آموزش گام به گام بورس اوراق بهادار (قسمت ۱۲۰) / قوانین پرداخت سود نقدی و بازگشایی نماد

در آموزش گام به گام بورس اوراق بهادار، گام به گام همراه شما خواهیم بود و به اصلی‌ترین ابهامات ورود به بازار جذاب بورس پاسخ خواهیم داد.

به گزارش صدای بورس، طبق قانون تجارت شرکت های سهامی حداکثر تا ۸ ماه فرصت دارند سود نقدی تصویب شده در مجمع را به سهامداران پرداخت کنند. زمان و بانک پرداخت کننده سود تحت گزارشی با عنوان زمانبندی پرداخت سود در سایت کدال منتشر می شود

نماد شرکتی که برای برگزاری مجمع متوقف شده است پس از برگزاری مجمع و انتشار گزارش تصمیمات مجمع آماده بازگشایی خواهد بود. در صورتی که ناظر تایید کند نماد معاملاتی از حالت متوقف به حالت مجاز تغییر می کند و سهم قابل معامله خواهد شد. اگر دلیل برگزاری مجمع یک شرکت سهامی اخذ تصمیماتی از قبیل تصویب صورت های مالی، تقسیم سود و افزایش سرمایه باشد سهم به صورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد. اما اگر دلیل برگزاری مجمع موضوعی مثل انتخاب اعضای هیئت مدیره باشد سهم با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد.

تغییر قیمت سهام بعد از برگزاری مجمع

به عنوان مثال قیمت پایانی سهم فولاد مبارکه قبل از برگزاری مجمع ۴.۲۸۸ ریال بود. همچنین قیمت آخرین معامله در روز بعد از مجمع ۴.۱۲۰ ریال بود. با اینکه قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی کوچکتر بود و باید درصد تغییر قیمت سهم منفی نمایش داده می شد اما +%۳.۰۸ در صفحه سایت TSE و صفحات کارگزاری نمایش داده می شد. دلیل این احتلاف سود تقسیمی باز می گردد. اگر در مجمع شرکتی سود نقدی (DPS) تقسیم شود قیمت سهم به میزان سود تقسیمی کاهش می یابد.

 سود تقسیمی – قیمت پایانی قبل از مجمع = قیمت


بیشتر بخوانید:

اعضای جدید شورای عالی بورس چه کسانی هستند؟/ جایگزین شاهین چراغی را چه کسی مشخص می‌کند؟


در مجمع فولاد تصویب شد که به هر سهم ۳۰۰ ریال سود نقدی تقسیم شود. بنابراین قیمت ۳.۹۹۷ در روز بعد از مجمع، مبنای محاسبات قرار می گیرد و درصد تغییر قیمت سهم بر این اساس محاسبه می شود.

بنابراین درصد تغییر قیمت به صورت زیر محاسبه می شود.

سود تقسیمی - قیمت پایانی قبل از مجمع = قیمت

سود تقسیمی - قیمت پایانی قبل از مجمع = قیمت

همان طور که گفته شد شرکت های سهامی حداکثر تا ۸ ماه فرصت دارند که سود نقدی تصویب شده در مجمع را به سهامداران پرداخت کنند. بر همین اساس شرکت فولاد در گزارش زمانبندی پرداخت سود عنوان کرد که سهامداران می توانند از تاریخ ۰۱/۰۶ سود نقدی خود را دریافت کنند.

منبع: سیگنال

کد خبر 432515

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =