۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰

با مشاور دفتر بودجه کنگره آمریکا آشنا شوید

آدام پوسن منتقد سیاست‌های اقتصادی

رئیس موسسه اقتصاد بین‌المللی پترسون یکی از کسانی است که آشکارا برخی سیاست‌های مالی، پولی و اقتصادی جهان را مورد نقد قرار داده است
آدام پوسن منتقد سیاست‌های اقتصادی

آدام سایمون پوسن متولد سال ۱۹۶۶ در بروکلین ایالت ماساچوست، اقتصاددان آمریکایی و رئیس موسسه اقتصاد بین‌المللی پترسون (PIIE) است.

علی دانیال- آدام سایمون پوسن متولد سال ۱۹۶۶ در بروکلین ایالت ماساچوست، اقتصاددان آمریکایی و رئیس موسسه اقتصاد بین‌المللی پترسون (PIIE) است. او در جولای ۱۹۹۷ به این موسسه پیوست و از ژانویه ۲۰۱۳ تاکنون ریاست آن را به عهده دارد. این موسسه که پیش از این موسسه اقتصاد بین‌الملل (IIE) نامیده می‌شد، اندیشکده‌ای مستقر در واشنگتن است که در سال ۱۹۸۱ به دست فرد برگستن (نویسنده، مشاور سیاسی و اقتصاددان آمریکایی) پایه‌گذاری شد. فعالیت‌های موسسه پترسون بر پژوهش، ارائه پیشنهاد و انتشار کتاب و مقاله در حوزه‌های مرتبط با اقتصاد آمریکا و اقتصاد بین‌الملل متمرکز است. در زمان ریاست پوسن، موسسه پترسون به یکی از مهمترین اندیشکده‌های جهان تبدیل شده و هم‌اکنون در بین ۲۰ اندیشکده برتر دنیا جای گرفته است.

تحصیلات
آدام پوسن در سال ۱۹۸۸ از کالج‌هاروارد فارغ‌التحصیل شد و پس از آن موفق به دریافت مدرک دکترای اقتصاد سیاسی از دانشگاه‌هاروارد شد. تقریبا بلافاصله پس از این زمان، او کار حرفه‌ای خود را آغاز کرد که بخشی از آن، ارائه مشاوره به نهادها و دولت‌های مختلف بود. پژوهش‌های پوسن بر سیاست‌های اقتصاد کلان در دموکراسی‌های صنعتی، روابط اقتصادی بین کشورهای عضو گروه ۲۰، حل بحران‌های مالی و مسائل مربوط به بانک‌های مرکزی متمرکز است.

فعالیت‌ها
آدام پوسن به عنوان مشاور صندوق بین‌المللی پول، برخی سازمان‌ها و نهادهای دولتی آمریکا، دولت‌های بریتانیا و ژاپن به فعالیت پرداخته است. او همچنین به عنوان پژوهشگر مهمان، با بانک‌های مرکزی برخی کشورهای اروپایی و شرق آسیا و فدرال رزرو آمریکا همکاری دارد.  پوسن پیش از این در سمت اقتصاددان و پژوهشگر بین‌المللی در فدرال رزرو نیویورک مشغول به کار بود. وی همچنین از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۴ در موسسه پژوهشی بروکینگز فعالیت می‌کرد. در سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۳ پوسن با عضویت در بنیاد بوش (بنیادی که برای گسترش روابط آلمان و آمریکا شکل گرفت)، به همکاری با بوندس بنک در فرانکفورت و دویچه بنک در برلین پرداخت.
آدام پوسن از سپتامبر ۲۰۰۹ تا آگوست ۲۰۱۲ با انتصاب وزیر خزانه‌داری بریتانیا به عضویت کمیته سیاست‌گذاری پولی بانک مرکزی انگلستان درآمد. در این دوران حساس که با بحران مالی جهان هم‌زمان بود، او با ارائه مشاوره‌های مفید به این کمیته توانست با موفقیت سیاست تسهیل پولی در انگلستان را پیش ببرد و براین اساس، سرمایه‌گذاری تجاری به یکی از اولویت‌های اصلی برنامه اقتصادی بریتانیا تبدیل شد. 
پوسن همچنین به درستی روند افزایش جهانی تورم را پیش‌بینی کرد. پیش از عضویت در کمیته سیاست‌گذاری پولی بریتانیا، او در نشست گروه ۲۰ در لندن مشاوره‌های خوبی به دولت انگلستان ارائه کرده بود. کمک‌های او به دولت انگلستان در دوره بحران مالی موجب شد تا رسانه‌های انگلیسی به تمجید از وی بپردازند. پوسن بعدها نشان افتخاری شوالیه را از ملکه انگلستان دریافت کرد.
آدام پوسن در سال‌های فعالیت حرفه‌ای خود به عنوان فردی صریح و رک شناخته شده است. نوشته‌های او درباره چالش‌های مالی و اقتصادی اتحادیه اروپا از زمان راه‌اندازی یورو، مشکلات اقتصادی ژاپن از دهه ۱۹۹۰ تاکنون و سیاست‌های پولی و مالی کشورهای عضو گروه ۷ (هفت کشور صنعتی جهان) نشان‌دهنده نگاه وی به جهان پیرامون است.


منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۶

کد خبر 431937

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =