زمان دقیق انتخابات اقتصادی در ایران

حسین فهیمی گفت: به زودی زمان بندی دقیق انتخابات سراسری و مشارکت جمعی برای بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور را اعلام خواهیم کرد.

به گزارش صدای بورس، حسین فهیمی، سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با حضور در شبکه خبر به ارائه توضیحاتی درباره انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت پرداخت و اظهار داشت: اکنون در پنجمین مرحله از بحث آزادسازی سهام عدالت قرار گرفته ایم، افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند باید بیش از ۱۶۰ نفر از اعضای هیات مدیره را برای مدیریت دارایی خود انتخاب کنند؛ به زودی زمان بندی دقیق انتخابات سراسری و مشارکت جمعی برای بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور را اعلام خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

آموزش گام به گام بورس اوراق بهادار (قسمت ۹۸)/ نحوه محاسیه قیمت بازگشایی سهم

وی به لغو برگزاری انتخابات مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در اسفند ماه گذشته اشاره کرد و افزود: در ابتدا هماهنگ شده بود تا سهامداران شرکت های سرمایه گذاری  ۱۷  استان در اسفند ماه  و با یک زمان بندی مشخصی رای بدهند اما شورای عالی بورس با توجه به ضرورت اطلاع رسانی بیشتر، جلب مشارکت حداکثری و حضور بیشتر داوطلبان تصمیم گرفت تا انتخابات اسفند ماه را ملغی اعلام کند و اکنون قرار بر این است تا برنامه‌ریزی های لازم برای برگزاری انتخابات بین نیمه نخست اردیبهشت تا نیمه نخست خرداد ماه صورت گیرد.

فهیمی درباره وظایف اصلی مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت خاطرنشان کرد: براساس دستور رهبر معظم انقلاب قرار بر این شد تا مدیریت سهام عدالت برای افرادی که روش مدیریت مستقیم یا غیر مستقیم را انتخاب کرده اند به مردم واگذار شود.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت تاکید کرد: برای سهامداران مستقیم که حدود ۱۹ میلیون نفر بودند آزادسازی انجام شد، به دنبال آن مردم به صورت مستقیم در شرکت های بورسی و فرابورسی سهامدار شدند و مدیریت دارایی خود را بر عهده گرفتند.

وی به مجموع دارایی شرکت های سرمایه گذاری استانی که بیش از ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است، اشاره کرد و گفت: این حجم قابل توجه دارایی نیازمند مدیریت صحیح، ایجاد ارزش افزوده است، نقش موثر آن در بازار سرمایه امر مهمی تلقی می شود که باید از طریق شرکت های سرمایه گذاری مورد مدیریت قرار بگیرند.

فهیمی اظهار داشت: در این میان عده ای به عنوان افراد متخصص مدیریت این دارایی ها را بر عهده می گیرند که از طریق مردم انتخاب خواهند شد.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت ادامه داد: تاکنون در کشور شاهد مشارکت های جمعی زیادی برای فعالیت های مذهبی و سیاسی بوده ایم اما انتخابات شرکت های سرمایه گذاری استانی بزرگترین و اولین مشارکت میلیونی مردم برای یک فعالیت اقتصادی محسوب می شود.

حضور ۳۰ میلیون ایرانی در انتخابات

وی گفت: انتخابات با حضور ۳۰ میلیون نفر در ۳۱ استان و با زمان‌بندی‌های متفاوت برگزار می‌شود که برنامه دقیق آنها به ترتیب به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

فهیمی افزود: در مجامع شرکت ها فعالیت یا صورت های  مالی شرکت در طول یک سال تایید و رد می شود و نظارت همگانی اتفاق می افتد اما آنچه که برای انتخاب مدیران انجام می شود، مجمعی تحت عنوان مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده ویژه انتخاب اعضای هیات مدیره این شرکت ها است.

ضرورت ثبت نام رای دهندگان در سامانه سجام

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به ضرورت ثبت نام رای دهندگان در سامانه سجام اشاره و خاطرنشان کرد: ۳۰ میلیون نفر باید در این سامانه ثبت نام کنند، در سطح استان ها به غیر از تهران اطلاع رسانی به خوبی صورت گرفته است و در استان هایی مانند کرمان، خراسان جنوبی فارس تا ۸۰ درصد از سهلمداران یک شرکت در سامانه سجام ثبت نام کرده اند که این نشان دهنده اطلاع رسانی درست برای ثبت نام در سجام بوده است.

وی ادامه داد: در استان هایی مانند تهران و البرز سطح ثبت نام در سجام کم بوده است که امیدواریم از طریق اطلاع رسانی های دقیق شاهد افزایش مشارکت مردم برای ثبت نام در سجام باشیم.

شرایط داوطلبان برای عضویت در هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری استانی

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به شرایط داوطلبان برای عضویت در هیات مدیره اشاره کرد و افزود: نخستین شرط سابقه تحصیلی و مدرک کارشناسی از یکی دانشگاه های معتبر است تا از این طریق امکان مشارکت در این فعالیت را داشته باشند.

وی گفت: رشته تحصیلی آنها باید مرتبط با مدیریت یک شرکت سرمایه گذاری باشد که ترجیحا رشته مدیریت مالی، حسابداری، حقوق و اقتصاد در اولویت قرار دارند و دیگر رشته ها باید از سوابق اجرایی برخوردار باشند.

فهیمی یادآور شد: ثبت نام افراد با توجه به شرایط حاکم در کشور به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه ستان انجام می شود، همچنین در مراکز استان‌ها هم می‌توانند از طریق مراجعه حضوری به ادرات کل امور اقتصادی استان اقدام به ثبت نام کنند.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به نحوه تایید صلاحیت این افراد اشاره کرد و گفت: بررسی صلاحیت در کمیته بررسی صلاحیت صورت می گیرد که شورای عالی بورس در آخرین مصوبه خود این امکان را فراهم کرد تا کمیته صلاحیت از یک کمیته به ۱۰ کمیته افزایش پیدا کند تا در مدت زمانی کوتاه تر تایید صلاحیت صورت بگیرد. افرادی که از حداقل های مشارکت در انتخابات را برخوردار نباشند، باید مصاحبه شوند.

فهیمی تاکید کرد: در شرایط فعلی برای انتخاباتی که تاریخ آن به صورت اجمالی برای نیمه نخست اردیبهشت ماه تا نیمه نخست خرداد ماه اعلام شده است افرادی که به دنبال کاندیدای هیات مدیره هستند تا ۲۸ فروردین ماه فرصت دارند از طریق مراجعه در سامانه ستان یا مراجعه حضوری ثبت نام کنند.

منبع: سنا

کد خبر 431212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =