مثبت و منفی لغو ممنوعیت ارائه تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری

کارشناس بازار سرمایه گفت: انعقاد قرارداد بین مشتری و کارگزار و الزام به داشتن گردش مناسب در ماه می تواند افزایش درست و اصولی معاملات را در پی داشته باشد.

صدای بورسمحبوبه قرمزچشمه؛   لغو ممنوعیت ارائه تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری پس از ۱۷ سال اجرایی شد. کارشناسان بازار سرمایه معتقدند لغو ممنوعیت ارائه تسهیلات کارگزاری ها به شروطی تاثیر مثبت در بازار سرمایه خواهد داشت.

 فرهاد حنیفی، معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: طبق مصوبه هیات عامل بانک مرکزی، شرکت‌های #کارگزاری می‌توانند حداکثر به میزان ۵ برابر، مانده حقوق صاحبان سهام براساس آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده از شبکه بانکی تسهیلات دریافت نمایند. این مصوبه ظرفیت جدیدی برای شرکت‌های کارگزاری، برای اخذ تسهیلات بیشتر از نظام بانکی فراهم می‌کند.

معصومه ترکمان احمدی ، کارشناس بازار سرمایه ایران در گفت‌وگو با صدای بورس اظهار کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار در دهه اخیر از ابزاری به عنوان اعتبارات استفاده کرده است که در برخی مقاطع منجر به افزایش حجم و گردش معاملات شده است.

نبود بهانه ای دیگر برای منفی خوردن

وی افزود: هر جا این اعتبارات بدون پشتوانه و رعایت تضمین سهمی بالاخص در سال‌های اولیه استفاده از اعتبارات داده شده، در بازارهای خوب بهترین ابزار در دست معامله گران و کارگزاران بوده است و افزایش کاذب حجم معاملات و دارایی فرد را به‌ همراه داشته ولی با کوچکترین منفی شدن سهام منجر به پیدایش صفوف فروش شدید و کاهش حجم و اندازه معاملات تا حد قفل شدن بوده است.

شمشمیر دو لبه بودن اعتبارات

ترکمان احمدی گفت: در چند سال گذشته با نظارت های مستمری که توسط واحد بازرسی سازمان، بورس و فرابورس صورت گرفت و با آگاه شدن هر چه بیشتر هیئت مدیره و مدیران عامل شرکت‌های کارگزاری از شمشمیر دو لبه  اعتبارات، استفاده از این ابزار با کیفیت تر شده است.

وی بیان کرد:‌ تخصیص اعتبارات در فضای کارشناسی و با رعایت تمامی ضوابط و حساب تضمین ها می تواند مهمترین عامل در استفاده از آنها باشد. از این رو لغو ممنوعیت ارائه تسهیلات به شرکتهای کارگزاری پس از 17 سال قطع به یقین با اجرای درست و اصولی و رعایت نصابهای  حد اعتباری خواهد توانست به ابزاری مناسب برای کارگزاران جهت بهبود و ارتقای معاملات بدل شود و به شرط انعقاد قرارداد فی مابین مشتری و کارگزار و الزام به داشتن گردش مناسب در ماه می تواند افزایش درست و اصولی معاملات را در پی داشته باشد.


بیشتر بخوانید:
اوراق مالی اسلامی عرضه می‌شود
واگذاری در «تمحرکه»


کد خبر 433140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =