چه عواملی بر بورس ۱۴۰۰ تاثیر می‌گذارد؟

مدیرعامل گروه توسعه ملی گفت: در سال ۹۹  شاخص بورس با بازدهی بیش از ۱۵۶ درصدی، صدرنشین بازدهی در بین بازارهای مختلف بود؛ این مهم درحالی رخ داد که طی ۵ ماه اول سال ۱۳۹۹، هجوم نقدینگی و افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه در کشور باعث جهش شاخص و ورود به کانال ۲ میلیون واحدی شد.

به گزارش صدای بورس، امیر تقی خان تجریشی، مدیرعامل گروه توسعه ملی ضمن گفت: انتظار می‌رود در سال ۱۴۰۰ با برطرف شدن برخی از ابهامات، گشایش‌های سیاسی و اقتصادی که سبب کاهش ریسک سیستماتیک بازار می‌شود، همچنین توجه بیشتر بر متغیرهای بنیادی اقتصاد و شرکت‌ها، شاخص بازار سرمایه روندی متعادل و رو به جلو داشته باشد و در مجموع بورس برخلاف سال ۱۳۹۹ از فضای هیجانی به دور باشد.‌

امیرتقی خان تجریشی افزود: با این حال روند نزولی بازار از مرداد ماه باعث پس گرفته شدن بخشی از بازدهی شاخص شد. قیمت‌گذاری دستوری کالاها، افزایش ریسک های سیستماتیک، نحوه معالات سهام عدالت و ورود افراد بدون آموزش لازم به بازار سرمایه از جمله عواملی بود که توانست چهره بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ را تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل موثر بر بازار سرمایه ۱۴۰۰

این کارشناس بازارسرمایه در تشریح عوامل موثر بر بازار سرمایه، بیان کرد: پیش‌بینی رشد اقتصادی مثبت کشور توسط نهادهای بین المللی، پیش‌بینی افزایش درآمدهای نفتی ایران در سال ۱۴۰۰ با در نظر گرفتن کاهش تنش‌های سیاسی علی رغم وجود کسری بودجه دولت، کاهش نااطمینانی‌های ناشی از کرونا و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران و اثرات مقطعی آن بر بازار سرمایه از جمله عوامل تاثیر گذار بر بازار سرمایه در سال جاری است.


بیشتر بخوانید: 

برجام راهگشای اقتصاد ایران است


شرایط برای خرید پلکانی مناسب است

وی در ادامه گفت: این عوامل می‌تواند بر نرخ دلار و روند بازار سرمایه تاثیرگذار باشد و شاخص بورس را دستخوش تغییر کند؛ با این حال با توجه به افت مناسب قیمت اغلب سهام بنیادی، چنانچه چشم‌انداز میان مدت برای سرمایه‌گذاری در بورس در نظر گرفته شود، هم اکنون موقعیت مناسبی برای ایجاد پرتفوی مناسب و خرید به صورت پلکانی است.

شرکت‌های سهامدار سهام عدالت، ارزشمند و بنیادین هستند

تقی خان تجریشی افزود: این موضوع در مورد سهام شرکت‌هایی که به حوزه سهام عدالت مربوط می شود نیز صدق می‌کند،  زیرا شرکت‌هایی که به حوزه سهام عدالت ورود کردند، شرکت‌های مهم و ارزشمند با ویژگی سهام بنیادین هستند و نگهداری سهام این شرکت ها توصیه می‌شود چراکه سهامداران می‎توانند با نگهداری آن با دید میان مدت به بازدهی قابل قبولی دست یابند.

منبع: سنا

کد خبر 431417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =