تحقق ۱۰۵ درصدی درآمدهای مالیاتی سال ۹۹

وزیر اقتصاد گفت: سال گذشته ۱۸۹ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شد که تحقق ۱۰۵ درصدی نسبت به مصوب قانون دارد.

به گزارش صدای بورس، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد میزان وصول درآمدهای مالیاتی در سال ۹۹ اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی توانست ۱۸۹ هزار میلیارد تومان مالیات وصول کند، در حالی که رقم مصوب قانون بودجه ۱۸۰ هزار میلیارد تومان بود. همچنین ۳۵۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌های مالیاتی میان شرکت‌ها و دولت تهاتر شده که مجموع عملکرد به ۱۹۲.۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی افزود: سال گذشته علاوه بر جنگ تحمیلی اقتصادی، کرونا هم وجود داشت. وزارت اقتصاد جزو اولین دستگاه هایی بود که پیشنهاد امهال و تسهیلات برای وصول مالیات را داد. گفتیم مودیان مالیاتی در شرایط کرونا سختی ها را تحمل کردند، بگذارید برایشان تسهیلاتی ایجاد کنیم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: صنعت گردشگری، حمل و نقل هوایی و دریایی، هتلینگ و سایر بخش ها وضعیت خاصی داشتند. اگر نگاه کنید اول سال ۹۹ به مدت دو ماه پرداخت مالیات را امهال کردیم. در پاییز هم این اتفاق تکرار شد. با این وصف درآمدهای مالیاتی صددرصد تحقق یافت.

وی با بیان اینکه نشان می‌دهد سیاست‌گذاری و کوشش مالیاتی انجام شده است، تصریح کرد:یکی از این سیاست‌ها مالیات معوق شامل اصل مالیات به همراه جریمه است. جریمه برای کسانی بوده که مالیات را به موقع نپرداختند. در شرایط سخت کرونا و جنگ اقتصادی گفتیم، لطفاً اصل مالیات معوق را بدهید تا ما بخشی از جرائم را ببخشیم. غالباً دو به یک است دو تا جریمه و یک اصل مالیات است. مجوز قانونی گرفتیم تا بخشی از جرایم را ببخشیم. توانستیم مالیات معوق را بگیریم که کمک به درآمدها باشد و از سوی دیگر به کسب و کارها بویژه کسب و کارهای تولیدی هم کمک کردیم تا مشکلات مالیاتی آنها مرتفع شود.

منبع: فارس

کد خبر 430719

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =