بررسی نحوه فرآیند انتخابات هیات مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: عدم احراز مشارکت واقعی مردم با توجه به وضعیت فعلی برگزاری مجامع شرکت‌های استانی سهام عدالت کاملا مشهود است.

به گزارش صدای بورس، مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح جلسه دیروز کمیسیون اقتصادی مجلس که به منظور بررسی نحوه فرآیند انتخابات هیات مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت استانی برگزار شد، گفت: در این نشست معاون سازمان بازرسی کل کشور گزارشی از تخلفات انجام گرفته در اجرای فرآیند هیات مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت استانی ارائه کرد و تخلفات قانونی و مغایرت‌های ایجاد شده از سوی مجریان هم بررسی شد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مجلس با واگذاری اختیارات و جلب مشارکت مردم در این شرکت‌ها همراه است، تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های رسیده عدم احراز مشارکت واقعی مردم با توجه به وضعیت فعلی برگزاری مجامع کاملا مشهود است، به طور مثال درصد کمی از سهامداران در مجمع اول شرکت کردند و مردمی سازی اتفاق نیفتاده است.


بیشتر بخوانید:
آموزش گام به گام بورس اوراق بهادار (قسمت ۱۲۴) / استفاده از گزینه های کم ریسک


این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در برخی استان‌ها بیش از ۵۰ درصد دارندگان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای اداره سهام خود انتخاب کردند، در سامانه سجام ثبت نام نکرده و امکان حضور در مجمع و رای ندارند که این عدد برای میانگین کشوری حدود ۳۵ درصد است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اساسنامه برگزاری مجمع عمومی تاکنون تصویب نشده است، این در حالی است که نخست باید اساسنامه تصویب و سپس انتخابات هیات مدیره انجام گیرد.

طغیانی با بیان اینکه رسیدگی به صلاحیت نامزدها از دیگر مسائلی است که باید مورد بررسی قرار گیرد، افزود: حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه این شرکتها در کشور است؛ بنابراین صلاحیت کاندیداها باید به دقت بررسی شود.

به گفته نماینده مردم اصفهان در مجلس، در این جلسه پیشنهاد شد یک نفر از مجمع نمایندگان هر استان و یک نفر از قوه قضاییه به عنوان ناظر در فرآیند صلاحیت سنجی نظارت کنند.

منبع: خانه ملت

کد خبر 432761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =