برگزاری نخستین  جلسه هیات عدالت ترمیمی

جمالی گفت: در گام اول هیأت عدالت ترمیمی با استفاده از ظرفیت های کارشناسی صاحب نظران بررسی می‌کند که آیا عمل گزارش شده مصداق نقض قانون بوده یا خیر و آیا شرایط ارائه گزارش به قوه قضاییه را دارد، در گام دوم آیا هر پرونده با ساز و کارهای داخلی قابل رسیدگی است.

به گزارش صدای بورس،معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار از برگزاری اولین جلسه هیأت عدالت ترمیمی به منظور رسیدگی به پرونده های کیفری فضای مجازی خبر داد و هدف این جلسه را بر اساس مصوبه مورخ ۹۹.۰۸.۲۱ شورایعالی بورس و اوراق بهادار، "همکاری با قوه قضاییه و قضات پرونده های کیفری در زمینه اجرای عدالت ترمیمی و اعمال روش های مبتنی بر اصول عدالت ترمیمی به ویژه در خصوص فعالان فضای مجازی دانست.

جعفر جمالی، عضو هیأت مدیره و معاون حقوقی سازمان بورس در خصوص بررسی ابعاد ترمیمی پرونده ‌های کیفری فعالان فضای مجازی از جمله مدیران کانال‌ های تلگرامی و صفحات اینستاگرام با عنوان فعالیت نهاد مالی بدون دریافت مجوز از سازمان موضوع بند ۱ ماده ۴۹ قانون بازار اوراق بهادار، گفت: همانطور که قبلا اعلام شده بود، سازمان براساس وظیفه ای که قانون بویژه ماده ۵۲ مقرر داشته، پس از دریافت گزارش جرم از بورس ها و سایر مراجع و نهادهای نظارتی، گزارش ظن وقوع بزه و مستندات دریافتی را به مرجع قضایی اعلام می کند؛ فعالان در فضای مجازی توجه داشته باشند که تصدی به عملیاتی که قانونا مستلزم اخذ مجوز از سازمان است، همچون سبد گردانی و مشاوره سرمایه گذاری بدون هیچ تردیدی جرم است.

معاون حقوقی سازمان بورس افزود: با توجه به این که ابعاد فعالیت در فضای مجازی و تفکیک فعالیت هایی همچون آموزش و گسترش سواد مالی و اظهار نظر کارشناسی از سیگنال فروشی و ایجاد ظاهری گمراه کننده از معاملات و یا اغوای اشخاص به خرید و فروش سهام و دستکاری اهمیت دارد، سازمان مترصد صدور مجوز برای صاحب نظران است. از سوی دیگر خود فعالان حرفه ای ذیصلاح نیز مایل به برخورد با کلاهبرداری ها و شیادی های مرتبط با بازار سرمایه هستند. بنابراین همراستا با موضع قانونگذار و رویکرد قوه قضاییه، مرکز عدالت ترمیمی سازمان مأموریت یافته تا با استفاده از ظرفیت های خود پرونده های اشخاص فعال دارای حسن نیت این عرصه را، پیش از ارسال به قوه فضاییه در هیأت عدالت ترمیمی طرح و بررسی کند و اولین جلسه این هیأت با همت مرکز عدالت ترمیمی سازمان در روز سه شنبه مورخ ۲۸ اردیبهشت ماه در محل سازمان بورس برگزار شد.

جمالی ادامه داد: در این جلسه که با حضور معاون حقوقی دادگستری استان تهران، نماینده فرماندهی پلیس امنیت اقتصادی، ضابطان خاص بازار سرمایه، مدیریت‌ های ذی ربط سازمان و معاونت نظارت بر بازار شرکت فرابورس، مدیران و مشاوران حقوقی سازمان برگزار و پس از بررسی ابعاد موضوع و پرونده های مربوط، تصمیمات مهمی اتخاذ شد. در این جلسه مرکز عدالت ترمیمی مأمور شد که دویست و سی پرونده را بررسی و امکان بکار گیری روش های عدالت ترمیمی را در مورد آن ها و عندالاقتضاء شروع فرایند عدالت ترمیمی تعیین کند.

وی افزود: مرکز عدالت ترمیمی بر مبنای مصوبه مورخ ۹۹.۰۸.۲۱ شورایعالی بورس و اوراق بهادار در خصوص به کارگیری روش ‌های عدالت ترمیمی، موظف است به درخواست فعالان فضای مجازی با موضوع همکاری جهت جبران آثار سوء اقدامات صورت گرفته رسیدگی و نتایج اقدامات را به هیأت عدالت ترمیمی و مراجع قضایی گزارش کند.


بیشتر بخوانید:
قیمت محصولات سایپا در ۱۴۰۰/۳/۱ +جدول


معاون حقوقی سازمان اشاره داشت: در پاسخ به این سوال که نتیجه همکاری صادقانه و کامل فعالان فضای مجازی چه خواهد بود عنوان کرد: ظرفیت‌ های کم نظیر قانونی در این خصوص در دسترس قضات شریف قرار دارد که از جمله می ‌توان به «صدور قرار بایگانی پرونده کیفری» و «صدور قرار تعلیق تعقیب» توسط مقام قضایی (موضوع مواد ۸۰ و۸۱ آئین دادرسی کیفری) و یا «صدور مجازات های جایگزین زندان» نظیر خدمات عمومی رایگان از قبیل آموزش ‌های تخصصی مالی و بورسی در کانال ‌ها و سایت‌ های تحت نظر سازمان اشاره کرد. کلیه اشخاصی که نسبت به پذیرش فعالانه مسئولیت اقدام می‌ کنند و در صدد جبران آثار اقدامات خود برمی آیند، به شرط تعهد به عدم تکرار مورد حمایت قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه ایجاد زمینه های بازگشت و به کارگیری دانش و تجربه فعالیت در فضای مجازی بازار سرمایه در جهت گسترش سواد مالی یکی از مهمترین اهداف عدالت ترمیمی است، افزود: در گام اول هیأت عدالت ترمیمی با استفاده از ظرفیت های کارشناسی صاحب نظران بررسی می کند که آیا عمل گزارش شده مصداق نقض قانون بوده یا خیر و آیا شرایط ارائه گزارش به قوه قضاییه را دارد یا خیر؟ در گام دوم آیا هر پرونده با ساز و کارهای داخلی قابل رسیدگی است یا خیر؟

جمالی اضافه کرد: برخی ساز و کار های داخلی سازمان مورد اشاره مقامات قضایی از فعالان فضای مجازی عبارتند از  توقف انواع فعالیت‌ های نهاد های مالی اعم از  ارائه مشاوره سرمایه گذاری در سهام و سبدگردانی و تحلیل‌گری، توقف معرفی خود به عنوان نهاد مالی و انجام مقدمات اخذ مجوز مشاور سرمایه‌ گذاری نوع دوم به محض تصویب ضوابط و اعلام سازمان و بالاخره در خصوص پرونده های گزارش شده به قوه قضاییه، در مورد اشخاصی که با حسن نیت آمادگی همکاری و جبران آن چه روی داده را دارند، پیشنهاد بکارگیری روش های عدالت ترمیمی به ایشان ارائه می‌ شود.

وی در پایان تأکید کرد: مرکز عدالت ترمیمی سازمان مراتب همکاری فعالان و اثبات حسن نیت را در انجام اقدامات ترمیمی به مراجع قضایی و تخلفاتی به صورت کامل منعکس و موجبات استفاده شخص مرتکبان را از نهادهای ارفاقی فراهم می کند. فعالانی که پرونده‌ آنها موضوع رسیدگی هیأت عدالت ترمیمی قرار دارد و اطلاعات تماس آنها در اختیار سازمان است به ایشان اطلاع رسانی خواهد شد و سایر فعالان نیز می توانند با مراجعه به سایت سازمان (اینجا کلیک کنید) از دریافت فرم درخواست از قسمت فایل ها و فرم ها و تکمیل آن نسبت به ارسال آن به دبیرخانه سازمان اقدام کنند.

منبع: سنا

کد خبر 433297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =