وزیر صمت از سهامداران فولاد دفاع کرد

دقایقی قبل وزیر صمت در صحن علنی مجلس گفت: فولاد یکی از کالاهای استراتژیک بوده و ۵۰ میلیون نفر از مردم در این شرکت ها سهامدار هستند که باید به گونه ای حمایت شوند که آسیب نبینند. از سوی دیگر ما باید تا سال ۱۴۰۴، ۵۵ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد ایجاد کنیم.

به گزارش صدای بورس، علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت ضمن مخالفت صریح با قیمت گذاری دستوری گفت: تمام شرکت های فولادی در بورس هستند و ۵۰ میلیون نفر از مردم، سهامدار این شرکت ها هستند و برای تصمیم گیری در این حوزه باید به گونه ای عمل شود که شرکت ها و سهامداران آسیب نبینند.

رزم حسینی که همین چند ماه قبل بر سر موضوع قیمت گذاری دستوری فولاد مورد انتقاد فعالان صنعت و سهامداران فولاد قرار گرفت و البته بر عدم موافقت خود با قیمت گذاری دستوری تاکید کرد، امروز در دفاعی منطقی و اقتصادی بر علیه قیمت گذاری دستوری فولاد در صحن علنی مجلس سخن گفت.

وزیر صمت در پاسخ به سوال جواد کریمی قدوسی در خصوص وضعیت بازار فولاد گفت: ما سال گذشته حدود ۲۹ میلیون تن تولید فولاد داشتیم که این یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است.

رشد قیمت های جهانی

وی ادامه داد: با توجه به میزان صادرات کالاهای غیرنفتی ما بخش عمده‌ تأمین نیاز کارخانجات و واردات را از طریق صادرات کالاها انجام دادیم ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که در سال گذشته قیمت جهانی شمش فولاد ۳۴۵ دلار بوده که الان به ۶۴۳ دلار رسیده است و همین باعث شده که قیمت‌های مربوط به فولاد، ورق و میلگرد افزایش پیدا کند کما اینکه از ۱۶۶ درصد تا ۲۸۲ درصد افزایش یافته است و این موضوع ریشه در دوره فعالیت وزیر گذشته دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: کارگروه تنظیم قیمت بازار، قیمت فولاد را بر اساس قیمت جهانی در بندرعباس ضربدر نرخ ارز نیمایی کرده است ضمن اینکه طبق قانون این کالا باید در بورس عرضه شود.

رزم حسینی افزود: با توجه به نوسان نرخ ارز نیمایی کما اینکه در سال گذشته در اردیبهشت ماه قیمت آن ۱۴ هزار تومان بوده که هم اکنون به ۲۲ هزار تومان رسیده است و این موضوع در کنار قیمت جهانی فولاد بر افزایش قیمت‌ها اثرگذار بوده است.

فولاد در بورس پایین تر از نرخ جهانی

عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: روز گذشته قیمت شمش فولاد ۲۴ درصد پایین‌تر از قیمت جهانی در بورس عرضه شده که در مجموع به منظور تکمیل زنجیره فولاد و اصلاح قیمت‌گذاری در بازار طرحی در این وزارتخانه در دست اقدام است و از نمایندگان می خواهیم که در این مسیر به وزارت صمت کمک کنند.

رزم حسینی افزود: در بخش میلگرد هم نرخ ها ۱۷ درصد پایین تر بوده ضمن اینکه در مورد ورق با کمبود مواجه هستیم بنابراین به شرکت های بزرگ تولیدی اجازه داده شد که واردکننده باشند و به این روش بازار را تنظیم کنند.

لزوم حمایت از سهامداران خرد

وی تصریح کرد: بخشی از دلیل افزایش نرخ فولاد به قیمت جهانی آن و بخشی نیز به قیمت گذاری که در دوره فعالیت وزیر گذشته صورت گرفته برمی گردد بنابراین ما در حال آماده طرحی هستیم تا زنجیره فولاد را از سنگ تا محصول نهایی کامل کنیم و در این مسیر نیاز داریم که هم آقای کریمی قدوسی و هم کمیسیون های اقتصادی و صنایع به ما کمک کنند ضمن اینکه باید وضعیت بورس را هم رعایت کنیم به طوری که سهامداران خرد که مردم هستند آسیب نبینند و قیمت این محصول در بازار نیز منطقی و متعادل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ما در کنار این افزایش قیمت ها با مشکلاتی اعم از افزایش ۴۰ درصدی دستمزدها و افزایش سه برابری قیمت گاز مصرفی و افزایش نرخ حمل و نقل نیز مواجه بودیم ضمن اینکه بازرسی هایی نیز در حد مقدور انجام دادیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: مجلس باید برای انفالی که مطرح کردند قانون وضع کند و به دولت اجازه دهد براساس قانون قیمت بیت المال و اموال دولت و حکومت را به درستی دریافت کند.

رزم حسینی افزود: طبق قانون سال گذشته دو برابر هم حقوق دولتی و هم حق انتفاعی که بدان اشاره شد را پرداخت کردیم ضمن آنکه عددی که مجلس برای این بخش تعیین کرد امسال اجرا می شود.

۵۰ میلیون سهامدار فولادی

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: فولاد یکی از کالاهای استراتژیک بوده ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که ما در ۲۰ سال گذشته میلیون ها دلار صرف واردات این کالا می کردیم اما سال گذشته توانستیم ۶.۵ میلیون تن صادرات فولاد داشتیم ضمن اینکه تمام شرکت های فولاد در بورس هستند و ۵۰ میلیون نفر از مردم در این شرکت ها سهامدار هستند که باید به گونه ای حمایت شوند که آسیب نبینند از سوی دیگر ما باید تا سال ۱۴۰۴، ۵۵ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد ایجاد کنیم.

منبع: کالاخبر

کد خبر 433139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =