حاشیه سود پایدار «الفین»

از مهمترین محصولات پتروشیمی تولیدی در جهان گروه الفین بوده و مهمترین محصولات الفینی اتیلن و پروپیلن است. ظرفیت تولید اتیلن در جهان ۲۰۷ میلیون تن است.

به گزارش صدای بورس  ظرفیت تولید اتیلن در جهان ۲۰۷ میلیون تن است. تولید جهانی این محصول در سال ۲۰۱۹ معادل ۸۰ درصد ظرفیت ذکر شده بود. ۶۰ درصد از اتیلن تولیدی صرف تولید انواع پلی اتیلن می شود. ظرفیت تولید پروپیلن نیز ۱۰۰ میلیون تن است. بر این اساس عوامل موثر بر حاشیه سود صنعت بررسی و پیش بینی وضعیت آتی مد نظر قرار می‌گیرد.

رشدی بیشتر از تولید ناخالص داخلی جهان
اولین مولفه موثر بر قیمت الفین‌ها وضعیت اقتصاد جهانی است. وضعیت مطلوب اقتصاد در جهان منجر به مصرف بیشتر انواع محصولات بوده که به تبع آن موجب رشد تقاضا در صنایع پایین دستی تولید الفین نیز می‌شود. محاسبات نشان می‌دهد کشش نرخ رشد قیمت اتیلن و پروپیلن نسبت به رشد اقتصاد جهانی بیش از یک است که به معنی رشد بیشتر قیمت این محصولات نسبت به نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان است. در نمایه زیر کشش محصولات پتروشیمی نسبت به رشد تولید ناخالص داخلی در جهان ارائه شده است.

کشش محصولات پتروشیمی در مقایسه با رشد اقتصاد جهانی
تزریق نقدینگی توسط بانک‌های مرکزی جهان در سال ۲۰۲۰ منجر به رونق معاملات انواع کالاهای پایه شده است. قیمت این محصولات نیز تحت تاثیر همین عامل رشد مطلوبی کرده است. از دیگر عوامل موثر بر قیمت این محصولات، مقدار تقاضا در صنایع پایین دستی است. یکی از دلایل رشد قیمت الفین‌ها در ماه‌های اخیر، رشد تقاضا در صنایع بسته بندی و تولید تجهیزات پزشکی و بهداشتی است.

 عوامل جبران سقوط قیمت
در سال های گذشته قیمت انواع محصولات پلیمری تحت تاثیر راه اندازی واحدهای استحصال نفت و گاز شیل و تاسیس کارخانه های تولید محصولات پلیمری متعدد در آمریکا به شدت کاهش یافت و از ۱۶۰۰ دلار در هر تن به حدود ۹۰۰ دلار در هر تن کاهش یافت. در ۲ سال گذشته قیمت این محصولات تحت تاثیر افزایش تقاضا مجدد افزایش یافت. در ماه‌های آتی واحدهای تولیدی متعددی وارد بازار خواهند شد. یک واحد احداث شده در کشور کره با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن سبک خطی و یک واحد با ظرفیت ۲۰۰ هزار تنی پلی اتیلن سنگین در اواسط سال ۲۰۲۱ راه اندازی خواهد کرد. در هند نیز در اواخر سال ۲۰۲۱ یک واحد با ظرفیت ۱.۲ میلیون تن انواع پلی اتیلن راه اندازی خواهد شد. به زعم کارشناسان بهره برداری از واحدهای مذکور بر قیمت این محصول در سال ۲۰۲۱ اثرگذار خواهد بود.

 نبود افت تقاضا
 تفاوت قیمت محصولات پلیمری مورد استفاده در بسته بندی در مقایسه با محصولات مورد استفاده در سایر صنایع به وضوح موید این مطلب است. برای مثال قیمت پلی اتیلن سبک که در صنعت بسته بندی استفاده می‌شود به قیمت ۱۴۰۰ دلار در هر تن افزایش یافت. تحلیلگران معتقدند حتی با پایان یافتن همه‌گیری کرونا، تغییر الگوی مصرف باعث می‌شود تقاضای این محصول با افت محسوسی مواجه نشود و قیمت در محدوده ۱۲۰۰ دلار در هر تن تثبیت شود. در نمودار زیر قیمت انواع پلی اتیلن ارائه شده است. پلی اتیلن سبک در مدت اخیر رشد بیشتری نسبت به دیگر پلی اتیلن‌ها داشته است.

اثرپذیری از قیمت متانول
با توجه به موارد ذکر شده بررسی حاشیه سود صنعت وابسته به بهای تمام شده اتیلن در کارخانه های تولید این محصولات است. انتظار می رود بهای تمام شده اتیلن تحت تاثیر تغییر قیمت زغال سنگ طبیعی، نفتا و گاز طبیعی تغییرکند. با توجه به حجم محدود تولید اتیلن از زغال سنگ طبیعی، تغییر قیمت زغال سنگ اثرگذار نیست. تغییر قیمت نفتا مهمترین عامل اثرگذار بر بهای تمام شده اتیلن است.لیکن با توجه به تکنولوژی تولید اتیلن و پلی اتیلن از متانول، تغییرات قیمت متانول یک عامل تعدیل کننده بهای تمام شده اتیلن به شمار می رود.در صورت افزایش شدید نرخ نفت و عدم افزایش نرخ متانول، واحدهای تولید اتیلن از متانول به عنوان یک عامل تعدیل قیمت اتیلن عمل کرده و مانع از افزایش بهای تمام شده صنعت می شوند. همچنین در صورت کاهش نرخ نفت و تقویت تقاضا برای متانول، واحدهای مذکور از مدار خارج شده و قیمت اتیلن با توجه به بهای تمام شده اتیلن تعیین می شود. در حال حاضر به دلیل وجود تقاضای مناسب برای متانول در کشور چین و همچنین رشد قیمت نفت خام، این محصول رشد قیمتی چشم‌گیری داشته است. انتظار می رود با پایان فصل سرد سال تقاضا برای متانول کاهش ‌یابد. نتیجتا کاهش قیمت متانول باعث اقتصادی شدن تولید الفین از متانول شده و به تبع آن افزایش تولید باعث کاهش قیمت محصولات زنجیره تولید خواهد شد.
صنعت الفین در جهان از حاشیه سود پایداری برخوردار است. دلیل این امر بهره برداری از واحدهای تبدیل متانول به الفین و متانول به پلیمر است که به عنوان عامل تعادل نرخ اتیلن عمل می کند. با توجه به ثبات نسبی نرخ اتیلن حاشیه سود صنعت وابسته به عرضه و تقاضای پلی اتیلن و پلی پروپیلن در جهان است. بهره برداری از واحدهای جدید منجر به افت نسبی قیمت در سنوات گذشته شده است لیکن با شیوع ویروس کرونا و افزایش تقاضا برای محصولات مذکور، نرخ این محصولات افزایش یافته و حاشیه سود صنعت نیز به تبع آن افزایش یافته است. به زعم کارشناسان تغییر الگوی مصرف بروز یافته منجر به عدم کاهش تقاضا در سنوات آتی خواهد شد و انتظار می‌رود شرکت های فعال در این صنعت حاشیه سود پایداری در سال ۲۰۲۱ داشته باشند.

محمد حلاجی
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۳

کد خبر 430426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =