خالق بیت‌کوین، میلیاردر بزرگ

هرجا از بیت‌کوین سخن می‌گوییم، ناخودآگاه نام ساتوشی ناکاموتو هم مطرح می‌شود. او هم‌اکنون یکی از ۲۰ ثروتمند بزرگ جهان است.

صدای بورس - حبیب علیزاده؛ برخی کارشناسان معتقدند که «ناکاموتو» یک نام پوششی و جعلی است و خالق بیت‌کوین نه یک نفر بلکه گروهی از متخصصان بلاکچین هستند که از حمایت بعضی از دولت‌ها برخوردارند.

حدود ۱۱ سال پیش، رمزارزی به نام بیت‌کوین معرفی و عرضه شد که تا مدت‌ها فقط یک سنت قیمت داشت. بیت‌کوین نخستین جهش خود را حدود سه سال و نیم قبل تجربه کرد و تا مرز ۱۸ هزار دلار بالا رفت. امروز این رقم بیش از ۶۰ هزار دلار است.

پس از انتشار گزارش «میلیاردرهای ۲۰۲۱» نشریه فوربس، وبسایت Bicoin.com هم فهرست میلیاردرهای حوزه رمزارزها را منتشر کرد. در این گزارش، ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین در صدر قرار دارد و یکی از ثروتمندترین افراد جهان معرفی شده است. این گزارش می‌گوید: اگر ناکاموتو یک میلیون بیت‌کوین خود را همچنان در اختیار داشته باشد، با قیمت‌های کنونی رمزارزها، این خالق ناشناس بیت‌کوین هم‌اکنون یکی از ۲۰ میلیاردر بزرگ جهان است.

برخی برآوردها حکایت از آن دارند که ناکاموتو بین ۷۵۰ هزار تا ۱.۱ میلیون بیت‌کوین در اختیار دارد. بر این اساس، دارایی او را بین ۵۰ تا ۶۵ میلیارد دلار تخمین می‌زنند. البته این در صورتی است که ناکاموتو به همه بیت‌کوین‌ها دسترسی داشته باشد.

بازار رمزارزها که در مقایسه با دیگر بازارهای سنتی از عمر بسیار کوتاهی برخوردارست، در زمینه جذابیت سرمایه‌گذاری و سودآوری همه رقبا را پشت سر گذاشته است. هم‌اکنون ارزش این بازار بیش از ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود و انتظار می‌رود در دو دهه آینده تا چند برابر افزایش پیدا کند.

کد خبر 431493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =