۹۰ درصد بازار مشکلی ندارد

کارشناس بازار سرمایه گفت: حدود ۹۰ درصد بازار که شامل شرکت‌های بزرگ می‌شوند نه تنها از لحاظ بنیادی مشکل ندارند، بلکه با بهترین شرایط مواجه‌اند.

به گزارش صدای بورس، علیرضا تاج‌بر، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر از لحاظ بنیادی کلیت بورس و صنایع مهم چه ریسک‌ها و فرصت‌های دارند؟ بیان کرد: در حال حاضر شرایط بنیادی شرکت‌های بزرگ که عموما صادرات محور و تولیدکننده هستند در بهترین شرایط تاریخی خودشان است، قیمت‌های جهانی به سطحی رسیده که دور از انتظار عمده تحلیل گران بوده است و قیمت‌ها اکنون بسیار جذاب هستند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: از سوی دیگر نرخ دلار نیز در همین قیمت‌ها تثبیت می‌شود. حال به خاطر موارد روانی برجام ممکن است با یک نوسان ۱۰ درصدی هم مواجه شود، اما به طور یقین میانگین نرخ دلار امسال بالای ۲۲ هزار تومان خواهد بود. بنابراین در خصوص دسته‌ای از شرکت‌های تولیدکننده‌ فلزات اساسی، پتروشیمی و کانه‌های فلزی و مواد معدنی که نرخ فروش آن‌ها به قیمت‌های جهانی وابسته است، بهترین شرایط را دارا هستیم.


بیشتر بخوانید:
۷ برابری سهم آورده تامین اجتماعی در بیمه تکمیلی بازنشستگان


تاجبر در ادامه گفت: در خصوص شرکت‌های دیگر هم شرایط تعدادی از آن‌ها با برجام ارتباط مستقیم دارد؛ مانند گروه خودرویی و بانکی که این شرکت‌ها خودشان را در سال ۹۴ نشان دادند، که در شرایط گشایش سیاسی چه پتانسیل‌های می‌توانند داشته باشند در گروه خودرویی به طور یقین با گشایش مواجه خواهیم بود و از این رکود خارج خواهد شد.

او در ادامه بیان کرد: در بانک‌ها نیز با برگشت لاین درآمدی سوئیفت شرایط به طور حتم بهتر خواهد شد، در کل عمده بازار چیزی حدود ۹۰ درصد بازار که شامل شرکت‌های بزرگ می‌شوند نه تنها از لحاظ بنیادی مشکل ندارند بلکه با بهترین شرایط مواجه هستند.

تاجبر در پاسخ به این سوال که با توجه با اینکه شرایط بنیادی شرکت‌ها و سهم‌ها در بهترین حالت بنیادی خود قرار دارند، پس چرا وضعیت کنونی بازار به این شکل است؟ اظهار کرد: به هر حال اتفاقاتی در یک سال گذشته رخ داده که به دنبال آن سهامداران خرد که کانون اصلی‌ترین بازیگران بازار سرمایه هستند، اعتمادشان نسبت به بازار از دست رفته و این اعتماد خدشه دار شده است. ترمیم این اعتماد چیزی نیست که طی این یکی دو ماه بدون اقدام عملی صرفا با مصاحبه، صحبت و جلسه انجام پذیرد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان اظهار کرد: به هر حال باید سرمایه گذار اعتماد کند تا به یک محیط سرمایه گذاری وارد شود. در حال حاضر اعتمادی وجود ندارد و هر میزان عوامل بنیادی قوی باشند، نمی‌توانند این اعتماد را جذب کنند. بنابراین نیاز به این است که دست اندرکاران و مسئولان اقداماتی عملی برای برگرداندن اعتماد انجام دهند و این اعتماد در کوتاه مدت باز نخواهد گشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 432791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =