بهبود روند معاملات بورس با مصوبات سران قوا

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه موافقت سران قوا با پیشنهادات هفت گانه برای بهبود وضعیت بورس، توانست تا حدی اعتماد را به بازار سهام بازگرداند، گفت: البته هنوز ابهاماتی درباره روند اجرای این مصوبات وجود دارد که با رفع آنها شاهد روزهای پر رونقی در این بازار خواهیم بود.

به گزارش صدای بورس، امیرعلی امیرباقری، کارشناس بازار سرمایه به روند معاملات بورس در هفته ای که گذشت اشاره و اظهار داشت: در هفته ای که گذشت همچنان با فشار فروش همراه بودیم اما برخی از موارد مانند مسایل بنیادی شرکت ها و مصوبات جدید ابلاغ شده در راستای کمک به بازار مورد بحث قرار گرفت و قرار بر این است تا این مصوبات در جهت حمایت از سهامداران به مرحله اجرا برسد.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از سهام حاضر در بازار سرمایه وابسته به قیمت های جهانی هستند، با توجه به اتفاقات رخ داده برای شاخص دلار و از طرفی به دلیل ترمیم تقاضای جهانی، کامودیتی‌ها (مواد پایه و معدنی) تا حدودی با اقبال مواجه شدند.

امیرباقری ادامه داد: این موضوع تاثیر قیمتی خود را بر سهام کامودیتی محور گذاشت که به دلیل وجود حجم انبوهی از سهام وابسته به کامودیتی ها با تاثیر مثبت بر شاخص بورس همراه شدند و توانستند تا حدودی از اثر منفی شاخص بورس بکاهند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در انتهای هفته گذشته تا حدودی از ضرر و زیان های بازار جبران شد و بازار به نسبت متعادلی را در سهام بنیادی و شاخص ساز شاهد بودیم.

بهبود روند معاملات بورس با مصوبات سران قوا

امیرباقری به مصوبات سران قوا اشاره و تاکید کرد: علاوه بر مسایل بنیادی سهام شرکت ها که با تاثیر مثبت بر روند بازار همراه بودند، مباحث مطرح شده در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا که در آخر تبدیل به مصوبه شدند توانستند تا حدودی روند بازار را بهبود ببخشند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار در جهت حمایت از سهام و سهامداران، رفع ممنوعیت نهادهای مالی برای استفاده از تسهیلات بانکی و  اعطای اقامت پنج ساله به سرمایه گذاران خارجی با سرمایه گذاری در سهام جزو سه مصوبه ای بودند که از دوهفته گذشته ابلاغ و در بازار به مرحله اجرا رسیدند.

وی ادامه داد: موضوعی که اکنون توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده است هفت پیشنهاد باقیمانده بود که به تایید سران قوا رسید.


بیشتر بخوانید:

تحولات بازار دلار امروز ( ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰)/ ۲۰ دلار از بازار


تاثیر انتشار پیشنهادات هفت گانه

امیرباقری تاثیر مصوبات سران قوا بر معاملات بازار سهام اشاره کرد و گفت: انتشار این پیشنهادات هفت گانه در بازار توانست تا حدودی اعتماد را به بازار بازگرداند و سبب افزایش تقاضا در معاملات شود اما مشکل کنونی وجود ابهامات در جهت اجرای آن است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: برای برخی این شائبه ایجاد شده که موضوع حمایت ها از بازار سرمایه از بحث اقتصادی به سمت سیاسی تغییر کرده است؛  اما مطرح شدن این مصوبات در سران قوا و تصویب آن نشان دهنده آن است که همچنان همه قوا، دغدغه سهامداران را دارند و هنوز سهامداران و بازار را از یاد نبردند.

به گفته وی، همین موضوع توانست در شرایط حاضر به لحاظ روانی، اعتمادی را در بازار ایجاد کند.

پیش‌بینی روند معاملات بورس در هفته جاری

این کارشناس بازار سرمایه به روند معاملات بورس در هفته جاری اشاره کرد و افزود: پیش بینی می شود معاملات بورس در هفته جاری با بازاری یکدست سبز یا قرمز مواجه نباشیم و به طور طبیعی راه سهام از یکدیگر جدا می شود.

 وی تاکید کرد: این موضوع اتفاقی است که از مدت ها قبل در بازار اتفاق افتاده است و نباید انتظار داشته باشیم سهامی که از بنیاد قوی برخوردارند و قیمت های جهانی تعیین‌کننده روند آنها است و نیز دارای چشم انداز سودآوری منطقی هستند روندی مشابه با سهام پروژه ای که نسبت به ارزش ذاتی خود با رشد چند برابری همراه شدند، داشته باشند؛ بنابراین باید در انتظار تفکیک راه صنایع از یکدیگر باشیم.

منبع: ایرنا

کد خبر 432642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =