خوش‌بینی بازار سهام به اتمسفر آینده سیاسی کشور

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سرمایه‌گذاران به محض روشن شدن افق‌ها دوباره اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سهام خواهند کرد.

به گزارش صدای بورس، امیرعلی امیرباقری، کارشناس بازار سرمایه به روند معاملات بورس در هفته‌ای که گذشت اشاره کرد و افزود: فشار عرضه در معاملات هفته گذشته بازار سهام مشهود بود، این رویه در ادامه روند نزولی شاخص بورس صورت گرفت که از چند ماه گذشته در بازار شکل گرفته است.

وی اظهار داشت: نکته‌ای که باید به آن دقت کرد، این است که این فشار فروش به دلیل روشن شدن چشم‌انداز سیاسی، از بین رفتن تورم سنگین انتظاری و وجود چشم اندازها برای نرخ بالای ارز بود.

امیرباقری خاطرنشان کرد: بازار به این نتیجه رسید که به احتمال زیاد برای کوتاه‌مدت فضای رکودی در بدنه بازار فیزیکی حاکم می‌شود و به تبع بازار سرمایه هم از این موضوع تاثیر خواهد پذیرفت.

روند معاملات بورس در فروردین ماه

امیرباقری به روند معاملات بازار سهام در فروردین ماه اشاره کرد و ادامه داد: بازار در نیمه نخست سال ۹۹ قله ای در نزدیکی دو میلیون و ١٠٠ هزار واحد را به ثبت رساند، ورود شاخص بورس به چنین قله ای با توجه به نرخ بسیار بالای ارز و نرخ تورم تا حدودی توجیه پذیر بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه از آنجایی که روندهای سیاسی به مرور دستخوش تغییر و چرخش شدند به تبع انتظارات اقتصادی هم با تعدیل همراه شدند، گفت: به دنبال چنین اتفاقاتی نه تنها دیگر آن چشم اندازهای مثبت محقق نشدند بلکه روند معاملات بازار به سمت ثبات نسبی چرخش پیدا کرد و کلیت اقتصاد هم به سمت رکود به حرکت در آمد.

وی اظهار داشت: با توجه به این اتفاقات، بازار اضافه پرش خود را در بسیاری از سهامی که دچار حباب شده بودند پس گرفت و با نزدیک شدن به قیمت‌هایی که با واقعیات حاضر و آتی اقتصاد همخوانی نسبی داشت سعی در تعدیل قیمت‌ها کرد.


بیشتر بخوانید:

قیمت انواع کولر آبی در اردیبهشت ۱۴۰۰ +جدول


خوش‌بینی بازار سهام آینده سیاسی کشور

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه روند فعلی معاملات بورس تا زمان ایجاد ثبات نسبی در بازار ادامه پیدا می کند، گفت: از آنجایی که اکنون چشم انداز روشنی برای بازار سرمایه و سایر پارامترهای اقتصادی میسر نیست؛ بنابراین طرف تقاضا هم مبادرت به خرید نخواهد کرد، این افراد شرایط کشور را رصد می کنند تا در زمان تعیین تکلیف وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور و متناسب با آن وارد عمل شوند.

وی با اشاره به اینکه بازار سهام در فروردین ماه از این امر جدا نبود و در این ماه شاهد رخ دادن امیدهای سیاسی و گره گشایی های برجامی در بازار بودیم، افزود: ایجاد چنین وضعیتی باعث شد که تا حدودی بازار نسبت  به اتمسفر آینده سیاسی کشور خوشبین شود و همین امر تورم انتظاری را در بستر بازار سرمایه کمرنگ کرد.

 معاملات قمارگونه رمز ارزها

وی به استقبال سرمایه گذاران به بازار رمز ارزها اشاره کرد و گفت: این موضوع باید مدنظر باشد، بازار رمز ارزها که این روزها مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفته است در ادامه حرکات جمعی سرمایه گذاران که برای مدتی در بازار ارز ، سکه و بورس بوده است و اکنون این حرکت جمعی به بازار رمز ارزها سرایت کرده است.

امیرباقری خاطرنشان کرد: به هر حال سرمایه گذاران باید آشنایی کافی نسبت به نوسان سنگین این بازارها داشته باشند و بدانند که در این  بازارها مدل های ارزش گذاری پاسخگو نیست و نمی توان ارزش ذاتی آنها را به دلیل نبود سابقه معاملاتی و تحلیل تکنیکال مورد بررسی قرار داد.

پیش بینی روند معاملات بورس در هفته جاری

وی روند معاملات بورس در هفته جاری را پیش‌بینی کرد و گفت: انتظار می‌رود همچنان طرف تقاضا در معاملات بورس به دلیل کاهش نرخ ارز، روشن شدن چشم اندازهای سیاسی ناشی از گره گشایی های برجامی که در حال وقوع است و نیز ابهامات موجود برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری چندان قوی ظاهر نشود و روند گذشته در بازار تداوم پیدا کند.

امیرباقری با تاکید بر اینکه  سرمایه گذاران باید نسبت به این موضوع واقف باشند که امکان وقوع اتفاقی که در چند وقت اخیر در بازار سهام رخ داد  نه در کوتاه مدت بلکه در میان مدت هم  بسیار کم است، اظهار داشت: سهامداران بهتر است که از طریق تخصص کسب شده اقدام به سرمایه گذاری در بورس کنند و در صورتی که از چنین تخصصی برخوردار نیستند از افراد دارای تخصص و مجوز قانونی استفاده کنند

منبع: ایرنا

کد خبر 431973

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =