الزامی برای صادرکنندگان به فروش ارز در سامانه نیما نیست

بر اساس مصوبات جدید ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و کمیته ماده دو که در سال جاری به منظور حمایت از تولید و صادرات صادر شده است، صادرکنندگان دیگر الزامی به فروش ارز خود به سامانه نیما ندارند.

به گزارش صدای بورس، بر طبق مصوبات کمیته ماده ۲ و ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، صادرکنندگان از این پس الزامی به فروش ارز در سامانه نیما ندارند و می‌توانند تمام ارز حاصل از صادرات خود را برای واردات خود یا واردات غیر هزینه کنند.

بر این اساس صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را از طریق فهرست ۱۰۰۰ گانه‌ای که از سوی وزارت صمت تدوین شده است، برای واردات خود یا واردات سایر واردکنندگان هزینه کنند.

بیشتر بخوانید: 
فرصت های شغلی امروز ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرستی را تهیه کرده تا در قالب آن، اقلام مجاز به استفاده از ارز صادراتی برای واردات در آن جای گرفته و ۱۰۰۰ ردیف تعرفه را شامل می‌شود؛ این در حالی است که به گفته مقامات این وزارتخانه، اگر تولیدکننده ای قصد داشت از ارز صادراتی برای واردات مواد اولیه، تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید خود استفاده کند، می‌تواند از طریق تشکل‌های خود پیشنهادات خود را به اتاق یا سازمان توسعه تجارت ایران ارایه دهد تا از طریق معاونت امور صنایع وزارت صمت، کالای مورد نظر در فهرست مجاز واردات در مقابل صادرات قرار گیرد.

گفتنی است امکان اصلاح این فهرست وجود دارد؛ اما آنگونه که وزارت صمت می‎گوید، این فهرست ظرف سالهای گذشته حدود ۲۰ میلیارد دلار از واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

منبع: اکسپورتنا

کد خبر 431415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =