۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
تاثیر توافقات وین بر بازار سرمایه

کارشناسان بر این عقیده هستند اگر توافقات وین به نتیجه مورد نظر برسد، قیمت دلار هم تحت تاثیر این مذاکره کاهش می یابد و این به معنای خوشحالی سهامداران برای فروش سهم های خود نیست.

به گزارش صدای بورس ، بهرغم اینکه هنوز مذاکرات وین به نتیجه نهایی نرسیده است اما بازار سرمایه تحت تاثیر بازار با فشار صف فروش همراه شد در صورتی که اگر سهامداران در این بازار ماندنی شوند می توانند در آینده به سودهای مناسبی دست پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:

قیمت محصولات ایران خودرو در ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ +جدول

برخی از تحلیلگران معتقدند که بازار به دلیل رفتارهای هیجانی روند نزولی خواهد داشت و احتمالا شاخص کل به یک میلیون واحد برسد اما آنها از مردم خواستند که نگاه بلند مدت به بازار داشته باشند و از هرگونه رفتار هیجانی پرهیز کنند.

عرضه ۳ میلیارد و ۵۳۱ برگه اوراق بهادار در تالار شیشه‌ای

در هفدهم فروردین ۱۴۰۰، شاخص کل هم وزن با کاهش حدود ۶۰۶ واحد به حدود عدد ۴۳۸ هزار و ۳۷۰ واحد رسید.

شاخص قیمت هم وزن نیز با افت حدود ۳۹۵ واحد در سطح حدود ۲۸۵هزار و ۶۰۰ واحدی آرام گرفت. همچنین، شاخص بازار اول با کاهش ۲ هزار و ۴۸۲ واحدی در کانال ۹۲۴ هزار واحدی قرار گرفت و شاخص بازار دوم نیز با افت ۲۳۱ هزار واحدی، عدد ۲ میلیون و ۵۴۳ هزار واحدی را نمایش داد.

بر اساس این گزارش، گروه فرآورده های نفتی با حدود ۳ هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات ا را به خود اختصاص دادند و پس از آن گروه خودرو و بانک‌ها به ترتیب رتبه دوم و سوم را در این خصوص به خود اختصاص دادند.

براین اساس، در حدود ۴۰۹ هزار نوبت معاملاتی، حدود ۳ میلیارد و ۵۳۱ برگه اوراق بهادار به ارزش حدود ۵۵ هزار و ۸۱۳ میلیارد ریال در بورس معامله شد.

بازار خودرو با مکانیسم بورس کالا احیا می شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه «میزان تقاضای بازار خودرو متناسب با نیاز واقعی بازار نیست» گفت: با عرضه خودرو در بورس کالا به سمت تناسب میان عرضه و تقاضای واقعی بازار خودرو با حل مشکل اختلاف قیمتی محصولات حرکت می کنیم که این اتفاق به سود تولیدکننده و مصرف‌کننده خواهد بود.

مصطفی طاهری، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس با اشاره به راهکار ارائه شده در کمیسیون صنایع و معادن، تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که در شرایطی که اختلاف قیمت به حد مشخصی رسید و نیاز بازار افزایش یافت، فروش کالا از طریق بورس کالا انجام شود.

او با اشاره به مبلغ ما به‌ التفاوت ایجاد شده، گفت: دو بحث در این زمینه مطرح است، موضوع نخست این است که این اختلاف قیمتی به دولت پرداخت شود و در امور مرتبط نظیر حمل و نقل عمومی و یا کمک به تولیدکننده هزینه شود و یا اینکه اگر اختلاف بسیار کاهش یابد این مبلغ به تولید کننده تعلق یابد.

این مسئول با بیان اینکه خودروسازان نیز با این طرح موافق هستند عنوان کرد: این طرح به صحن علنی مجلس ارسال شده و بعد از بررسی با طی مراحل و تأیید شورای نگهبان به مرحله اجرا خواهد رسید.  ظرفیت عرضه پرحجم خودرو در بورس کالا براساس اعلام آمادگی این بورس وجود دارد و شورای رقابت در اجرای این طرح حضور دارد و کف عرضه در نظر گرفته می‌شود و جای هیچ کوتاهی و ورود واسطه به بازار وجود ندارد.

انتصاب در هیات مدیره سازمان بورس: در جلسه شورای عالی بورس، دو عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شدند. محسن خدابخش، عضو هیات مدیره و معاونت نظارت بر ناشران و بورس ها و مصطفی بهشتی سرشت، معاون اجرایی و عضو هیات مدیره سازمان بورس شدند.

منبع: یکتاپرس

کد خبر 431122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =