بانک‌ها می‌توانند به بازار سرمایه کمک کنند

هر اقدامی که در شرایط فعلی بتواند سمت تقاضا را در بازار سرمایه تحریک کند، مفید است. بنابراین می توان از صحبت های رئیس جمهور در خصوص استفاده از ابزارهای لازم برای ممانعت از رکود در بازار سهام، نکات خوبی را استخراج کرد.

به گزارش صدای بورس، نویدخاندوزی، مدیر سرمایه گذاری بیمه کوثر در خصوص اظهارات دیروز رئیس جمهور بیان داشت: هر اقدامی که در شرایط فعلی بتواند سمت تقاضا را در بازار سرمایه تحریک کند، ضروری است اما به شرطی که بتواند در بازار حضور قدرتمندی داشته باشد.

وی با اشاره به دو نکته حائز اهمیت در خصوص استفاده از ابزارها در بازار سرمایه اظهار داشت: نکته اول زمان است. بازار سرمایه در شرایط فعلی نیاز به حرکت های اورژانسی دارد و باید استفاده از این ابزارها در گیر و دار فضای اداری قرار نگیرد و مشمول مدت زمان نشود. بهترین کار این است که بانک مرکزی پیشقدم شده و بحث اعتبار به سرمایه گذاران حقوقی و حقیقی را آغاز کند و به این ترتیب چراغ سبزی را به بازار سرمایه نشان دهد.


بیشتر بخوانید:

قیمت طلای جهانی در ۱۴۰۰/۲/۶


خاندوزی در ادامه متذکر شد: بانک ها در شرایط فعلی هم می توانند وثیقه سهام برخی مشتریان را دریافت و ۶۰ الی ۶۵ درصد از آن را به عنوان اعتبار به مشتریان پرداخت کنند و به این ترتیب میزان سهام خریداری شده از جانب این اعتبار را نیز وثیقه کنند. یا حتی می توانند امکان فروش برای مدت زمان مشخص را با اعطای اعتبار از مشتری سلب کنند.

مدیر سرمایه گذاری بیمه کوثر در ادامه اذعان داشت: این نقدینگی باید بتواند از این خطوط اعتباری به بازار سرمایه تزریق شود و اگر بانک ها بانی این امر باشند این چرخه منطقی تر و کامل تر می شود.

منبع: سنا

کد خبر 432132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =