تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر معاملات بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تعداد زیادی از مردم سهامدار هستند، بنابراین فردی که نامزد ریاست جمهوری می‌شود باید نسبت به تحولات بورس حساس باشد و باید مشخص شود که چه برنامه‌ای برای این بازار دارد.

به گزارش صدای بورس، با نزدیک شدن به زمان ثبت‌نام نامزهای انتخابات ریاست جمهوری در اواخر اردیبهشت ماه، به تدریج اسامی افراد مختلف به عنوان نامزد انتخابات مطرح می‌شود. با وجود اینکه درباره بحث های سیاسی، نظرات و دیدگاه های نامزدها ارایه شده، اما درباره مسایل اقتصادی و به ویژه بورس، هنوز بحث جدی از سوی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح نشده است.

با توجه به اینکه بورس اکنون به دغدغه جدی ده‌ها میلیون سهامدار تبدیل شده، این سوال به ذهن می رسد که چرا نامزدهای انتخابات هنوز بحثی را درباره بورس ارایه نکرده اند. البته برخی صرفا به وضعیت موجود و شرایط نامطلوب معاملات، انتقاداتی را مطرح کرده اند، اما مساله این است که خبری از برنامه های آنها برای بهبود شرایط بازار سرمایه نیست.

مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه  به روند فعلی این روزهای بازار اشاره کرد و افزود: در اوایل سال ٩٩ شاهد ورود نقدینگی به بازار بودیم، به گونه ای که شاخص بورس از ابتدای سال گذشته تا ٢٠ مرداد ماه از  ٥٠٠ هزار واحد تا دو میلیون و ١٠٠ هزار واحد افزایش پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: در آن زمان طبیعی بود که به طور معمول شاخص بورس بعد از تقسیم سود با کاهش همراه شود، حتی ٢٠ روز مرداد ماه هم اضافه نقدینگی وارد بازار شده بود، اما بعد از آن،  همان طور که بازار رشد شتابانی را تجربه کرد شاهد کاهش پرشتاب شاخص بورس هم بودیم.

نامزدهای ریاست‌جمهوری چه برنامه‌ای برای بورس و سهامداران دارند؟

صفاری به انتخابات ریاست حمهوری ایران اشاره کرد و افزود: سهامداران باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که در خرداد ماه با موضوع انتخابات ریاست جمهوری ایران همراه هستیم؛ بنابراین تا شهریور ماه سکانداری و تیم اقتصادی کشور  تغییر می کند و طبیعی است که رویکرد آنها بسیار بر روند بازار اثرگذار باشند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه به دنبال این اتفاق با تغییر مدیریت شرکت های بزرگ همراه خواهیم شد، گفت: انتظاری برای روند صعودی شاخص بورس از تیر تا مهر ماه وجود ندارد اما ممکن است از آبان ماه که سود ٦ ماه شرکت ها منتشر و به دنبال آن دولت جدید مستقر می شود  به دلیل کاهش ریسک انتخابات دوباره اقبال به بازار سهام بازگردد.

 وی ادامه داد: این موضوع باید مدنظر باشد که شوک های سیاسی و اقتصادی به طور کامل در بازار اثرگذار هستند، بنابراین کسب بازدهی زیادی در بازار پیش بینی نمی شود، اما ممکن است بازار تا پایان سال بازدهی ٤٠ تا ٦٠ درصدی را در اختیار سهامداران قرار دهد.

صفاری با بیان اینکه انتخابات به طور حتم بر روند بازار تاثیر گذار خواهد بود، اظهار داشت: اکنون تعداد بسیاری زیادی از مردم در کشور سهامدار هستند، بنابراین فردی که رییس جمهوری می شود باید نسبت به تحولات بورس حساس باشد و مسایل این بازار را به طور کامل مدنظر قرار دهد اما در ابتدا باید مشخص شود که هدف رییس جمهوری جدید کنترل تورم است یا مبارزه با فساد.

تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر روند بازار

وی به دو مرحله نخست آزادسازی سهام عدالت اشاره کرد و گفت: اجرای مرحله نخست این طرح طبیعی بود اما مرحله دوم آزادسازی سهام عدالت که با فروش ٦٠ درصد سهام همراه شد، زمانی بود که در بازار با فشار عرضه از سوی سهامداران خرد همراه بودیم.

صفاری اظهار داشت: در این زمان با فشار سنگین عرضه از سوی مشمولان سهام عدالت همراه شدیم، مردم پولی بابت سهام عدالت پرداخت نکرده بودند اما به دنبال رفع مشکلات خود به دنبال پول این سهام بودند، این موضوع یکباره فشار فروش خیلی سنگینی را در بازار ایجاد کرد که در نهایت براساس تصمیمات اتخاذ شده به منظور کاهش هیجان های ایجاد شده در بازار، تصمیماتی جهت جلوگیری از فروش سهام عدالت اتخاذ شد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: از ابتدا قرار بود با سهام عدالت،  فرهنگ سهامداری در کشور تقویت شود، اما مردم به دلیل تامین نیازهای مصرفی مانند خرید تلفن همراه اقدام به فروش سهام خود کردند که این موضوع به شدت بر شتاب روند هیجانی بازار تاثیرگذار بود و باعث افت شدید شاخص بورس شد.

منبع: ایرنا

کد خبر 432276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =