عوامل مختلف تاثیرگذار بر روند صعودی شاخص بورس

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: نامزدهایی که قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران را دارند باید بازار سرمایه را به واسطه تاثیر این بازار بر اقتصاد کشور در اولویت قرار دهند.

به گزارش صدای بورس، محمدحسن ابراهیمی سروعلیا با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری ایران از جمله مسایل مهمی است که در سال ۱۴۰۰ با آنها روبرو هستیم و از چند ماه گذشته تاثیر خود را بر بازار سرمایه گذاشته است، گفت: رییس جمهوری به عنوان رییس دولت به دلیل تصمیمات مختلفی که اتخاذ می کند می تواند بر روند بازار تاثیر بگذارد، شاید تا دوره قبل افرادی که می خواستند کاندید شوند توجه زیادی را به بازار نداشتند.

بیشتر بخوانید:

دعوت از سهامداران عدالت برای شرکت در مجمع

ابراهیمی اظهار داشت: اکنون به واسطه حضور چشمگیر مردم در بورس، شناخت آنها به این بازار و فرصت های ایجاد شده برای سرمایه گذاری هیچ کاندیدایی نمی تواند نسبت به بازار بی تفاوت باشد و به سادگی از آن عبور کند.

 معاون سازمان بورس با بیان اینکه کاندیدایی که قصد شرکت در انتخابات رییس جمهوری را دارند باید برنامه های خود برای بازار سرمایه را به واسطه تاثیر این بازار بر اقتصاد کشور  در اولویت قرار دهند، گفت:  سازمان بورس این آمادگی را دارد تا در جلسات مختلف راه های بهبود وضعیت بازار را مورد بررسی قرار دهد و دیدگاه های آنها را برای سیاست گذاری در بازار سرمایه بررسی کند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات رییس جمهوری آینده در مورد بازار سرمایه یک تصمیم یا انتخاب نیست بلکه یک اجبار است که باید به این مساله توجه کافی شود، افزود: مسایل بازار سرمایه و توجه به آن تبدیل به یک مطالبه حق عمومی شده است و هیچ کسی نمی تواند این مطالبه را نادیده بگیرد.

اجرای آزادسازی سهام عدالت در زمانی بهتر

ابراهیمی به آزادسازی سهام عدالت و تاثیر آن بر معاملات این بازار اشاره کرد و افزود: در سال ٩٩ با بحث آزادسازی سهام عدالت روبرو بودیم که دولت تصمیم گرفت تا امکان فروش بخشی از سهام عدالت را برای افرادی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده بودند فراهم کند.

وی با بیان اینکه آزادسازی سهام عدالت به عنوان نوعی تکلیف بر عهده دولت بود و باید هر چه زودتر به سرانجام می رسید، گفت: ما نمی توانیم منکر تاثیر آزادسازی سهام عدالت در بازار سرمایه و روند معاملات این بازار باشیم اما میزان آزادسازی و زمان آن می توانست به نحوی بهتر انجام شود که تا این حد تاثیر خود را بر روند بازار  نگذارد.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه متولیان مختلف بازار سرمایه مانند دولت و مجلس و سازمان بورس باید هر چه در توان دارند انجام دهند تا سرمایه مردم در بازار مورد حفاظت قرار گیرد، گفت: به طور طبیعی باید اقدامی صورت گیرد تا سهامداران عدالت با ورود به این بازار  آسیب نبینند و به بازار سرمایه هم در سطح کلان آسیب وارد نکنند.

عوامل مختلف تاثیرگذار بر روند صعودی شاخص بورس

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی در روند صعودی شاخص بورس در ابتدای سال ٩٩ تاثیرگذار بود، افزود: افزایش قابل توجه نقدینگی در کشور باعث شد تا این نقدینگی به دنبال بازاری برای سرمایه گذاری باشد، این امر باعث شد تا مردم تصمیم به ورود نقدینگی خود به بازار سهام بگیرند.

ابراهیمی با اشاره به اینکه هدایت  نقدینگی به بورس تصمیم بسیار درستی بود که از سوی دولت و مردم اتخاذ شد، تاکید کرد: این حجم از نقدینگی به هر جا که ورود می کرد ممکن بود خسارات زیادی را به بخش های واقعی اقتصاد کشور  وارد کند و می توانست قیمت ارز که تاثیر زیادی را بر معیشت مردم دارد را به صورت قابل توجهی افزایش دهد و مسکن را گران تر کند.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه بازار سرمایه همیشه می تواند فرصتی را برای تصمیم گیران فراهم کند تا بتوانند سرمایه خود را به فعالیت های مولد اقتصادی سوق دهند، افزود: تعداد کثیری از مردم با سرمایه های خرد وارد بازار سرمایه شدند و تصمیم گرفتند تا سرمایه های بیشتری را به این بازار برای سرمایه گذاری وارد کنند.

وی با بیان اینکه عوامل دیگر تاثیرگذار بر روند صعودی بازار مانند عوامل سیاسی و اقتصادی را نمی توان در ایجاد نوسان معاملات بورس نادیده گرفت، گفت: رویدادهای مختلف سیاسی که در کشور رخ داد به طور طبیعی بر بازار سهام تاثیرگذار بود و منجر به هجوم گسترده سرمایه گذاران به بازار سرمایه و ایجاد روند صعودی در معاملات بازار شد.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه در نیمه دوم سال بیشتر عوامل روانی بر معاملات بازار تاثیر بود، اظهار داشت: همیشه سرمایه گذار باید در بازار احساس اطمینان داشته باشد و در صورت عدم اطمینان برای سرمایه گذاری در بورس سرمایه ها از بازار خارج می شوند.

 معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر بخواهیم  معاملات بورس مانند گذشته به حالت منطقی و متعادل بازگردد باید از لحاظ روانی سرمایه گذار را  آماده کنیم و به آنها اطمینان دهیم که بازار سرمایه نمی تواند برای همیشه وضعیت با ثبات و منطقی را پیش رو داشته باشد.

کمک دولت و سازمان بورس برای بازگشت رشد به معاملات بورس

وی به عوامل تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و افزود: عوامل متعددی می تواند در بهبود روند بازار در سال جدید تاثیر گذار باشند، در ابتدا باید شفافیت در معاملات این بازار برقرار باشد و  این بازار باید از نقدشوندگی کافی برخوردار باشد،   اغلب سهم هایی که در بازار حضور دارند دارای بازارگردان هستند که این بازار گردان ها کمک می کنند تا نقدشوندگی در بازار افزایش یاید.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بازگشت اعتماد دوباره به بازار توسط ارکان مختلف رخ می دهد، گفت: ارکان تصمیم گیرنده در کشور مانند دولت می تواند موثر در روند معاملات این بازار باشد تا دوباره سهامداران به بازار اعتماد کنند.

 وی اظهار داشت: در کنار دولت، سازمان بورس هم می تواند نقش ویژه ای را در این زمینه ایفا کند و باید تلاش شود تا معاملات به صورت شفاف و منصفانه صورت گیرد تا افرادی که در بازار حضور دارند اطمینان خاطر داشته باشند سرمایه ای که وارد بازار کرده اند به صورت مطلوب در حال کمک به اقتصاد کشور است.

ابراهیمی با اشاره به اینکه تصمیمات مختلفی که دولت در حوزه های اقتصادی و سیاسی می گیرد تاثیرگذار بر بازار سرمایه خواهد بود، اظهار داشت: بخشی از سهم هایی که در بازار مورد معامله قرار می گیرد متعلق به دولت است و تعامل دولت با سایر ارکان در بازار سرمایه مانند تعامل مجلس با دولت می تواند تاثیر زیادی را بر بازار سرمایه داشته باشد، هر گاه یک همگرایی را بین این دو رکن مشاهده کردیم بلافاصله شاهد تاثیر مثبت آن بر بازار بوده ایم.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: اکنون مسایل مختلفی در بازار وجود دارد که نیازمند تعامل بین این دو رکن است و اگر آنها با یکدیگر تعامل داشته باشند راحت تر می توان مشکلات بازار سرمایه را برطرف کرد.

پیش بینی روند معاملات بورس در سال ۱۴۰۰

ابراهیمی روند معاملات بورس در سال ۱۴۰۰ را پیش بینی کرد و افزود: روند معاملات بورس در سال ۱۴۰۰ وابسته به عوامل مختلفی است، برخی از عوامل به وضعیت داخلی شرکت ها مانند تولید و فروش و برنامه های طرح و توسعه مربوط است، بخشی دیگر هم به عوامل کلان و متغیرهایی مانند قیمت جهانی، متغیرهای سیاسی و اقتصادی، نرخ بهره و کامودیتی ها و رشد نقدینگی وابسته است که این عوامل می تواند بر روند بازار سرمایه تاثیرگذار باشد.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: به طور طبیعی اگر شرایط باثباتی را در اقتصاد کشور شاهد باشیم، وضعیت بازار سهام در سال آینده مطلوب و متعادل خواهد بود.

منبع: سنا

کد خبر 431206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =