هدایت نقدینگی به سمت بورس، تورم را کاهش می‌دهد

اقتصاددان و استاد دانشگاه شهید چمران اهواز معتقد است هدایت نقدینگی به سمت بورس به افزایش تولید و کاهش تورم منجر می‌شود.

به گزارش صدای بورس، مرتضی افقه؛ اقتصاددان و استاد دانشگاه شهید چمران اهواز  گفت: در نظر داشته باشید که تشخیص اشتباه مسایل و مشکلات به راه‌حل های اشتباه منجر می‌شوند. یکی از موضوعات مهم در خصوص مشکلات اقتصادی «تورم» است. در همین رابطه به نظر من همه دلایلی که به ایجاد تورم می انجامد به درستی بررسی و تشخیص داده نمی‌شود. به طوریکه معمولا تشخیص در خصوص علل تورم، به طور مکانیکی انجام می‌شود به این معنی که بیشتر رابطه پولی در این خصوص در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید:

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان پیگیری می‌شود

وی آینده بازارسرمایه را مرتبط با ایجاد رونق اقتصادی عنوان کرد و افزود: با این فرض که بورس کانالی برای هدایت نقدینگی و پس اندازها به سمت تولید است، وقتی مورد اقبال مردم قرار می گیرد که آنها نسبت به رونق اقتصادی خوش‌بین باشند. براین اساس، به نظر من تا زمان انتخابات نمی توان پیش بینی دقیقی از این موضوع داشت.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: تا زمانی که موانع تولید کاهش پیدا نکند، نقدینگی به سمت این مهم جذب نمی شود. در این میان، گزینش مدیران اقتصادی بر اساس شایستگی و کارآمدی یکی از کلیدهای مهم برای رسیدن به این موضوع است.

استاد دانشگاه شهیدچمران اهواز با اشاره به نبود هماهنگی بین سیاست های پولی، مالی و زیرمجموعه های اقتصادی اظهار کرد: برای جذب سپرده می‌توان گفت که به دلیل بالا بودن نرخ تورم لازم است نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش پیدا کند، از طرفی دیگر افزایش نرخ سود بانکی کاملا ضد تولید است و بر این اساس تولیدکننده با توجه به هزینه ناشی از افزایش نرخ سود، توان تولید ندارد.

وی افزود: ضمن اینکه افزایش نرخ سود بانکی سبب می شود که نقدینگی به سمت بورس و فعالیت های تولیدی حرکت نکند؛ البته در نظر داشته باشید اگر بانک از سپرده‌ها در جهت تولید استفاده کند، می تواند اقدام مثبتی باشد، اما شواهد حاکی از این است که اغلب بانک ها به ویژه بانک های خصوصی بیشتر به دنبال فعالیت‌های دلالی سودآور و زود بازده هستند، بنابراین سپرده هایی را که از طریق افزایش نرخ سود بانکی جذب می‌کنند، الزاما به سمت تولید نمی برند.    

منبع: سنا

کد خبر 431008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =