۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید ایجاد شد

وی با بیان اینکه سال گذشته یک میلیون مشترک جدید داشتیم که برای این تعداد افزایش تولید دو هزار مگاواتی دیده شد افزود: در سال ۹۹، ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی وارد مدار شد اما ممکن است این سوال پیش بیاید که با این برنامه‌ریزی چرا با کمبود برق مواجه شدیم.

اردکانیان توضیح داد: یک بخش موضوع گرمای زودرس است که در فروردین امسال به طور متوسط ۵ درجه و در اردیبهشت سه درصد افزایش دما داشتیم که روی خروجی توان نیروگاه و شروع زودتر استفاده از دستگاه‌های سرمایشی اثر می‌گذارد.

رمزارزها ۲هزار مگاوت مصرف برق دارند

وی تاکید کرد:‌ موضوع خارج محاسبه موضوع رمزارزها است دولت مصوبه‌ای برای رمزارزها ارائه داد و ترتیباتی عنوان شد که متقاضیان فعالیت در این حوزه به وزارت صمت مراجعه کرده و مجوز بگیرند ارائه انتشعاب هم به عهده وزارت نیرو است که تاکنون ۳۲۱ مگاوات مجوز اخذ شده است اما با همکاری وزارت ارتباطات و مطالعاتی که در دنیا در زمینه تولید رمزارز صورت گرفته و با توجه به منشا مکانی تولیدکنندگان مشخص شده که از مجموع انرژی الکتریسته‌ای که در دنیا مصرف می‌شود ۱۰ درصد متعلق به ایران است. بنابراین  به برآورد دو هزار مگاوات رسیدیم که به طور مشخص ۳۲۱ مگاوات دارای مجوز هستند.

وی یادآور شد: طبق گزارش نیروی انتظامی در اماکن مختلف واحدهای تولیدی متروکه تولید رمزارز صورت می‌گیرد و این اتفاق در حوزه برق غیرمترقبه بوده است.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو از توسعه نظام‌مند استقبال می‌کند، افزود: ما تشویق کردیم که تولیدکنندگان رمزارز از تجدیدپذیرها و احداث نیروگاه‌های جدید تجدیدپذیر برای تولید رمزارز استفاده کنند و در ساعات غیرپیک نیز ما انرژی را از شبکه سراسری برایشان تامین می‌کنیم و وجهی هم نمی‌گیریم بنابراین اعلام کردیم که انرژی را تهاتر می‌کنیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: اکنون طبق بررسی مراجع مسئول، دستگاه‌های قوه قضاییه، دولت، نیروی انتظامی و وزارت نیرو موظف شدند با استفاده غیرمجاز از برق برخورد کنند.

۹ هزار مگاوات افزایش مصرف در دو ماهه امسال

وی بیان داشت: طی دو ماه اول امسال ما با افزایش مصرف مواجه شدیم. اوج بار در دو ماه فروردین و اردیبهشت سال گذشته ۴۶ هزار مگاوات بود که این رقم در سال جاری در همین مدت به ۵۵ هزار مگاوات رسیده که رقم قابل توجهی است و موجب شد که با کمبود مواجه شویم. البته پیش‌بینی خشکسالی و رشد ناشی از مصرف تولید را داشتیم بنابراین ۳۰۰ هزار مقاومت‌نامه با مصرف‌کنندگان عمده امضاء کردیم.

اردکانیان ادامه داد: امسال علاوه بر ۱۰۰۰ مگاوات از نیروگاه اتمی، تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها زودتر انجام شد و برخلاف روال هر سال که تا پایان خرداد ماه ادامه داشت، امسال تا پایان خرداد ماه اکثریت واحدها به مدار تولید بازمی‌گردند.

منبع: ایلنا

کد خبر 433456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =